1920
Prikaza
2
Komentara
POŽEGA - Bogati program Mjeseca knjige, u 'Dvorani znanja' velebne požeške Gradske knjižnice, sinoć je zatvorio istraživački novinar i književnik, Drago Hedl.
Promocijom nove televizijske serije „Šutnja" i Hedlovih knjiga prema kojima je nastala, uspješno je 'dirigirala' Mirjana Franculić, voditeljica Županijske matične službe i Čitateljskog kluba požeške Knjižnice, čija su (pot)pitanja bila dovoljna da autor publici možda otkrije i ono što nije namjeravao.
- Angažirana književnost podrazumijeva književnost koja na nešto ukazuje, koja nešto dokazuje, koja nam želi otvoriti vidike, koja nam želi reći da je ta fikcija nastala od neke zbilje. - kazala je Mirjana Franculić o Hedlovim djelima koje je usporedila sa skandinavskim kriminalističkih romanima i autorima poput Larsona i Nesbøa.
Kako je ranije pisao SBplus, krajem ožujka ove godine, u Osijeku je službeno započelo snimanje nove kriminalističko-dramske serije „Šutnja”, čiji je scenarij nastao prema trima Hedlovim romanima - „Izborna šutnja”, „Ispovjedna tajna” i „Kijevska piletina”. Serija je nastala u produkciji kuće Drugi plan, odgovorne za uspješnicu dramske serije „Novine" koju je 2018. otkupio Netflix.
Redatelj serije je Dalibor Matanić, a radnja prati osječku i kijevsku svakodnevicu te podvođenje maloljetnih djevojaka. Podsjetimo, temom prostitucije u osječkom Domu za djecu i mladež, Drago Hedl se, kao istraživački novinar, bavio davne 2009. godine za Jutarnji list. Za zlodjela koja je objelodanio, nitko nikada nije bio kažnjen.
- Pisanjem romana htio sam se riješiti vlastitih frustracija koje sam imao kada sam završio serijal za Jutarnji list o mučnim događajima u Osijeku. Po prvi put sam se u svojoj karijeri upitao jesam li uopće trebao načeti tu temu... jesam li uopće trebao pisati o tomu kad time nikomu nisam pomogao. Sve se prelomilo na tim djevojčicama iz Doma. Sve su proglašene prostitutkama, sve su bile krive za ono što se događalo. Ljudima koji su bili glavni akteri, prljavci i negativci, nije se dogodilo ništa. Ja sam s uredništvom raspravljao oko toga treba li objaviti njihova imena. Oni su koristili najranjiviju skupinu, djecu bez roditelja, za svoje seksualne prohtjeve. No, odustali smo od toga jer bi nas oni tužili, a niti jedna od tih djevojčica pred sudom ne bi ponovila ono što je rekla meni kao novinaru. To je bila unaprijed izgubljena bitka. Ti ljudi pojavili bi se u sudnici s odvjetnicima čije torbe vrijede 2000 eura, a djevojčice bi branili odvjetnici po službenoj dužnosti. Sigurno bi na sudu - što zbog prijetnji i pritiska, što zbog vlastitog osjećaja srama - sve zanijekale. Kako sam shvatio da nisam nikomu učinio dobro tim pisanjem, odlučio sam napisati roman. U romanu sam riješio neke stvari koje kao novinar nisam uspio. - kazao je Drago Hedl, naglasivši kako mu je i to bila slaba utjeha.
Serija inspirirana tim istinitim događajima, osim u Osijeku, snimala se i u Ukrajini. Dvije zemlje povezane su istim aferama.
- Nije to bio jedinstven slučaj za Hrvatsku. Iskorištavanje malodobnih djevojčica iz domova, događalo se i drugdje. Velika ukrajinska glumačka zvijezda, Ksenija Mišina, u seriji igra predsjednicu karitativne ustanove koja brine o djeci i kojoj se događa veza s Horvatićem koji radi takve stvari u Hrvatskoj o kojima ona nema pojma. - otkrio je Hedl.
Prikazivanje serije na HRT-u bi trebalo početi krajem siječnja 2022. godine. Serija će imati tri sezone s po šest epizoda od kojih će svaka koštati oko milijun kuna i trajati nešto kraće od sat vremena. O kakvom se i kolikom poslu radi, dovoljno pokazuje činjenica da je za samo jednu epizodu iskorišteno čak 50 sati snimanja.
Baš u Požegi, gradu u kojem je pronašao, razotkrio i raskrinkao brojne afere, Hedl je najavio svoj oproštaj od novinarstva. Taj će udarac hrvatsko istraživačko novinarstvo itekako osjetiti jer je najveće afere posljednjih godina otkivao upravo Hedl, a prema njegovom tragu, istraživanja su potom nastavljali svi ostali novinari.
- Trenutno pišem za Telegram i to mi oduzima puno vremena. Sam sam sebi obećao da ću sredinom sljedeće godine baciti svoje novinarsko koplje u trnje te da ću se posvetiti pisanju romana. Imam puno planova, ali koliko ću toga ostvariti - ne znam. Cilj mi je završiti drugu trilogiju - „Donjodravska obala", „Vrijeme seksa u doba nevinosti" i „S obje noge u jeseni". Za dovršavanje te treće knjige, nažalost, nemam dovoljno koncentracije jer sam još uvijek u novinarskom poslu. - pojasnio je Hedl, otkrivši da čitava poglavlja njegovih romana nastaju u dugim višekilometarskim šetnjama uz Dravu. „Kada dođem kući, onda je tek pitanje vještine tipkanja koliko brzo to što sam zamislio mogu zapisati." - poručio je.
Bilo da se radi o fiktivnim likovima ili stvarnim ljudima iz Hedlovih tekstova, vjerujemo kako će njima i njihovim sudbinama još dugo intrigirati javnost te - na ovaj ili onaj način - obogaćivati hrvatsku svakodnevicu koja bi bez tog velikog istraživačkog novinara i književnika bila itekako učmala.
Drago ne idi...nije vrag da te uplasio Gabicin automehanicar pa se povlacis iz novinarstva.