/ 19
4341
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Prošle godine, 12. svibnja, kada pravoslavna crkva i njezini vjernici obilježavaju praznik odnosno krsnu slavu svetog Vasilija Ostroškog, županijsko i gradsko Vijeće srpske nacionalne manjine, otkrilo je posvećenu spomen ploču Brođaninu Branku Radičeviću, pjesniku kojeg su mnogi nastojali izbrisati iz povijesti njegova rodnog Broda na Savi i to samo zbog srpske nacionalnosti.
Danas su malobrojni građani u Ulici Andrije Štampara, pred ploču koja se nalazi u dvorištu slavonskobrodske pravoslavne crkve svetog Georgija u izgradnji, položili cvijeće i upalili svijeće te tako obilježili rođendan značajnog čovjeka.
- Pozdravljam vas u ime županijskog i gradskog Vijeća srpske nacionalne manjine te srpskog Kulturno-umjetničkog društva „Branko Radičević". Bio je on jedan od najvećih srpskih pjesnika koji se rodio u Slavonskom Brodu. - kazao je Darko Spasojević, predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine Grada Slavonskog Broda i organizator današnjeg obilježavanja pjesnikova rođendana kojemu se pridružio i slavonskobrodski paroh protojerej-stavrofor, Ratko Gatarević.
Kako se kronološki prisjetio Spasojević sudbine slavonskobrodske ploče, ista je ratnih devedesetih uklonjena, a dotad je stajala kraj zgrade Strojarskog fakulteta na korzu. Brodska parohija na ponovno postavljanje brončane ploče Branku Radičeviću prošle godine, i to baš na mjestu gdje su kroz vrijeme nicali i nestajali pravoslavni hramovi, odlučila se nakon što Vijeće nije dobilo odgovor od Grada Slavonskog Broda zašto su uklonjena i kada će biti vraćena spomen-znamenja postavljena u njegovu čast. Svi okupljeni su se danas složili kako najveću zahvalu žele uputiti upravo nepoznatim ljudima iz gradskog muzeja koji su Brankovu ploču sačuvali kroz burna desetljeća.
Radičević je, prisjetili su se, rođen 28. ožujka 1824., a umro je veoma mlad, u 29. godini života, 18. lipnja 1853. godine od tuberkuloze. Tijekom svog kratkog života napisao je tek pedesetak pjesama, no one su bile vrhunskog pjesničkog dometa. U slavonskobrodskoj Ulici Vladimira Mačeka na broju 51 i dalje se nalazi njegova kuća.
- U ruci držim pretisak prve zbirke pjesama Branka Radičevića, objavljen 2009. godine, povodom sto pedeset i pete obljetnice smrti pjesnika. Knjigu je izdala udruga građana „Baština Slavonski Brod", pod uredništvom profesora Slavka Mirkovića, jednog od najzaslužnijih za očuvanje uspomene na brodskog pjesnika srpske nacionalnosti. - kazao je Tihomir Prvulović.
Zaključnu je i najljepšu misao, vezanu za pjesnika kojeg su mnogi nastojali zaboraviti i izbrisati iz slavonskobrodske povijesti, izrekao onaj čije je riječi teško nadmašiti, Ivo Andrić.
- Citiram Ivu Andrića: „Sva snaga i moć velikih je u tome što se nepovratno vraćaju na mjesta svojih poraza.". To je rekao '57. godine prilikom otkrivanja kamene biste na Kalemegdanu. Neki su Radičevićevi sugrađani Brođani rekli: „Branko nije nikakav Brođanin, on se tu samo slučajno rodio.". To je trebala biti poruka da nam nikakva sjećanja na Branka nisu potrebna. I tako je sačuvana samo ova brončana ploča s Brankovim likom. Njezinim postavljanjem u prostoru pravoslavnog hrama i u dosegu pogleda prolaznika, potvrđuje se, kako kaže Andrić, da se veliki nepovratno vraćaju. Branko se vratio. On i njegove pjesme bit će s nama i sa svima onima koji cijene kulturne vrijednosti, ma kakve vjere i koje god nacionalnosti bili. - dodao je Prvulović.