4123
Prikaza
0
Komentara
STARA GRADIŠKA - Promocija knjige za pamćenje. Svi koji su došli nisu mogli stati u Dom kulture u Staroj Gradiški. Bio je izaslanik predsjednika Republike Ive Josipovića. Generala Mladena Markača mnoštvo je srdačno pozdravljalo. Bili su tu predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, najviše specijalnih policajaca. Vijenci su položeni i svijeće zapaljene kod spomen obilježja poginulim braniteljima u Domovinskom ratu i na ulaz u zloglasni starogradiški zatvor za sve njegove zatočenike koji su tamo čamili i bili zlostavljani i ubijani.
Bio je tu župan brodsko-posavski Danijel Marušić zajedno s zamjenicom Ružicom Vidaković, gradonačelnik Novske i općinski načelnici, predstavnici policije. Bili su tu preživjeli logoraši starogradiškog kazamata iz vremena bivše Jugoslavije i Domovinskog rata. Došli su u Dom kulture u Staru Gradišku roditelji i udovice poginulih branitelja iz Domovinskog rata, učenici područne osnovne škole i učenici Industrijsko-obrtničke škole iz Nove Gradiške. Došli su i prijatelji autora knjige Vlade Radošića, predstavnici političkih stranaka, najviše HDZ-ovaca predvođenih predsjednikom Tomislavom Karamarkom. S razlogom su tu bili i članovi Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora koje je predvodio predsjednik Danijel Rehak.
Došli su na predstavljanje knjige Pakao srpskog logora Stara Gradiška 1991. godine, autora Vlade Radošića, koji je godinama, kao policajac, pedantno bilježio i prikupljao svjedočanstva i dokumentaciju iz 1991. godine, kada je starogradiški kazamat u svoje zidine i samice ponovo vratio strah, jauke, patnju i smrt.
Sve nazočne pozdravio je općinski načelnik u Staroj Gradiški Velimir Paušić i podsjetio na povijest mjesta u kojoj dominira kazamat u čijim zidinama još stanuje patnja iz vremena starije povijesti, a i ove novije u koje je utisnut zločin ustaškog i komunističkog režima, i najnovijeg velikosrpskog iz vremena Domovinskog rata, kada su u Staroj Gradiški čamili hrvatski vojnici i policajci, civili, Muslimani i Albanci, pa i Srbi koji se, kao je rečeno, nisu slagali s velikosrpskom politikom.
Upravo o vremenu Domovinskog rata i događanjima u zidinama starogradiškog kazamata piše Vlado Radošić u knjizi o kojoj su na promociji govorili povjesničari iz Hrvatskog memorijalnog dokumentacijskog centra Domovinskog rata. Kako je rekao recenzent prof. Mato Rupić, od ukupno 7.624 logoraša koji su bili u srpskim koncentracijskom logorima u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, u Staroj Gradiški ih je bilo 377. Dio njihovih sudbina i stradanja argumentiran je u knjizi pedantnog bivšeg policajca. Teške su to priče, rekao je urednik knjige prof. Tomislav Šulj, koje, smatra, da ih unatoč tome treba pričati, posebno mladima. Kako je kazala prof. Janja Sekula, knjiga svojim sadržajem i originalnim dokumentima govori o zapadnoslavonskom ratištu, srpskoj pobuni i SDS-u koji ju je vodio. Smatra da knjiga sadrži obilje vjerodostojnog materijala za istraživače Domovinskog rata.
O svom boravku u logoru Stara Gradiška emotivno je govorio Antun Pelivanović. Sa sadržajem ove knjige teško se može polemizirati jer se radi o knjizi koja nije priča već dokument. Sigurno će pobuditi interes. Jednako onih kojima je posvećena i koji svjedoče svojim stradanjima, tako i onima koji se poimenično navode kao osobe koje su bile njihovi mučitelji.
Nakladnik ove knjige je Udruga specijalne policije iz Domovinskog rata „Zebre" Nova Gradiška. Općina Stara Gradiška bila je domaćin promocije.