Zbog popularnosti spomenutih vječnih melodija, netko bi mogao prigovoriti kako je riječ o jednostavnom zadatku jer ovdašnju publiku već i sami prvi takvi taktovi zovu na ples i razbijanje čaša, no ozbiljnost s kojom su to odradili ovi vrhunski glazbenici pokazuje kako se iza onoga što su predstavili na pozornici u Slavonskom Brodu kriju veliki rad, trud i znanje.
SLAVONSKI BROD - 'Bubamara', 'Hop, hop, hop', 'Geljan dade', 'Čaje šukarije', 'Opa cupa', 'Tutti frutti', 'Ederlezi', 'Gelem, gelem',... samo su neke od najpoznatijih romskih pjesama s balkanskog prostora koje su posjetitelji završne večeri Brodskog glazbenog ljeta - jednog od najboljih i programima najbogatijih dosad - imali priliku čuti u četvrtak navečer na platou ispred Kazališno-koncertne dvorane Ivana Brlić Mažuranić.
Baš kako kaže naziv albuma (Recycle) perfektnih izvođača - sastava Balkan Zoo & Nine Ćorić - uspjeli su reciklirati stare uspješnice i u novom ih ruhu predstaviti publici. Zbog popularnosti spomenutih vječnih melodija, netko bi mogao prigovoriti kako je riječ o jednostavnom zadatku jer ovdašnju publiku već i sami prvi takvi taktovi zovu na ples i razbijanje čaša, no ozbiljnost s kojom su to odradili ovi vrhunski glazbenici pokazuje kako se iza onoga što su nam predstavili na maloj pozornici kriju veliki rad, trud i znanje.
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS
Posebno je pritom važno istaknuti flamenco pjevačicu Ninu Ćorić koja se za svaku izvedbu doslovce transformirala u drugog lika. Izrazito samouvjereno i izražajno iznijela je sve otpjevane romske hitove te izdržala toplinu reflektora u ionako vreloj ljetnoj noći punih sat i pol. Glas joj zbog toga nije kopnio, nego je, dapače, poprimao sve ljepšu boju i neku posebnu snagu. Dakako, bez basista i skladatelja te osnivača Balkan Zoo-a,
Marija Rašića, koji je osmislio nove aranžmane i starim pjesmama udahnuo posve novi život, ništa od sinoć predstavljenog ne bi bilo moguće.
Kako sve priloge o ovogodišnjem Brodskom glazbenom ljetu možete pročitati u rubrici 'Kultura' PlusPortala, nepotrebno je ponovno prepričavati čemu smo sve svjedočili od 2. lipnja do 18. srpnja u Slavonskom Brodu. Franjevački samostan, Kapelanov stan, tvrđavska kurtina, plato ispred Kazališno-koncertne dvorane,... - predivna su mjesta na kojima smo odslušali čak 14 vrhunskih programa i više od 20 izvođača koji su trenutno u vrhu - ne hrvatske, nego svjetske glazbene i kulturne scene. Većina tih pozornica je pod vedrim nebom pa je tim izazovnija bila organizacija događaja koji traje ovako dugo.
Ilustracija. Foto: Ž.G./PLUS
Publika je svoje rekla i pokazala - podrškom, dolaskom, pljeskom, naknadnim komentarima i reakcijama - a na Gradu Slavonskom Brodu i glavnim organizatorima, Kazališno-koncertnoj dvorani Ivana Brlić Mažuranić - je da nastave u ovom smjeru, ne pristaju na uspoređivanje, komercijalizaciju, masovnost nauštrb kvalitete,... Neminovno, Brodsko glazbeno ljeto je manifestacija koja je zaslužila nastavak ulaganja i kojom se Slavonski Brod može hvaliti i ponositi.