1661
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Sinoć je u Gradskoj knjižnici u Slavonskom Brodu predstavljena knjiga „Vjerovanje u znanje“ autorice dr.sc. Ivane Seletković. Knjiga je izašla u nakladi Društva "Academia analitica" iz Sarajeva, O knjizi su, uz autoricu, govorile Ružica Bobovečki, ravnateljica Gradske knjižnice Slavonski Brod, Dunja Vanić, novinarka Posavske Hrvatske te Željka Gavranović, magistra filozofije.
- Uzrok neobrazovanosti danas nije u intelektualnom deficitu ili nedostatku informiranosti ili nedostupnosti organiziranih oblika obrazovanja nego isključivo u odvijanju htijenja da se nešto nauči i razumije. Uz sve što ljudi danas moraju i mogu znati, a toga je puno, postavlja se pitanje - gdje je znanje. Raspolažemo li znanjem ako samo dobivamo informacije? Kakve to informacije dobivamo? Naša Ivana u knjizi kaže - površne. Površne kao fragmente, a fragment kao takav brzo se prilagođava, ali i lako zaboravlja. Nadalje, društvo koje sebe definira kao društvo znanja rado zamišljamo kao društvo u kojem su razum i uviđavnost, pravo prosuđivanje i oprez, dugoročno mišljenje i pametno promišljanje, znanstvena radoznalost i kritička autorefleksija prevagnuli nad iracionalnošću, praznovjerjem i odsutnošću duha. Hoće li se i kako uspjeti pronaći ravnoteža između ove dvije strane pokazat će budućnost. Kako su knjižnice čuvarice znanja, kulture i obrazovanja jednog naroda i kako se cjelokupna svjetska znanost nalazi u knjigama, ovim putem zahvaljujem autorici Ivani Seletković na doprinosu u izgradnji fonda naše knjižnice upravo ovim jedinstvenim i posebnim štivom, naglasila je ravnateljica Gradske knjižnice Ružica Bobovečki.
Svaka od sinoćnjih govornica učinila je upravo ono što je bila autoričina prvotna namjena - njezinom je štivu pristupila na različit način te iznijela svoj doživljaj pročitanog.
Željka Gavranović, Ivaninu je knjigu definirala kao "zbir umnogome različitih osamnaest eseja u kojima autorica progovara o različitim pojmovima te ih analizira uglavnom kroz tuđa djela". Koristeći poznate autore i njihove konstatacije, poručila je, Seletković stvara svojevrsnu vlastitu filozofiju i to onu koja se može primijeniti na modernu sadašnjicu.
- S obzirom na to da autoricu osobno poznajem, uvodni esej "Nekoliko riječi o dehumanizaciji" usudila bih se prozvati najviše njezinim. U njemu prepoznajem puno naših razgovora, razmjena mišljenja i prepiski jer u njemu harmoniju različitih suprotstavlja utopiji istih - iz čega proizlazi puno toga što ona radi, kako živi i djeluje. S druge strane, dotiče se i onoga što se tiče mene kao urednice PlusPortala, kada kaže da su na portalima informacije često tek bljeskovi ideja. Uistinu, tako je s većinom medija, naprosto, zbog nedostatka prostora i vremena. No, puno je toga i u primatelju informacije odnosno njegovu vjerovanju u znanje. Drago mi je da Ivana piše i razvija svoju misao tim pisanjem, ali i ostavlja trag. Tko god pronike u njezino štivo, svakako će naučiti nešto novo - ne samo o njoj, nego i o sadržajima koje iz dana u dan upija iz knjiga koje su joj, kako nerijetko naglašava, najbolji prijatelj. Bilo bi pretenciozno reći kako je ova knjiga pisana za svakoga. Naprosto zbog toga što nije istina da svatko od nas jednako vjeruje u znanje. Onima koji to čine u manjoj ili još neotkrivenoj, nenaglašenoj mjeri, ona će neminovno biti izrazito daleka. - rekla je Željka Gavranović.
- Po struci sam sociolog i komparatist književnosti pa mi je cilj bio povezati različite vrste umjetnosti i predstaviti svako to polje, književno, glazbeno ili filmsko djelo, na sebi svojstven način te pozvati čitatelja na dijalog. On ne mora nužno biti dijalog slaganja, nego može rezultirati polemikom. Čitatelj se možda neće složiti s mojim viđenjem stvari. No, knjiga je dobar početak i uvod u širu raspravu. Umjetnost u sebi sadržava toliko različitih aspekata, ali i znanja. Da biste o nečemu govorili, nešto poručili, morate znati govoriti, znati što želite reći, znati pozadinu stvari o kojoj govorite,... a ako je riječ o umjetnosti, morate poznavati neko područje. Nije cilj govoriti isključivo iz Ich perspektive u kojoj ću ja, u svakom slučaju, biti u pravu, nego jednostavno, naći sugovornika i nastaviti razgovor. Jedna od aktualnih tema koje spominjem je dehumanizacija. Ona se uvijek uvodi u velike rasprave koje se tiču negativnog područja ljudskog djelovanja - ratovi, sukobi, nesuglasice,... Otvoriti jedno takvo pitanje i približiti takav pojam moguće je samo djelomično. To možete kroz svoj aspekt djelovanja, pisanja i istraživanja. No, to je područje koje otvorite i puštate ljude da dalje sami promišljaju o toj temi. - zaključila je o svojoj knjizi Ivana Seletković.
Sinoćnju su izrazito posjećenu promociju knjige Ivane Seletković svojim izvedbama uljepšali učenici Glazbene škole Slavonski Brod.