1197
Prikaza
0
Komentara
OSIJEK - U utorak 1. ožujka u osječkom kinu Urania održana je premijera serije Šutnja koja je u režiji Dalibora Matanića nastala prema romanima hrvatskog istraživačkog novinara Drage Hedla: Izborna šutnja, Ispovjedna tajna i Kijevska piletina. Šutnja je već bila emitirana u Ukrajini, a u ponedjeljak 7. ožujka kreće emitiranje i na hrvatskoj televiziji.
Iza toga ova kriminalistička serija biti će prikazana u Njemačkoj, Švicarskoj Francuskoj i Austriji s obzirom da je snimljena u koprodukciji s HRT-om, hrvatskom produkcijskom kućom Drugi Plan, njemačkim Beta Filmom GmbH, međunarodnom filmskom kompanijom Star Media i ukrajinskom streaming uslugom Oll.tv, a zatim će biti dostupna i na platformi HBO Europe.
Korijeni serije
Radnja serije prati osječku i kijevsku svakodnevicu te prostituciju u domovima za nezbrinutu djecu. O podvođenju maloljetnica u osječkom Domu za djecu i mladež, Drago Hedl je pisao 2009. godine za Jutarnji list, a priča je unatoč velikoj medijskoj pokrivenosti ipak ostala nedovršena.
- Nažalost, osječka priča nije istražena do kraja jer nismo objavili imena aktera koji su sudjelovali u toj priči zbog jednostavnog razloga - znali smo da bi objavom njihovih imena izazvali brojne sudske tužbe u kojima bi mi, kao novinari, jako loše prošli. Teško je očekivati da bismo pobijedili u sudnici gdje su s jedne strane moćne osobe s najskupljim i najboljim hrvatskim odvjetnicima, a s druge strane djevojčice u dobi od 13-15 godina koje sigurno neće ponoviti ono što su rekle novinaru iz straha od mogućeg nasilja onih koji su ih već ranije fizički maltretirali. - ističe Hedl.
Nastavak serije je, kaže, želja da se ukaže na zlo i da se pomogne javnosti da shvati dimenzije toga zla te da stane na stranu onih koji su u toj priči najviše pogođeni - a to su djeca u domovima koja žive izvan toplih obiteljskih gnijezda i roditeljske ljubavi.
Šutnja poziva na akciju
Hedl strahuje da će publika nakon serije reći da je problem maloljetničke prostitucije strašan i zatim nastaviti svojim životima te zaboraviti na ono od jučer jer sutra dolazi nova senzacija.
- Živimo u vremenu u kojemu novinari iz dana u dan otkrivaju nove afere, a svaka traje jedva 3 dana. Ipak, mislim da će serija Šutnja uz moje romane ipak negdje ostati u podsvijesti ljudi kao upozorenje i nekakav alarm koji će upaliti njihove obrambene sustave i potaknuti ih na akciju te da glasno zahtijevaju da se to istraži. - objašnjava Hedl.
Ukazivanje na zlo ne znači nužno i oslobađanje od zla, ali ako ne činimo ništa da bismo spriječili to zlo, onda postajemo na neki način suučesnici toga zla.
- Akteri će se prepoznati u seriji, a strah koji osjećaju od prikazivanja serije iako pozitivna stvar i dalje je nedovoljna kazna za njihova zlodjela. - govori Hedl.
Upravo zbog toga, naglašava, svi mi moramo poduzeti sve što možemo da se seksualno iskorištavanje djece ne događa i dalje te pokazati javnosti da zlo postoji i da se protiv njega moramo boriti.
Osijek i Kijev u središtu radnje
Prikazivanje na platformi HBO Europe predstavlja mogućnost da ovu visokobudžetnu seriju vidi preko 500 milijuna stanovnika diljem Europe, a veliki dio radnje odvija se u Osijeku.
- Osijek se pokazao kao uistinu sjajna kulisa za ovu seriju. Meni je osobno jako drago da će gledatelji imati priliku vidjeti grad u kojemu sam rođen i u kojemu živim, njegove šetnice i lijepe dijelove, a mnogi će Europljani po prvi put upoznati Osijek. Mislim da je to jedna velika promocija za Osijek budući da ga nije bilo u serijama za razliku od Splita, Zagreba ili Rijeke. - govori Hedl.
Iako se Ukrajina pojavljuje samo u posljednjem romanu Kijevska piletina, zbog sklopljene suradnje, scenarist Marjan Alčevski nadogradio je Hedlovu priču i napisao dijelove kojih nema u romanima kako bi radnja postala još uzbudljivija. Na taj način, Alčevski je prikazao univerzalnost problematike maloljetničke prostitucije, koja nije samo ekskluzivitet u Hrvatskoj već se pojavljuje svugdje.
Hedl naglašava: „Stvari koje su se događale u osječkom domu za nezbrinutu djecu, događale su se posvuda, što su mi osobno potvrdili i kolege iz Ukrajine. Stoga bi mi bilo žao kada bi netko protumačio da se Osijek zbog toga javlja u negativnom kontekstu - on samo upozorava na zlo koje postoji i protiv kojega se svi trebamo boriti.”
Glumačka ekipa i planovi za sljedeću sezonu
Jednog od glavnih likova, novinara Stribora Kralja igra vrhunski Goran Bogdan, a Tihana Lazović njegovu partnericu Lanu. Tu je i sjajni Darko Milas koji se našao u ulozi inspektora Kovača uz kolegicu Sandru Lončarić, a Leon Lučev briljantno je odigrao pokvarenog političara, seksualnog predatora i pedofila.
Treba spomenuti i Osječanina Zlatka Burića te njegovu ulogu hrvatskog branitelja koji zbog PTSP-a nije siguran je li ono što vidi stvarno ili samo plod njegove mašte te prekrasna ukrajinska zvijezda Kseniya Mishinakoja nosi veliki dio serije. Prva sezona ima šest epizoda po trajanju nešto manje od sat vremena, a filmska ekipa nada se da će snimiti i drugu te treću sezonu s istim brojem epizoda kako je i bilo planirano.
Nažalost, zbivanja u Ukrajini, vjerojatno će onemogućiti da se serija napravi na način kako je to prvotno zamišljeno. Hedl ističe: „Producenti su u mogućnosti realizirati drugu i treću sezona s obzirom da je ostalo jako puno materijala snimljenog u Kijevu, a danas je moguće i pronaći grad koji po svojoj arhitekturi sliči Kijevu. Nama je ipak trenutno najvažnije da ukrajinski glumci iz serije izbjegnu tragičnu situaciju u svojoj zemlji te se nadamo da će moći nastaviti sa snimanjem.”
U drugoj sezoni, radnja romana i serije premješta se u Beograd gdje ekipa planira snimati potpuno slobodno s obzirom da trenutno ne postoji opasnost od širenja ratne operacije.
Oproštaj od novinarstva i povratak književnosti
Drago Hedl nedavno je najavio svoj oproštaj od profesionalnog novinarstva i okretanje romanima pa govori: „Iako me ponekad i dalje zasvrbe prsti kada osjetim neku zanimljivu temu, nekako osjećam da je došlo vrijeme da novinarski posao prepustim mlađim kolegama. Ima puno sjajnih novinara koji će nastaviti tamo gdje sam ja stao, makar ne mislim da sam postigao nešto revolucionarno u novinarstvu, ali sam svakako zadovoljan što su se neke stvari o kojima sam pisao zaista pomakle.”
Volio bi, kaže, završiti svoju karijeru onako kako ju je i započeo - kao urednik književnog časopisa, a posao mu se svidio jer nema tolikog stresa.
- Zbog želje za dinamičnijim poslom, uplivao sam u rijeku novinarstva koja vas baca malo na lijevu, malo na desnu obalu i nije nimalo lako držati glavu nad vodom. Zbog toga se vraćam mirnijem i lakšem poslu te mogu iskreno reći da su knjige bolja zaštita od novina - u njima su tvrđe korice. Novinski papir je mekan i lako ga je probiti tako da se u želji za sigurnošću okrećem književnosti u kojoj ću završiti svoju karijeru. - ističe Hedl.