982
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Izložba naslova „Ogranak Matice hrvatske u Slavonskom Brodu 1990.-2020.", autora Ivana Medveda, Domagoja Zovka i Gordane Slanček, otvorena je jučer u podne, u izložbenom prostoru Državnog arhiva u Slavonskom Brodu, gdje će je svi znatiželjni moći pogledati sve do travnja 2022. godine.
- Ovom izložbom obilježavamo trideset godina obnavljanja Matice hrvatske, točnije, ogranka. Obnoviteljska skupština bila je 1. srpnja 1990. Kao što smo to učinili prije dvadeset godina, izložbom smo nastojali dati presjek djelovanja od 1990. do 2020. Godišnjice Ogranka, predstavljanja knjiga, tribine, izložbe, mjeseci obilježavanja borbe protiv ovisnosti ili knjige ili hrvatskog jezika,... - sve je to vidljivo kroz izloške. Dakako, nastojali smo izložiti i sva naša izdanja. Riječ je o njih 75. Sve to kako bi se vidjelo što je to Matica radila. Svega ovoga ne bi bilo da nema ljudi. Zato sam zahvalan svim članovima Predsjedništva obnovljenog Ogranka, kao i svim ostalim članovima Matice hrvatske te medijima koji su nas otpočetka pratili. - kazao je ravnatelj Državnog arhiva u Slavonskom Brodu, Ivan Medved.
Izložba je postavljena na ukupno šezdeset i jednom panou, u dvije izložbene dvorane DASB-a i sadrži različite novinske članke, fotografije i spise. Kronološki je poredana, tako da počinje s lijeve strane u velikoj dvorani, a završava u maloj.
- Pismohrana Ogranka Matice je dobro vođena i, zahvaljujući tomu, bilo je daleko lakše rekonstruirati sva događanja kroz protekla tri desetljeća. Temelj za realizaciju izložbe o 30 godina rada brodske Matice je izložba otvorena 13. prosinca 2010., čiji je autor gospodin Medved. Ona je govorila o prvih 20 godina Ogranka Matice u Slavonskom Brodu. Kao vrijedan izvor za postavljanje ove izložbe, važno je istaknuti i brojne članke koje smo izvlačili iz tiska. Moram tu posebno istaknuti Posavsku Hrvatsku i novinarku Dunju Vanić koja vjerno prati rad Matice. Puno joj hvala na tome. Velika je to količina teksta i truda koji svjedoći o aktivnostima matičara. Zato naglašavam da su dobrim dijelom mediji suodgovorni za nastanak ove izložbe koja bi bez tih članaka bila siromašnija.- kazao je viši arhivist Domagoj Zovak, jedan od autora izložbe.
Matičina tiskana izdanja i nagradu maturantima za najbolje radove, autori izložbe smatraju nekima od najvrjednijih aktivnosti. Upoznavanje djece i mladih s kulturnim djelovanjem u njihovu gradu te stvaranje neraskidivih veza već u ranoj fazi obrazovnog procesa, mnogi vezani za Maticu smatraju iznimno bitnim.
- Ivo (op.a. Ivan Medved) i ja često smo zajedno, surađujemo pa me zamolio da otvorim ovu izložbu. Drago mi je da sam tu, već dugo ništa nije bilo ovdje. Ovo je simpatičan prostor i dobro je da je obnovljen i oživljen. Mnogi naši mladi ne znaju za njega. Dok sam radila, rado sam učenike dovodila da vide kako žureći kroz grad ipak ima nešto što sami nisu otkrili. Uvijek su bili iznenađeni ovim prostorom koji im je dotad bio stran i tuđi. Čini mi se da je ovo dobro vrijeme, da malo ljudi izađu, da ponovno obnovimo ovakva događanja i da sve živne. Nekada su izložbe u Slavonskom Brodu bile česte, puno je mogućnosti kada su u pitanju prostori za izlaganje.- kazala je profesorica Marijana Kolundžić koja je i otvorila izložbu.
Na panoima izložbe pronaći će se mnogi Brođani koji su svojim djelovanjem obogatili društveni i kulturni život grada u punom smislu te riječi. Zapanjuje količina stvorenog i provođenog u tu svrhu.
- Izložbe koje radimo ovdje u Arhivu su, u pravilu, o ljudima i njihovu djelu. I ova izložba je jedna priča o ljudima koji su kreirali razne programe tijekom trideset godina te o onima koji su te programe konzumirali. Ti su programi obogatili i one koji su ih nudili i one koji su u njima sudjelovali. - zaključio je Domagoj Zovak.
Ivan Medved, pak, svoj je govor jučer započeo nešto pesimističnijim riječima - onima Dragutina Domjanića iz 1923., želeći opisati nešto što se može preslikati i na današnju zbilju: „Duše ionako malotko danas još ima. A ako je i ima, na teret mu je i služi za porugu."
Mada su danas neminovno neka druga vremena pa lijepe stvari koje oplemenjuju dušu više nisu na cijeni, ipak je užitak pogledati ovu izložbu i 'projuriti' kroz tri desetljeća slavonskobrodskog ogranka književnog i kulturnog društva te jednog od najvećih i najvažnijih nakladnika.