5917
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - „Tijekom jeseni 2019. godine Muzej Brodskog Posavlja izvršio je pod vodstvom Josipa Lozuka probno arheološko istraživanje na prostoru preventivno zaštićenog lokaliteta „Jelas", na kojem je planirana izgradnja Gospodarske zone IV u Donjim Andrijevcima. Nalazište je slučajno otkriveno u jesen 2009. godine kada su kod izgradnje infrastrukture i čišćenja kanala u njihovim profilima uočene arheološke jame s pokretnim nalazima. Lokalitet se prostire zapadno od Donjih Andrijevaca, na blago povišenom dijelu terena i danas preko njega prolazi glavna prometnica koja podno Dilja spaja Slavonski Brod s Donjim Andrijevcima, Vrpoljem te drugim selima na tom prostoru." - dio je to iz knjige sažetaka drugog okruglog stola teme „Rezultati arheoloških istraživanja u 2018. i 2019. godini na prostoru Brodsko-posavske županije" kojeg su na današnji dan organizirali Muzej Brodskog Posavlja u Slavonskom Brodu i Institut za arheologiju iz Zagreba.
Kako je SBplus u studenom 2019. pratio iskapanje sedam kilometara rovova koje je, u potrazi za nalazima, tada pretraživalo petnaestak arheologa i njihovih pomoćnika, od danas predstavljenog bogatog programa, upravo nam je to bio najzanimljiviji dio.
- Na tom lokalitetu, veličine otprilike 180 tisuća kvadrata, istraženo je okvirno oko 15 do 16 tisuća kvadrata. Odnosno, toliko je tla otvoreno probnim istraživanjem. Utvrđeni su ostatci naselja iz kasnog brončanog doba, mlađeg željeznog doba i ranog srednjeg vijeka. Poneki nalazi keramičkih ulomaka svojom fakturom mogli bi upućivati i na dijelove naselja iz ranijih razdoblja, iz vremena neolitika i/ili eneolitika. Daljnjom obradom materijala, utvrdit će se točna pozicija tih lokaliteta i oni bi se trebali istražiti prije same izgradnje na tom području. Za arheologe je to vrlo zanimljivo nalazište. Radi se o ogromnoj gredi koja praktički spaja Donje Andrijevce i Staro Topolje i na njoj se nalazi cijeli niz naselja i naseobinskih elemenata. Još ne znamo točno kojih. Za ovaj dio smo utvrdili da je zapravo početak cijele priče koja se pruža prema zapadu. Nastavak istraživanja ovisi o konzervatorima, ali očekujemo da će se u dijelu na kojemu su pronađeni nalazi, što dakako nije na cijelom tom prostoru, prije bilo kakve gradnje ili aktivnosti, provesti zaštitna arheološka istraživanja. - za SBplus kazao je Josip Lozuk, viši kustos u arheološkom Odjelu Muzeja Brodskog Posavlja.
Istraživanja na ulazu u Donje Andrijevce bila su iznimno opsežna i zahtjevna jer se radi o velikom prostoru.
- Mreža uzdužnih i poprečnih rovova bila je postavljena na način da su uzdužni rovovi bili orijentirani smjerom istok-zapad, pri čemu je njihova međusobna udaljenost iznosila 50 metara. Poprečni rovovi bili su postavljeni okomito na uzdužne rovove te su bili orijentirani smjerom sjever-jug, a njihova međusobna udaljenost iznosila je 30 metara. Svi rovovi bili su identične širine, od 2,20 do 2,50 metara. Prosječna dubina iskopa, ovisno o konfiguraciji terena kao i o debljini recentno nasute zemlje, iznosila je od 40 do 80 centimetara. Tijekom probnog istraživanja definirano je oko 335 jamskih objekata (jame, stupovi, kanali) te tri peći. - zaključili su arheolozi nakon istraživanja.
Arheološki tim Muzeja Brodskog Posavlja za andrijevačku je Općinu protekla probna istraživanja odradio za 253.850,00 kuna s PDV-om, za što su imali rok od dva mjeseca. Odluče li konzervatori kako je nastavak istraživanja nužan, daljnje poslove na toj lokaciji mogu, a i ne moraju dobiti isti brodski arheolozi.
Stoga bi u andrijevačkoj gospodarskoj zoni još neko vrijeme moglo biti živo zbog istraživanja ostataka davne prošlosti, a potom će - najvjerojatnije - opet biti prepuštena mještaninu za ispašu stoke - uglavnom, krava i konja.
Načelnik Općine Donji Andrijevci, Tomislav Marijanović, prilikom posljednjeg razgovora naglasio je kako je upravo zabilješka 'arheologije' ranijih godina 'tjerala' investitore da pobjegnu glavom bez obzira od ulaganja u to područje pa je za zaključiti kako će ta 'sitnica' nastaviti djelovati jednako destimulirajuće, s obzirom na posljednja otkrića arheologa prezentirana danas u Slavonskom Brodu.