Koliko god se Mirela Holy posljednjih mjeseci predstavljala kao novi i atipični političar, takav model ponašanja suštinski se ni po čemu ne razlikuje od onoga uobičajenog na političkoj sceni, piše Marko Biočina u večernjem.hr.
Zeleni pokret i političke stranke koje se na njega naslanjaju u biti su organizacije radikalnog političkog spektra.
Tautološka mantra „to je isplativo"
Dapače, po istom paušalnom modelu netko je svojedobno zaključio da je isplativo graditi tvornicu glinice u Obrovcu ili – eto aktualnog primjera – u Zadru uložiti 150 milijuna eura u gradnju lučkog pristaništa konstruiranog tako da u njega ne mogu pristati trajekti Jadrolinije, stava je Biočina, autor članka, pa nastavlja: Vjerojatno su i tada postojali neki inženjeri, ekonomisti ili neki drugi stručnjaci koji su uzdajući se u svoje proračune pokazivali kako je to pogrešno, samo da bi potom politički moćnici tu stručnost dezavuirali ponavljajući tautološku mantru: "to je isplativo”. Obrnutu varijaciju iste logike sada primjenjuje Holy, a kako se radi o političarki koja bi već sutra mogla imati iznimno visoku ulogu u izvršnoj vlasti – ta je spoznaja u najmanju ruku zabrinjavajuća.
U rigidnom ideološkom okviru
Famozna ideja vlade stručnjaka u Hrvatskoj uglavnom se tumači u uskom značenju vlade u kojoj bi sjedili nestranački tehnokrati. Ipak, šire gledano, taj koncept prvenstveno podrazumijeva stvaranje okruženja u kojem se političke odluke donose temeljem nepristranih analiza i mišljenja stručnih osoba i tijela.
Svojim stavovima i izjavama u slučaju projekata istraživanja nafte u Jadranu, Holy pokazuje kako je nesposobna funkcionirati u takvom okruženju, odnosno da nije kadra prihvatiti razumnu argumentaciju izvan svog rigidnog ideološkog okvira. To i ne čudi. Zeleni pokret i političke stranke koje se na njega naslanjaju u biti su organizacije radikalnog političkog spektra. Upravo je to razlog što, čak i u državama u kojima su najrazvijenije, ne privlače više od 20-ak posto biračkog tijela.
Društveni razvoj ne može se temeljiti na radikalnim idejama i stavovima, već zahtijeva umjerenost i sposobnost kompromisa.
Neekološke politike ekološki najnaprednijih država
Društveni razvoj ne može se temeljiti na radikalnim idejama i stavovima, već zahtijeva umjerenost i sposobnost kompromisa. Upravo to je razlog što i ekološki najnaprednije države u nekim svojim dijelovima razvijaju neekološke politike – Njemačka je europski lider po proizvodnji energije iz ugljena, Danska po broju spalionica otpada, a Norveška u eksploataciji nafte i plina. To je realnost.
Tvrdoglavo i isključivo insistiranje na ideološkim stavovima, čak i kad stručne analize dokazuju suprotno, ipak nije politička principijelnost, već jedna od definicija totalitarizma.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -