Da je prije tri godine izborni prag sa sadašnjih pet spušten na tri posto, Sabor bi danas izgledao potpuno drukčije. Dvovlašće dvaju političkih blokova bilo bi ozbiljno uzdrmano, piše Slobodna Dalmacija.
Zoran Milanović bi umjesto tadašnjih 80, dobio petnaestak mandata manje i ne bi mogao sam formirati Vladu. Bio bi osuđen na teške pregovore s Dragutinom Lesarom ili Darinkom Kosorom.
HNS ne bi dobio 14 zastupničkih mjesta, a HSS bi izbjegao izborni fijasko. U igri bi za novoga mandatara do posljednjega trenutka ostala i Jadranka Kosor. Nije isključeno ni da bi idućega premijera odlučio Ljubo Jurčić, koji bi, uz potporu umirovljeničkog bloka, dobio četiri mandata.U X. izbornoj jedinici, onoj koja se proteže na području Splitsko-dalmatinske i Dubrovačko-neretvanske županije, sve bi ostalo isto. Zastupnička mjesta bi podijelili SDP, HDZ i Željko Kerum, te nezavisni don Ivan Grubišić i pravašica Ruža Tomašić. No samo malo sjevernije situacija bi bila drukčija.
U IX. zadarskoj i šibenskoj izbornoj jedinici, u Sabor bi ušli još po jedan zastupnik nezavisne Grubišićeve liste, HSLS-a te HSP-a AS. Sniženje praga omogućilo bi ulaz u Sabor i kontroverznom Stipi Petrini, čija je lista osvojila 3,82 posto.
Uz tri manjinska, SDSS bi dobio jednog zastupnika izravno biranog u izbornoj jedinici, gdje su osvojili 3,17 posto glasova.
Od spuštanja ljestvice na tri posto ponajviše bi profitirao HSLS kojemu posljednjih nekoliko godina Darinko Kosor pokušava udahnuti nov život.
Oni bi dobili čak šest mandata i bez njih se nova vlada ne bi mogla formirati. Ruža Tomašić ne bi imala jednog, nego pet zastupničkih mandata, HSS bi "uhvatio” solidna četiri zastupnička mjesta, a prolaz bi bio osiguran i HSP-u, kojega je u to vrijeme vodio Daniel Srb. Mjesto u Saboru izborio bi i uspješni istarski poduzetnik Plinio Cuccurin.
Zanimljivo je da bi izvan Sabora ostao Milan Bandić, koji bi bio na rubu praga od tri posto u dvije izborne jedinice. Ali i stranka Hrast, bliska Željki Markić i referendumskoj inicijativi "U ime obitelji”, koja je najbliže pragu bila u Zagrebu, sa 2,41 posto dobivenih glasova.
Inflacija stranaka?
Suprotno bojaznima da bi došlo do eksplozije broja stranaka, do toga po rezultatima prošlih izbora ne bi došlo. Umjesto 11, u Sabor bi ušlo 15 stranaka. Danas je u parlamentu tek jedna stranka manje, a do povećanja broja došlo je zbog razlaza u postojećim strankama - Holy je formirala ORaH, Beloević se pridružio stranci Ljube Jurčića, a Čačić je osnovao reformiste kojima će se pridružiti Petar Baranović iz HNS-a.
A kako bi to izgledalo na idućim izborima
Zadnja mjerenja političkog rejtinga stranaka najavljuju tektonske promjene na političkoj sceni. Iako je u ovome trenutku teško predvidjeti kakva bi snaga pojedine liste bila u svakoj od izbornih jedinica, obrisi budućega saziva Sabora već se mogu nazrijeti.
Sasvim je izvjesno da će se široka HDZ-ova desna koalicija – kojoj se pridružio i Hrast – biti uvjerljivo prva politička snaga u zemlji, a da će se Kukuriku koalicija i ORaH boriti za drugu poziciju.
Pri čemu će, zbog razgranate infrastrukture po čitavoj Hrvatskoj, SDP imati određenu prednost pred Mirelom Holy. Izvjesno je i da će Reformisti Radimira Čačića oteti dio zastupničkih mandata vladajućoj koaliciji na sjeverozapadu zemlje, da bi prolaz u Sabor mogao dobiti i Milan Bandić, čija lista na nacionalnoj razini uživa podršku od 2,1 posto, te da će Hrvatska građanska stranka Željka Keruma i Nevenke Bečić najvjerojatnije nestati iz parlamentarnog života zemlje.
Na horizontu nema novih, radikalnih stranaka koje bi mogle profitirati ako se prag sa sadašnjih pet smanji na tri posto. Osim, naravno, inicijative "U ime obitelji”, koja tek treba otkriti svoje stvarne ambicije.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Gerilac28.09.2014. u 19:37
Ovo pokazuje u kojoj mjeri dvije vodeće stranke parazitiraju na propalim glasovima. Većina takvih glasova, a bilo ih je 25 % 2011., nelegitimno pripadnu SDP-u i HDZ-u. Tri pravaške stranke sa 144 tisuće glasova dobile su samo jedan mandat, a... Prikaži sve Kukuriku koalcija sa 950 tisuća čak 80. Nerazmjeran sustav.
-