SLAVONSKI BROD - Jutarnji list posebnim serijalom analizira sudska rješenja hrvatskih sudova vezana za posvajanje djece iz Demokratske Republike Kongo. Drugi nastavak bavi se slučajem vezanim za Općinski sud u Slavonskom Brodu, a objavljen je pod naslovom „Kad ih je sutkinja iz Broda odbila, otišli su u Sesvete: Sve je bilo riješeno u jedan dan“.
Bračni par iz Slavonije zatražio je u proljeće 2021. od Općinskog suda u Slavonskom Brodu da potvrdi sudsku presudu o posvajanju iz DR Konga kojom im se odobrava da postanu roditelji trogodišnje djevojčice iz te afričke zemlje. Njihov je zahtjev s ovjerenim prijevodom presude Suda za djecu u Kinshasi dodijeljen sutkinji Ivanki Šaravanji.
Prije odluke o njihovu zahtjevu sutkinja je 12. travnja 2021. paru naložila da joj u roku od 15 dana dostave mišljenje hrvatskog Ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi o tome mogu li posvojiti djevojčicu iz DR Konga. Sutkinja Šaravanja savjesno se pozvala na članak 186. hrvatskog Obiteljskog zakona.
A prema njemu hrvatski državljani mogu posvojiti dijete koje nema hrvatsko državljanstvo „samo uz prethodno odobrenje ministarstva nadležnog za poslove socijalne skrbi“. Naime, prema Zakonu u međunarodnom privatnom pravu koje propisuje način potvrđivanja strane sudske odluke, hrvatski sud mora odbiti to učiniti ako bi priznanje očito bilo protivno javnom poretku Republike Hrvatske.
A javni poredak u slučaju priznanja strane presude o posvajanju znači zaštitu najboljeg interesa djeteta. Čim su doznali da sutkinja Šaravanja „komplicira“ i traži potvrdu nadležnog Ministarstva, posvojiteljski je par odlučio problem riješiti negdje drugdje. I to ne samo drugom sucu, već i na drugi, 180 kilometara udaljeni Općinski sud u Sesvetama.
Ali to će sutkinji iz Slavonskog Broda priopćiti tek kasnije, a i tada će je samo obavijestiti da povlače dokumente s njezina suda, prešućujući da su stvar već riješili na drugom. A evo kako su to izveli: Općinskom sudu u Sesvetama također su predali zahtjev za potvrdu kongoanske presude, i to 14. travnja, dva dana nakon što ih je sutkinja iz Slavonskog Broda zatražila prethodnu suglasnost Ministarstva nadležnog za posvajanje.
Ono što je zatim uslijedilo na Općinskom sudu u Sesvetama zaslužuje ući u anale sudskih rekorda u brzini rješavanja spisa - predmet je isti dan kad je par predao zahtjev na sesvetski sud dodijeljen u rad sutkinji Martini Ivanković, a ona ga je isti dan riješila - pozitivno. Potvrdila im je kongoansku presudu o posvojenju i s tog su suda izašli kao sretni roditelji trogodišnjakinje. Nije od njih tražila nikakvu prethodnu suglasnost Ministarstva.
Sutkinja Šaravanja vjerojatno nije niti slutila da su snalažljivi posvojitelji u trenutku povlačenja zahtjeva za legalizaciju strane presude s njezina suda u džepu već imali rješenje koje im je napisala njezina kolegica Ivanković iz Sesveta. Da stvar bude čudnija, sesvetska sutkinja Martina Ivanković, koja je ekspresno i pozitivno riješila zahtjev para isti dan kada su oni to i tražili, svoje rješenje u sudskom e-spisu nije zavela pod šifrom R1, pod kojom se vode potvrde stranih presuda, već pod šifrom R2, kojom se označavaju ugovori o uzdržavanju.
Je li riječ o omaški, ili je sutkinja 14. travnja svjesno prikrila činjenicu da je riješila predmet koji je još uvijek bio otvoren pred slavonskobrodskim sudom, stvar je za neku drugu istragu, a ne novinarsku. Činjenica da je isti par posvojitelja pred dva različita općinska suda istodobno vodio postupak priznanja jedne te iste strane presude o posvajanju otvara pitanje na koje su sve načine i u kojim zakulisnim aranžmanima pred hrvatskim sudovima te presude dodjeljivane u rad pojedinim sucima i munjevito potvrđivane.
Članak u cijelosti pročitajte OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Samo_istina19.06.2023. u 18:15
I onda isti ti suci koji krse zakone RH traze povisicu u visini 1.000 eura.
-