/ 21
2620
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Ako želimo objektivnu informaciju u kojoj mjeri smo učinkoviti kao pojedinac, kolektiv ili zajednica u cjelini, konzultirat ćemo izvore koji se stručno i objektivno, dakle nepristrano, bave oblašću koja nas interesira. Nastojeći saznati gdje se nalazi slavonskobrodska Gradska knjižnica u odnosu na takve ustanove najvećih deset gradova Hrvatske, bez 'velike četvorke', kontaktirali smo njihovu ravnateljicu, Ružicu Bobovečki, te je zamolili neka putem portala SBplus javnosti predoči svoje viđenje ustanove koju vodi i dostavi nam određene podatke, a potom smo posjetili Portal matične djelatnosti knjižnica u Republici Hrvatskoj kako bismo dobivene informacije kontekstualizirali.
„Gradska knjižnica Slavonski Bord mjesto je na kojem uspješno egzistiraju sva tri vremenska okvira: prošlost, sadašnjost i budućnost. Konzistencija (hrv. skladnost op.a.) različitih profila osobnosti, ideja, vizija i stavova naša je formula uspjeha!", samouvjereno je ravnateljica započela predstavljati temelje na kojima počiva 'njezina' Knjižnica, a odmah potom, kako i priliči odlučnom vođi, podsjetila da je 'majka svih politika kadrovska politika' ističući kako je „ljudski potencijal zasigurno najjače oruđe s kojim knjižnica raspolaže". Pritom, dakako, nije zaboravila niti one zbog kojih kao ustanova postoje poentirajući da je njihova „ljubav prema knjižničarskom pozivu vidljiva i u vjernim korisnicima koji su prepoznali entuzijazam i želju za napretkom".
S istim gardom, ravnateljica Bobovečki nastavila je kako „Gradska knjižnica neupitno slijedi korak s vremenom što svjedoči činjenica o nabavi relevantnih i najaktualnijih naslova knjiga i časopisa, kao i sveprisutnost knjižnice na virtualnim platformama poput Facebooka i Instagrama koji bilježe velik broj pratitelja i pregleda".
Bez spuštanja visoko podignute ljestvice u predstavljanju Ustanove i suradnika, ravnateljica je nastavila: „Radionice i događanja, kako u fizičkom tako i virtualnom smislu, isključivo su produkt dobre organizacije, informiranosti s trenutnim zbivanjima u struci - i izvan Hrvatske - kao i želje da našim sadašnjim i budućim korisnicima pokažemo kako ova knjižnica razbija sve zastarjele paradigme o zatvorenosti i stagnaciji. Mi u Knjižnici svjesni smo uloge koju ta ustanova ima u zajednici, a držimo ju časnom i njoj pristupamo savjesno i odgovorno".
Unatoč opasnoj rasprostranjenosti virusa COVID-19, zahvaljujući držanju stručnog koraka s vremenom, „Knjižnica je sigurno mjesto za korisnike njezinih usluga", tvrdi šefica u njoj i to argumentira: „Osim što držimo razinu epidemioloških mjera za korisnike koji nam dolaze, jednako tako smo se približili i korisnicima kojima je iz bilo kojih razloga dolazak u knjižnicu uskraćen i to na način da smo uveli uslugu e-knjige. Ta aplikacija vrlo je jednostavna i prilagođena našim korisnicima, tako da čak i oni sa minimalnim informatičkim znanjem, bez problema, mogu pristupiti i na svojim uređajima (mobitelima, laptopima, tabletima, kompjuterima) čitati knjige. Baza e-knjiga se puni redovito, a trenutno sadrži 186 naslova".
Poslovno-programskom porukom i svojevrsnom filozofijom Kuće mogla bi se nazvati oplemenjena (hrv. sublimirana op.a.) poruka koju je ravnateljica Ružica Bobovečki, posredstvom ovog portala, uputila okruženju u kojem djeluje: „Biti članom Gradske knjižnice Slavonski Brod znači biti dio kruga koji poziva na suradnju, poštivanje različitosti i učenje. Knjižničari nisu tek čuvari znanja, oni su vrata prema svijetu koji poštuje svoju tradiciju, hrabro koračaju naprijed s mišlju kako biti bolji danas, nego smo bili jučer!".
Koliko su slavonskobrodski knjižničari, ili je u ovom slučaju primjerenije reći knjižničarke, „iskoračili naprijed" zadnjih pet godina, pokušali smo utvrditi prikupljanjem podataka vidljivih iz prve tablice, a kako to izgleda u kontekstu učinkovitosti njihovih kolegica i kolega iz usporedivih 'pučkih knjižnica', vidljivo je iz druge tablice.
Slijedom teze iz samoupravnog socijalizma kako je „svaki rad mjerljiv" te činjenice da potpisnik ovog priloga nije kompetentan valorizirati rad obrazovanijih i pametnijih iz ove oblasti - što 19 zaposlenih Gradske knjižnice bez sumnje jeste - donosimo tek kvantitativne pokazatelje uvjereni kako će našim posjetiteljima biti od koristi.
A ona jedna kuna, vidljiva tek kod slavonskobrodske Knjižnice kao 'cijena najma knjige', koja bode oči u 'kontekst tablici', uskoro bi mogla nestati. Naime, ravnateljica Bobovečki namjerava Osnivaču predložiti da „odstupe od dugogodišnje tradicije i prestanu naplaćivati najam knjige" te da tih 80-ak tisuća kuna ubranih od korisnika nadomjeste prihodom iz Gradskog proračuna.