227
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U okviru europskog projekta „Vidim, čujem, osjećam umjetnost - programi socijalnog uključivanja u Slavonskom Brodu za osobe s invaliditetom kroz prilagođene kulturne sadržaje“ koji provodi Galerija umjetnina grada Slavonskog Broda s partnerima: Udrugom slijepih Brodsko-posavske županije, Udrugom gluhih i nagluhih Brodsko-posavske županije, Dječjim kazalištem „Ivana Brlić Mažuranić“ i Gradom Slavonskim Brodom, u tijeku je realizacija „Taktilne galerije“ koja će, uz aplikaciju-muzejski vodič za slabovidne, kao i tiskane vodiče kroz stalni postav na Brailleevom pismu i uvećanom crnom tisku, doprinijeti boljoj recepciji umjetničkih sadržaja Galerije Ružić za slijepe i slabovidne posjetitelje.
Što će sve moći osjetiti u Galeriji, za Plusportal otkrila je ravnateljica Romana Tekić:
„Kako bismo zadovoljili taktilni doživljaj umjetnina naših slijepih korisnika, nismo odabrali ponuditi im klasične replike, nego skulpture koje reinterpretiraju postojeća djela iz stalnog postava Galerije, ali s posebnim naglaskom na taktilni doživljaj te veličinom prilagođene prostoru u kojem će biti smještene. Prva skulptura u našoj Taktilnoj galeriji je „Komad mora“, akademskog kipara, Petra Dolića. Rad Petra Dolića plijeni pažnju svojom monumentalnošću i jednostavnošću koja svojim zvučnim sadržajem zove na igru i istraživanje. Skulptura „Komad mora“ hommage je Ružićevim arhitekturama-skulpturama. Jednostavni, čvrsti, zatvoreni volumen kocke taktilno je zanimljive, hrapave teksture. Doživljaj slijepim osobama osim dodira pojačan je zvukom koji proizvode kamenčići kojima je ispunjena unutrašnjost skulpture, a intenzitet zvuka mijenja se ovisno o položaju skulpture u rukama posjetitelja. Skulpturu je autor izradio od slavonskog hrasta, pošto je hrast najzastupljeniji materijal kojeg je Ružić koristio.
„Puna kapa svega“ je izvedena od kaširanog papira na žičanoj armaturi (nehrđajući čelik) i na nju je nanesena gusta kaša papira i ljepila, čime je postignuta velika čvrstoća. Mekoća unutarnjeg dijela kore drveta, zaobljenost oblutaka i stabljike koromača u suprotnosti su gruboći drobljenog kamena, suhe kore drveta, topline kalanog komada drveta i bodljikavost grančica, kao i komadića drveta unutar i na formi autorske interpretacije skulpture.
Prikaz likovnog stvaralaštva djece oštećena vida približila je široj javnosti kroz izložbe u knjižnicama grada Zagreba, Koprivnice i Hrvatske knjižnice za slijepe. Profesorica Tanja Parlov, koja iza sebe ima bogato iskustvo u radu sa slijepom djecom, osmislila je didaktički materijal uz pomoć kojega djeca lakše svladavaju crtanje. Magnetnu ploču uvrstila je u nastavu čim je primijetila da su se na tržištu pojavile magnetne folije koje se mogu rezati u oblike koji vam trebaju. Trebalo je samo izraditi magnetnu ploču koja će ih čvrsto držati. Nakon nekoliko pokušaja uspjela pronašla je dobitnu kombinaciju. Riječ je o jednostavno bijeloj magnetnoj ploči na koju djeca mogu „lijepiti” razne magnete u obliku točke, crte, krivulje i stvarati slike.
- To su radili i polaznici naših radionica, a oduševljeni su bili svi, kako slijepi, tako i videći polaznici. Osim toga, iskusili su još jedan način crtanja, tehnikom papier machea na platnu, a oblikovali su i u glini figuru, reljef te prostor. - otkrila je ravnateljica Tekić.
Projekt „Vidim, čujem, osjećam umjetnost - programi socijalnog uključivanja u Slavonskom Brodu za osobe s invaliditetom kroz prilagođene kulturne sadržaje" je sufinanciran od strane Europske unije iz Europskog socijalnog fonda.
Ukupan iznos bespovratnih sredstava je 1.481.148,00 kuna od čega EU sufinancira s 85%, a RH 15%.
Sadržaj objave je isključiva odgovornost Galerije umjetnina grada Slavonskog Broda.