4666
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Dok njezini vršnjaci sate provode zureći u ekrane, 16-godišnja Brođanka Anamaria Opačak, učenica Ekonomsko-birotehničke škole u Slavonskom Brodu, svoj bijeg od stvarnosti ne nalazi u virtualnom svijetu, nego u carstvu poezije koje je danas privlači jednako kao i prije nekoliko godina kada ga je 'otkrila' još u osnovnoj školi.
- U višim razredima osnovne škole počela sam pisati pjesme koje su, rekla bih, posljednjih godinu dana dospjele na razinu prave poezije. Moj otac je glazbenik i piše pjesme pa sam vjerojatno smisao za to naslijedila od njega. Na pisanje me potaknula te me u njemu podupirala nastavnica hrvatskog jezika Vesna Matanović, dok su profesorice Dajana Marinić i Ivana Opačak odigrale veliku ulogu u razvijanju mog jezičnog i kreativnog izričaja. Podupiru me i na društvenim mrežama, dajući mi 'vjetar u leđa'. - za SBplus kazala je mlada pjesnikinja Anamaria Opačak koja je svjesna toga da bi joj se bez tako velike i važne podrške bilo teško odvažiti na razotkrivanje koje neminovno nosi pisanje pjesama, posebice u tinejdžerskoj dobi.
U veljači 2020. godine, Anamaria je dobila pohvalnicu za sudjelovanje na LiDraNu, a SBplus portal ranije je prenio njezinu pjesmu posvećenu preminulom splitskom glazbeniku, Oliveru Dragojeviću. Ove je godine Anamaria napisala i priču „Junaci našeg doba" s kojom se prijavila na „Decameron 2020.", a u kolovozu je njezina pjesma „Hrvatsko polje" uvrštena u tiskanu zbirku „Zagreb na dlanu", Udruge „Kultura snova".
Očigledno je kako Anamaria uspješno pronalazi mjesto na hrvatskoj književnoj sceni te se, ponajviše putem pisanih internetskih medija, polako, ali sigurno, probija do publike.
Anamaria je u šesnaestoj godini, ujedno i onoj koju je obilježila koronakriza, doživjela i izdanje svoje prve knjige poezije, naslova „Daljina u blizini".
- Zbirka nosi naslov jedne od poznatijih mojih pjesmama, objavljene i na nacionalnom portalu knjizevnost.hr. U njoj se nalazi 47 mojih pjesama i svi koji je žele sebi ili drugomu na dar, mogu me kontaktirati putem društvenih mreža. - poručila je Anamaria.
Ponajviše se, kaže, raduje putovanjima jer su joj velika inspiracija u stvaralaštvu, a svoju vedrinu u svakodnevnom životu 'duguje' razumijevanju stare Konfucijeve koja poručuje kako se „sreća nalazi u svemu, samo je treba znati izdvojiti".
Pišući poeziju čitatelju dajemo srce na dlanu - rekli su mnogi pjesnici prije Ivane. Koliko je to hrabro činiti dok ste još tinejdžerica u današnjem svijetu - procijenite sami.