/ 24
2579
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD – Zamjenica Ravnatelja Gradske knjižnice, Darija Mataić Agičić, uvodno, kao domaćin, pozdravljajući nazočne, osvrnula se na dobru suradnju Knjižnice i brodskih škola, pa se u tom smislu osvrnula i na činjenicu da dvije različite brodske srednje škole, Ekonomsko-birotehnička i gimnazija Matija Mesić, istu večer, jedna za drugom imaju dva različita kulturna programa – predstavljanje druge knjige Martine Peunić, učenice Ekonomsko-birotehničke škole i Izložbu fotografija grafita, učenika gimnazije Matija Mesić.
Izložba kao desetogodišnja priča
Profesorica Vesna Nosić posjetitelje je „provela kroz desetogodišnju priču o prikupljanju, klasificiranju i obradi brodskih tekstualnih grafita" pa je, tako, izložba, nastala kao rezultat rada više generacija učenika brodske gimnazije Matija Mesić i njihovih profesora – mentora. Sve koji su u projektu sudjelovali poimence je navela, a posebno istakla Doru Decorti, koja je oblikovala fotografije i pozivnicu za izložbu.
Vesna Nosić je, kroz priču o nastanku izložbe nazočne upoznala s različitim definicijama grafita različitih autora, žanrovskom podjelom, tehnikama nastanka i mjestima ispisivanja grafita. Pri tom se referirala na stavove najpoznatijih hrvatskih proučavatelja fenomena grafita u Hrvatskoj, Dražena Lalića,Stipu Boticu, Vlatku Filipčić Maligec, Tomislava Šakića i Josipa Užarevića koji su pojam grafit definirali na različite načine.
Izložba, kako je rekla profesorica Nosić, „sadrži grafite grupirane po Lalićevoj klasifikaciji, izbjegnuti su opsceni sadržaji, a pridodana je cjelina 'grafiti o grafitima' koja joj se, kao autorici izložbe, istaknula u prvom planu."
O novijoj povijesti grafita u Hrvatskoj Nosić je rekla:
- Noviji grafiti u Hrvatskoj pojavili su se iza II. Svjetskog rata, a sadržajno su to bile političke parole i krilatice. Suvremeni grafiti se javljaju osamdesetih godina prošlog stoljeća, najprije u Zagrebu, a onda i u svim većim hrvatskim gradovima. Nastajali su po uzoru na zapadnoeuropske i američke, a u početku su smatrani 'urbanim vandalizmom' jer su pisani na javnim objektima, kriomice i bez dopuštenja. Kasnije su pojedini gradovi odredili posebna mjesta na kojima se slobodno mogu ispisivati grafiti, što je, nerijetko, rezultiralo transformacijom grafita u takozvanu 'uličnu umjetnost'.
Grafiti su živi - nastaju i nestaju
Izložbu je otvorio Goran Zavor, ravnatelj gimnazije Matija Mesić. Pored ostaloga, osvrnuo se na jedan grafit pored gimnazije kojim je, po Zavoru, očito gimnazijalcima poručeno da su „mamine maze" a ta poruka nije utemeljena „jer maze ne ulažu toliko vlastitoga truda da što bolje i više postignu u životu, kao što su pokazali gimnazijalci i njihovi profesori i kroz projekt ove izložbe."
- Nekada su grafiti predstavljali vandalizam, čin bunta, zatim subkulturu, a danas postaje sredstvo komunikacije, jedini glas i vapaj koji se u moru medija može čuti, vidjeti, osjetiti i razumjeti – rekao je Zavor, te nastavio:
- Grafiti su živi. Nastaju i nestaju. Pored nas su. Kao i naši učenici – dolaze, prolaze, odlaze, ali uvijek su tu neki novi grafiti i neke nove generacije.
Ambijent prave urbane zvučne kulise
Grafiti su prvenstveno urbana pojava, a sinošnja izložba, zahvaljujući jazz rock sastavu „M. M. United", otvorena je u ambijentu prave urbane zvučne kulise. Ovaj sastav čine Ivo Baričević – bubnjevi i Matija Kuzmić – električni glasovir (iz gimnazije Matija Mesić) Tin Džaferović– bas gitara (iz Klasične gimnazije Fra Marijana Lanosovića) i Dubravko Šef – solo gitara, vođa grupe. Prije samog otvorenja izložbe izvrsno su odsvirali skladbu Crosstown Traffic američkog bubnjara Williama Emanuela Billy Cobhama. Inače, sastav je zamišljen kao glazbena radionica u kojoj glazbeno daroviti učenici mogu proširiti svoje znanje o jazz rock glazbi, i kroz praktično muziciranje iskazati svoju kreativnost. S radom su započeli ovoga ljeta i za ovaj, prvi javni, nastup izabrali su i u službenom dijelu otvorenja izveli skladbe Ekspers za Slavonski Brod Krune Seletkovića i Kameleon čiji autor je američki jazz pijanist Herbie Hancock. Muziciranje su nastavili i poslije otvorenja, dok su posjetitelji razgledali izložbu.
Video prilog: "M.M. United" (trajanje 9'12''); audio: prof. Vesna Nosić, izvadak izlaganja s otvorenja izložbe (mp3, trajanje 2'26'').