'Priče iz davnine' Ivane Brlić Mažuranić izdane su kao zvučna knjiga u mp3 i daisy formatu. Prigodom njihovog predstavljanja, piše tportal, promovirana je i e-knjiga 'Priče iz davnine' s jezičnom i grafičkom prilagodbom za djecu s disleksijom, slijepe i druge učenike koji ne mogu koristiti standardni tisak.
Izdanja su predstavljena u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, gdje su promotori naglasili kako je ovo prva u nizu knjiga koje se još planiraju objaviti prilagođene djeci i mladima s posebnim potrebama. Naime u razvijenim zemljama na ovaj je način objavljeno pet posto lektire, a u Hrvatskoj tek 0,4 posto. Tako su Ivanine 'Priče iz davnina' postale važan dio tog postotka kao najava nekih budućih vremena kada će ovakvih izdanja biti i više. No, kada su u pitanju djela hrvatskog Andersena to u tjednu koji je na izmaku, nije sve. Naime, kako piše Jutarnji list, njen roman 'Čudnovate zgode šegrta Hlapića” preveden je na turski jezik i objavljen u Turskoj u nakladi od 5000 primjera. Riječ je o prvom prijevodu ovoga romana na turski jezik, a prevoditelj je Zinnur Ameti. Prijevod je pokrenulo Hrvatsko-tursko društvo iz Rijeke, koje je je djelomično i sufinanciralo prijevod, dok je ostatak osigurao izdavač – izdavačka kuća Nesin Yayincilik. Knjiga je bila izložena i na 33. istanbulskom sajmu knjiga sredinom studenoga, a Hrvatsko-tursko društvo najavilo je kako će po jedan primjerak prevedenog romana darovati hrvatskim knjižnicama, prvenstveno onima koje se nalaze u mjestima u kojima je Ivana živjela i stvarala. A među njima je i Slavonski Brod. U tim će se gradovima organizirati i predstavljanje romana na turskom. Inače roman o Hlapiću je s više od 130 domaćih i inozemnih izdanja, najobjavljivaniji hrvatski roman. Od prvog češkog prijevoda 1930. Hlapić je doživio prijevode na sve važnije europske jezike te na kineski, japanski, bengalski, hindi, korejski, perzijski, vijetnamski, esperanto i druge jezike.
Ovo je, piše Jutarnji list, odlična vijest za našu književnost i upravo ovakve inicijative predstavljaju odličnu promociju naše zemlje i naše književnosti.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -