Hrvatsko pjevačko društvo Davor utemeljeno je 1871. godine s ciljem da glazbeničkim djelovanjem njeguje hrvatsku kulturu i doprinosi kulturnom i društvenom životu grada. Društvo danas djeluje kao mješoviti, muški i ženski zbor, broji 30-ak članova i aktivno sudjeluje u kulturnom životu Slavonskog Broda i okolice brojnim nastupima.
SLAVONSKI BROD - U koncertu Hrvatskog pjevačkog društva Davor uživali su sinoć Brođani u sklopu 36. po redu Brodskog glazbenog ljeta. Koncert je održan u Glazbenoj školi u Tvrđavi Brod.
Hrvatsko pjevačko društvo Davor utemeljeno je 1871. godine s ciljem da glazbeničkim djelovanjem njeguje hrvatsku kulturu i doprinosi kulturnom i društvenom životu grada. Društvo danas djeluje kao mješoviti, muški i ženski zbor, broji 30-ak članova i aktivno sudjeluje u kulturnom životu Slavonskog Broda i okolice brojnim nastupima.
Željka Gavranović / PlusPortal
Značajni nedavni uspjesi Društva su osvojena zlatna plaketa za mješoviti zbor na natjecanju zborova Istria Cantat u ožujku 2025. godine, zlatna plaketa za mješoviti zbor i srebrna plaketa za ženski zbor na natjecanju zborova Adria Cantat u Šibeniku 2024. godine te zlatna plaketa na natjecanju Aurora Cantat u Karlovcu 2023. godine. Također treba istaknuti srebrnu plaketu osvojenu na međunarodnom natjecanju Praga Cantat u Pragu 2019. godine.
Društvo je ostvarilo zapažene rezultate i na drugim natjecanjima u Hrvatskoj i inozemstvu. U 2021. godini napunilo je 150 godina postojanja na zborskoj i glazbenoj sceni. Ova obljetnica obilježena je snimanjem dvaju dokumentarnih filmova u produkciji HRT-a i SBTV-a te izdavanjem monografije o Društvu. Trenutno je u procesu snimanja nosač zvuka u produkciji Croatia Recordsa.
Željka Gavranović / PlusPortal
Program sinoćnjeg koncerta potvrđuje smjernice kojih se Društvo uvijek nastojalo držati, a to je njegovanje hrvatske glazbene baštine putem izvođenja autorskih djela hrvatskih skladatelja i obrada tradicijskih napjeva.
Istaknimo međimurski napjev Vehni, vehni fijolica koji je obradio Vinko Žganec, pravnik, etnomuzikolog i melograf. Žganec je privatno učio glazbu kod Franje Dugana st., a upravo su Dugan i Krsto Odak značajan trag ostavili kao profesori na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, skladatelji su raznolikih opusa te autori važnih didaktičkih priručnika o pojedinim glazbenim disciplinama.
Putujući literaturom, HPD Davor otkriva različita, čak i udaljena skladateljska nadahnuća. Zagrebački violončelist i skladatelj Rudolf Matz uglazbio je poznate stihove: Čim gledam ja ružicu Dubrovčanina Ivana Bunića Vučića, Leute moj mili anonimnog autora, zapisan u zborniku Nikše Ranjine, i Jur nijedna na svit vila Hvaranina Hanibala Lucića. Skladatelj, dirigent i pravnik Vladimir Berdović prisjetio se svojih dubrovačkih korijena skladbom Linđo, a Splićanin Josip Hatze u slobodnijoj je formi rapsodije 'razmišljao' o Slavoniji.
Željka Gavranović / PlusPortal
Uz često izvođene skladbe Pie Jesu i Milost, sakralni dio repertoara Davora obuhvaća širok povijesni raspon.
Jacob Handl (Gallus) bio je jedan od najznačajnijih renesansnih polifoničara. Rođen u Sloveniji, obrazovanje je najvjerojatnije stekao u cistercitskom samostanu u Stični, a djelovao je u Austriji, Moravskoj, Češkoj i Šleskoj živeći u samostanima i skladajući, da bi karijeru zaključio u Pragu kao kantor crkve Svetog Jana na Brzehu. U svom crkvenom opusu
Anton Bruckner združio je kvalitete renesansne vokalnosti, dubinsko poznavanje kontrapunkta, romantičarsko-wagnerovsku kromatiku i majstorstvo strukturnog oblikovanja. Motete je pisao tijekom cijelog života, a Locus iste je skladao 1869. godine u čast otvaranja zavjetne kapele u katedrali u Linzu.
Davorovo zborsko putovanje stoljećima dotaknulo se i suvremene popularne skladbe Ubi caritas norveškog skladatelja i pijanista Ole Gjeila (1978.), koji trenutno djeluje kao samostalni umjetnik na Manhattanu.
Izvor: Programska knjižica
U nastavku je moguće pregledati sinoćnji program:
Jacob Handl: 𝐴𝑣𝑒 𝑀𝑎𝑟𝑖𝑎
Anton Bruckner: 𝐿𝑜𝑐𝑢𝑠 𝑖𝑠𝑡𝑒
Ola Gjeilo: 𝑈𝑏𝑖 𝑐𝑎𝑟𝑖𝑡𝑎𝑠
Tradicionalna (obr. Josip Kaplan): 𝑀𝑖𝑙𝑜𝑠𝑡
Solist: Dino Klem
Franjo Dugan st.: 𝑀𝑜𝑙𝑖𝑡𝑣𝑎
Krsto Odak: 𝑆𝑣𝑟𝑠̌𝑖 𝑠𝑡𝑜𝑝𝑖 𝑚𝑜𝑗𝑒
Solisti: Gordana Alfeldi, Dalibor Velički
Tradicionalna (obr. Victor C. Johnson): 𝑃𝑖𝑒 𝐽𝑒𝑠𝑢
Ženski komorni zbor
Rudolf Matz: 𝐷𝑢𝑏𝑟𝑜𝑣𝑎𝑐̌𝑘𝑖 𝑚𝑎𝑑𝑟𝑖𝑔𝑎𝑙𝑖
III. Čim gledam ja ružicu
IV. Leute moj mili
V. Jur nijedna na svit vila
Ženski komorni zbor
Franjo Dugan st.: 𝑍𝑎ℎ𝑣𝑎𝑙𝑛𝑖𝑐𝑎
Tradicionalna (obr. Vinko Žganec): 𝑉𝑒ℎ𝑛𝑖, 𝑣𝑒ℎ𝑛𝑖 𝑓𝑖𝑗𝑜𝑙𝑖𝑐𝑎
Vladimir Berdović: 𝐿𝑖𝑛đ𝑜
Josip Hatze: 𝑆𝑙𝑎𝑣𝑜𝑛𝑠𝑘𝑎 𝑟𝑎𝑝𝑠𝑜𝑑𝑖𝑗𝑎
Valentina Iveljić, dirigentica
Klavirska pratnja: Hrvoje Aušić