2361
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U slavonskobrodskoj Galeriji Ružić, smještenoj u Tvrđavi Brod, umjetnica Marina Bauer sinoć je predstavila svoju interaktivnu skulpturu zanimljivo nazvanu 'Prekapanja'. Ovaj jedinstveni rad postao je dio fundusa Galerije i njezine buduće Taktilne galerije.
Ravnateljica Galerije umjetnina grada Slavonskog Broda, Romana Tekić, održala je uvodni govor kojim je pozdravila sve prisutne i predstavila umjetnicu. Istaknula je kako ovo znači zatvaranje dosadašnjeg i početak postavljanja novog postava. Dvadeset godina od otvorenja Galerije Ružić (15. lipnja 2004. godine) puno toga se promijenilo, a tako i uloga Muzeja. Danas muzeji, kao što je Galerija Ružić, moraju biti interaktivni, inkluzivni, edukativni i usmjereni na komunikaciju s posjetiteljima. Javnost treba, naglasila je Tekić, odgajati i navikavati na posjećivanje muzeja.
Gostujuća umjetnica, Marina Bauer, dobila je jednu od tri vrijedne nagrade na Trijenalu kiparstva. U kiparskom oblikovanju naglašava kako joj nije važno samo kako nešto izgleda, nego i način na koji predmet postaje interaktivan s okolinom. U ovom slučaju to bi bio način na koji se otvaraju ladice, što je postalo dio njezina koda, a otkrila nam je i što to znači za nju.
- Moja skulptura, interaktivan rad, postala je sastavni dio zbirke, što mi je izuzetna čast i veliko veselje. Baš sam sretna i ponosna što će biti izložena u stalnom postavu, što će je posjetitelji moći gledati i što je našla mjesto u ovako prekrasnoj zbirci. To je rad koji funkcionira na mnogo slojeva. Ono što je specifično za njega je da je objekt s ladicama i da su posjetitelji slobodni otvarati i pretraživati ladice kako bi ga zaista vidjeli i doživjeli. izjavila je Bauer.
Marina je napomenula da rad sadrži 29 ladica, a svaka od ladica priča svoju priču. Pozvala je posjetitelje da istraže rad i postavljaju pitanja te najavila kratko predavanje o svojoj perspektivi kiparstva i njegovoj fizičkoj dimenziji.
Rad je nastao u kontekstu poziva na sudjelovanje u projektu Suvremeni umjetnici u Muzeju za umjetnost i obrt, a umjetnica nam je otkrila da joj inspiracija za stvaranje dolazi iz vrlo jakog odnosa prema nekim komadima namještaja i predmetima koje posjeduje.
- Shvatila sam da su mi jako važna sjećanja i imam vrlo jak odnos prema nekim predmetima i dijelovima namještaja s kojima sam odrasla. To mi je bilo jako zanimljivo u kontekstu kiparstva, koje je također neki objekt, materijalni predmet prema kojem imamo odnos i stav. Shvatila sam da je to puno više od pukog sjećanja ili materijalne vrijednosti. Važan mi je način na koji se određene ladice otvaraju ili kad je nešto u visokom ormaru gore. U kombinaciji s time, shvatila sam da već deset godina čuvam potrganu zadnju šalicu iz servisa koju je moja mama jako voljela. Primijetila sam da i drugi ljudi kod kuće imaju neku potrganu šalicu koju nikako ne bacaju, što znači da su ti predmeti, makar i potrgani, nositelji neke energije. Ne mora nužno biti konkretno sjećanje, nego energija neke druge osobe, prostora ili vremena. - dodala je Bauer.
Autorica je više javnih ambijentalnih skulptura i instalacija u Hrvatskoj i inozemstvu. Od 2002. do 2016. godine predavala je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu na Kiparskom i Nastavničkom odsjeku, a od 2016. godine, kao vanjska suradnica, predaje na izbornom kolegiju Uvod u psihologiju umjetnosti. Članica je HDLU-a, HZSU-a te europske mreže SculptureNetwork. U tom kontekstu objasnila je rad i na psihološkoj razini.
Polazeći od skulpturalnog oblikovanja svakodnevnog predmeta, ladičara, ova interaktivna skulptura usmjerena je na aktivno sudjelovanje posjetitelja. Rad istražuje naš iracionalni odnos i povezanost koju osjećamo prema uporabnim predmetima i propituje kako i koliko oni predstavljaju, pohranjuju i prenose naše poimanje sebe, emocije i raspoloženja, vrijednosti, uvjerenja, sjećanja, kao i odnose s drugima, društvom i okolišem, te u kolikoj je mjeri to povezano s tjelesnim iskustvom. Trenutno je dio stalne postave Galerije Ružić koju možete posjetiti i iskusiti 'Prekapanja'.