3325
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Bećarcem je započeo i bećarcem završio današnji program u slavonskobrodskoj Gradskoj knjižnici posvećen ovom jedinstvenom i, za ovaj kraj prepoznatljivom, glazbenom izričaju, čime je označen i početak obilježavanja programa Mjeseca knjige čiji je ovogodišnji moto "baš baština".
Bećarac, kao simbol Slavonije, je vokalno instrumentalni napjev koji kao niti jedan drugi ne donosi toliko emocionalnog naboja, koji se, kako reče njegov vrsni poznavatelj i večerašnji predavač, Mihael Ferić, nalazi na samoj granici transa.
Osim što govori o raskalašenom životu bećara, momka neženje sklonog raskalašenom životu, neumjerena u jelu i piću i okrenutog ženama i erotskim užicima, bećarac je kratko rečeno i komentar aktualnih događanja.
Obzirom da se nalazi na listi nematerijalne kulturne baštine Minsitarstva kulture i dio je svjetske kulturne baštine nije bilo dvojbi oko toga čime započeti ovogodišnji program mjeseca knjige. Predavanje o tome što je bećarac, kako je nastao, kada se i kako pjeva održao je maestro, etnomuzikolog i glazbeni pedagog Mihael Ferić. Sve je popratio audio i video zapisima, a prepuna dvorana Gradske knjižnice, u kojoj je i publika u određenim trenutcima zapjevala, rijetko kada je bila ovako puna kao večeras.
- Kulturni identitet jednog naroda, jedne nacije je jako važan, kako kroz književnost, likovnost ili kiparstvo tako i kroz folklor, narodne običaje i tradiciju koji nas na određeni način određuju tko smo, što smo i kome pripadamo - kazala je Ružica Bobovečki, ravnateljica brodske Gradske knjižnice dodavši kako su upravo zbog toga, priču o bećarcu, o tome kako se našao na hrvatskoj listi nematerijalnog kulturnog dobra ali i Unescovoj listi, odlučili ispričati mlađima i onima koji ju žele čuti. A tko bi o tome mogao bolje i kvalitetnije i s više znanja i ljubavi govoriti doli onaj tko je i pripremao potrebnu dokumentaciju za stavljanje bećarca na UNESCO-vu listu.
- Vi ovome čovjeku trebate spomenik dići za života. Sramota je da u ovom gradu ima ikoga tko ne zna tko je Mihael Ferić - kazao je gost današnjeg predavanja Ilija Babić, predsjednik Udruge za promicanje i očuvanje šokačke baštine "Šokadija" iz Babine Grede, koja, uz svesrdnu pomoć maestra Ferića, organizira Bećarfest, svojevrsnu smotru bećaraca.
Kroz Bećarfest čuva se tradicija bećarskog izričaja i bećarenja. Rekla bi pjesma "kere se bećari". Ali 'kerenjem' i poručuju, ako ih se želi čuti. "Bećar je prototip čovjeka koji se bunio protiv svega i svačega što je vjerojatno rezultat okolnosti u kojima je živio, ograničen stegama, regulama, pravilima patrijarhalnog načina života, vjerskim dogmama - kazao je Ferić.
Imaju onda, dodali bismo danas, bećari puno materijala za bećarce, jer i danas su ograničeni raznim stegama, pritisnuti težinom preživljavanja, raznim davanjima. Dva deseterca koja se rimuju svojevrsna je terapija, način na koji se, tek naoko šalom, bilježi stvarnost. Jer bećarci su, kako reče Ilija Babić, "ono u čemu je izrečena povijest življenja ove Šokadije".
Šokadije koja štošta ima i može ponuditi kroz ovogodišnji program Mjeseca knjige posvećenog baštini. Nakon bećarca, uslijedit će još niz programa namijenjenih svim uzrastima, a sve će završiti 14. studenog s večeri pučkog stvaralaštva.
Maestro Ferić je poravi primjer kako pojedinac može snažno utjecati i doprinositi svojoj zajednici. Bez nepotrebnih medijskih eksponiranja radi ono što najbolje zna i na taj način čini ovo društvo boljim. Primjer laprdanima kako se treba društveno angažirati. Kapa dolje.... Prikaži sve A što se društva tiče i odnosa prema baštini, doći ljudima jednom iz dupeta u glavu pa će im Ferićeva ostavština dobro doći. Neće ni cajke vječno trajati.