FUNKCIJE sudaca porotnika, građana koji sjede u sudskim vijećima, kako se čini, postale su mjesto uhljebljivanja stranačkih kadrova, njihovih ”trećih ešalona”, manje važnih članova kojima se političke stranke ipak nekako žele odužiti, piše Telegram čiji članak u cijelosti prenosimo. Što je najzanimljivije, stranke to više ni ne kriju i javno ismijavaju Zakon o sudovima u kojem stoji da suci porotnici, jednako kao ni suci, ne mogu biti članovi političkih stranaka, niti smiju politički djelovati.
Stranke su svjesne da stranačku pripadnost sudaca porotnika, kao ni njihovu političku djelatnost, nitko ne kontrolira, ili prešutno prihvaća, te da je zakon tek puko slovo na papiru pa su te funkcije shvatili kao zgodnu priliku za uhljebljivanje. Ovotjedni primjer iz Vukovara to zorno potvrđuje.
Stranke su svjesne da stranačku pripadnost sudaca porotnika, kao ni njihovu političku djelatnost, nitko ne kontrolira, ili prešutno prihvaća, te da je zakon tek puko slovo na papiru pa su te funkcije shvatili kao zgodnu priliku za uhljebljivanje.
Damir Maduna, vukovarski gradski vijećnik Živog zida, upozorio je svoje kolege na sjednici Gradskog vijeća održanoj u utorak 28. svibnja da suci porotnici, koje su predlagali, ne mogu biti članovi političkih stranaka. Spomenuo je Radivoja Đurića iz HDZ-a, s kojim zajedno sjedi u gradskom vijeću a koji je, među inima, također predložen za suca porotnika. Madunino upozorenje naišlo je na podsmijeh dijela vukovarskih gradskih vijećnika. Odgovorili su kako su stanke, zastupljenije u Gradskom vijeću, dobile poziv da predlože suce porotnike Općinskog i Županijskog suda, a koga drugog, vele, poznaju bolje nego svoje članove pa su zato predložili upravo njih.
Uopće se ne bi smjeli baviti političkom djelatnošću
Posve su, dakle, ignorirali Zakon o sudovima gdje jasno piše kako suci porotnici, baš kao ni suci, ne mogu biti članovi političkih stranaka, niti se mogu baviti političkim djelovanjem. Gradskim vijećnicima Vukovara, to, kao ni upozorenje Damira Madune da krše Zakon o sudovima, nije uopće smetalo pa je usvojena lista sudaca porotnika koji su gotovo svi članovi političkih stranaka, a jedan među njima čak i gradski vijećnik.
Pripomogla je tome i vijećnica Darija Benaković, predsjednica Odbora za izbor i imenovanja, koja je potpisala listu kandidata. Nju je snažno podupro i Filip Sušac, gradski vijećnik i predsjednik Hrvatske konzervativne stranke Vukovara, kome je također logično da upravo članovi političkih stranaka, jer njih najbolje poznaju, budu suci porotnici. Tko ne vjeruje, može poslušati tonski zapis sa sjednice od prošlog utorka, koja se nalazi na službenim stranicama Grada Vukovara.
Telegram ima pouzdane podatke da je 15 od 36 sudaca porotnika Županijskog suda u Slavonskom Brodu također stranački angažirano ili da politički djeluju. Vjerojatno je tako i s ostalima, no za 15 je lako i jednostavno dokaze pronaći na Internetu. O jednom od njih, članu HDZ-a, štoviše jednom od njenih utemeljitelja, Milanu Perkoviću, obožavatelju NDH i ustaškog pozdrava 'Za Dom spremni', Telegram je već pisao.
'Ne bih ih usporedio ni s fikusom, jer fikusi su bar ukras'
Suce porotnike predlažu gradska vijeća i županijske skupštine, a u njima, poznato je, sjede članovi političkih stranaka. Prije nego ih ta tijela potvrde i prije nego prisegnu, mišljenje moraju dati predsjednici sudova. No, njih ili to ne zanima ili ne mare što su porotnici stranački obojeni.
- Oni uglavnom dremuckaju u sudnicama i jedini im je motiv sjediti ondje jer dobivaju naknadu. Ne pamtim da je ikada, na bilo kojem suđenju, a bio sam ih na bezbroj, netko od njih postavio pitanje optuženiku. Čista su forma, najčešće bez elementarnog poznavanja prava pa valjda i ne znaju što bi mogli pitati. Ne bih ih čak usporedio ni s fikusom jer fikusi su bar ukras, imaju dekorativnu funkciju. Iako najsitniji i najbeznačajniji kotačić u sudovima i na njihovu se primjeru pokazuje sva trulež hrvatskog pravosuđa - kaže Dinko Matijašević, poznati osječki odvjetnik.
Jedan sudac porotnik priznao nam je da ga nitko ništa ne pita
Zakonska odredba po kojoj suci porotnici, na određen način predstavljaju građansku kontrolu nad pravosuđem, očito, posve je obesmišljena načinom njihova izbora.
Zakonska odredba po kojoj suci porotnici, na određen način predstavljaju građansku kontrolu nad pravosuđem, očito, posve je obesmišljena načinom njihova izbora. Već spomenuti sudac porotnik Milan Perković, priznao je Telegramu da su suci porotnici u sudnici tek puka formalnost. Nitko ih ništa ne pita, nemaju nikakvu ulogu.
Ali, koštaju. Županijski sud u Slavonskom Brodu poslao je odgovor na Telegramov upit koliko su sadašnjem sazivu sudaca porotnika izabranih potkraj 2016. isplatili na ime naknada. Primili su ukupno 32.626,02 kune, neto. Satnica suca porotnika na županijskim je sudovima 40 kuna bruto, pa kad se taj iznos pomnoži s brojem Županijskih sudova (od kojih su neki značajno veći od onog u Slavonskom Bodu), zacijelo se radi o milijunskom iznosu. A gdje su još općinski sudovi.
Dvojica sudaca županijskih sudova u Slavoniji s kojima smo razgovarali, a koji su željeli ostati anonimni, djelomično se slažu s tvrdnjama kako su suci porotnici uistinu puko zadovoljavanje forme.
– To ovisi o sucu, ali i o sucu porotniku. Znam da neki suci s porotnicima uopće ne raspravljaju o presudi, tutnu im samo papir da na njega stave svoj potpis – kaže jedan od njih. No, drugi tvrdi da suce porotnike uvijek pita za mišljenje i da prije svake presude ravnopravno glasuju. Obojica se međutim slažu da je imenovanje stranačkih osoba i onih koji politički djeluju nezakonito.
Lažne izjave i stjecanje protupravne imovinske koristi
Jerko Zovak, bivši član SDP-a i svojedobno protukandidat Ivici Račanu na unutarstranačkim izborima, podnio je zahtjev za obnovu sudskog postupka i zahtjev za zaštitu zakonitosti jer su mu u sudskom vijeću sjedili suci porotnici koji su ne samo bili pripadnici političkih stranaka, već su djelovali u strankama suprotnog političkog tabora od onog kome je on pripadao.
O tome tko su suci porotnici, kako se biraju i tko sve među njima sjedi, te kako se kontrolira poštivanje zakona, nije tema o kojoj se raspravljalo u javnosti i medijima. Telegram je prošloga tjedna objavio kako je Jerko Zovak, bivši član SDP-a i svojedobno protukandidat Ivici Račanu na unutarstranačkim izborima, podnio zahtjev za obnovu sudskog postupka i zahtjev za zaštitu zakonitosti jer su mu u sudskom vijeću sjedili suci porotnici koji su ne samo bili pripadnici političkih stranaka, već su djelovali u strankama suprotnog političkog tabora od onog kome je on pripadao.
Jedan od naših sugovornika, blizak pravosuđu, čak tvrdi da bi suci porotnici, s obzirom da prije nego što stupe na dužnost potpisuju izjavu kojom jamče da nisu članovi političkih stranaka i da se ne bave političkim djelovanjem, čak mogli i kazneno odgovarati. I to ne samo zbog lažne izjave već i zbog stjecanja protupravne imovinske koristi (naknada koje dobivaju), stečene na nezakonit način.
Društveni status, politički utjecaj i materijalna korist
Koordinator Živog zida u Vukovaru, Pavao Josić, najavio je podnošenje kaznene prijave protiv svih osoba u Gradskom vijeću Vukovara koje su sudjelovale u predlaganju i izboru sudaca porotnika, a bili su upozoreni na nezakonitosti. Josić za Telegram kaže da će prijave podnijeti i protiv sudaca porotnika, jer su kršeći zakon stekli društveni status, politički utjecaj i materijalnu korist.
Bit će zanimljivo pratiti kakva će biti sudbina njegova kaznene prijave, ali i kako će Županijski sud u Slavonskom Brodu i glavni državni odvjetnik Dražen Jelinić, reagirati za zahtjev Jerka Zovka da mu se obnovi postupak i utvrdi zakonitost presude s obzirom na sastav sudskoga vijeća u kojem su sjedili članovi političkih stranaka.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -