1106
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD – Dana 19. rujna, u sklopu Revije mladih umjetnika (REUMA), Gradska knjižnica Slavonski Brod bila je domaćin jedinstvene radionice poezije koju je vodio Dominik Karaula. Karaula je diplomirani glumac i lutkar, a tijekom svoje karijere surađivao je s brojnim kazalištima, uključujući Hrvatsko narodno kazalište. Umjetnički je voditelj Glinjol teatra, gdje svojim radom potiče mlade na istraživanje kazališta i drugih umjetničkih formi, a također djeluje kao vanjski suradnik u nekoliko kazališta širom Hrvatske.
Karaula, koji je prošle godine završio magistarski studij glume i lutkarstva, izrazito je posvećen radu s mladima. Njegova radionica u sklopu REUME usmjerena je upravo na popularizaciju poezije među mlađim generacijama. Svojim pristupom nastoji razbiti stereotipe i predrasude o poeziji kao uzvišenoj i teško razumljivoj umjetničkoj formi.
Karaula ističe da poezija, kao najstarija književna grana, ima važnu ulogu u povezivanju različitih kultura i omogućavanju ljudima da bolje razumiju jedni druge. Smatra da poezija možda nije toliko bliska današnjim generacijama koje traže kratkoću izraza, ali vjeruje da se to može promijeniti.
- Vidimo sve više recitacija i poezije na platformama poput Instagrama, što je dobar način da poezija postane pristupačnija. Sve pjesme i svi pjesnici su vrijedni slušanja, a na nama je hoćemo li ih prihvatiti i koristiti u svom životu. - rekao je Karaula, dodajući da poezija nikada nije izumrla, niti vjeruje da će to ikada dogoditi.
- Svrha poezije je povezati različite kulture, da vidimo kako druga kultura razmišlja, gleda na svijet i nas same. - izjavio je Karaula, naglašavajući njezinu univerzalnu snagu.
Radionica je bila usmjerena na poeziju autora mlađih od 30 godina, s posebnim naglaskom na slavne pjesnike poput Sergija Jesenjina i Tina Ujevića.
- Na ovom festivalu govorimo o tome da poezija ne smije ostati mistificirana, nešto uzvišeno i nedostižno. Ljudi se ne bi trebali bojati pisati i čitati poeziju jer ona otvara vidike i potiče maštu, koja, čini mi se, mladima sve više nedostaje. - dodao je Karaula.
Karaula je naglasio da je cilj radionice potaknuti ljude da pišu poeziju, čak i ako nikada ne planiraju objaviti svoje radove.
- Poezija ne mora biti za nakladu ili širu publiku. Ja imam mnogo svojih radova koji su samo za mene, a poezija je predivan način da ispoljimo svoje osjećaje i otkrijemo nešto novo o sebi. - dodao je Karaula.
Poezija, prema Karauli, ne treba biti ograničena na književne krugove ili akademske analize. Svojim sudionicima želi poručiti da je ona sveprisutna i može biti sredstvo izražavanja emocija, posebno u vremenima kada mladi tragaju za autentičnim načinima izražavanja. Karaula ističe kako je poezija sposobna otvoriti vidike i potaknuti maštu, čega današnjim generacijama, prema njegovu mišljenju, sve više nedostaje.
Jedan od glavnih organizatora Revije mladih umjetnika (REUMA), Andrija Krištof, također je izrazio zadovoljstvo uspjehom ovogodišnje manifestacije, istaknuvši kako su događaji dosad privukli velik interes mladih umjetnika i publike te da su radionice i izvedbe naišle na vrlo pozitivne reakcije.
- Ove godine smo morali malo stati na kočnicu i odlučiti da neke stvari ostavimo za sljedeću godinu, ali već sada mogu reći da je vrlo uspješno. Radionica poezije privukla je učenike iz Gimnazije Matije Mesića, kao i druge sudionike raznih dobnih skupina. - rekao je Krištof.
Glavni cilj REUME, prema Krištofu, jest aktivno uključivanje mladih u umjetnički život grada. Kroz različite radionice, mladi sudionici potiču se da izađu iz svoje zone komfora i javno nastupaju, čime jačaju svoje komunikacijske i kreativne vještine. Krištof je također istaknuo važnost suradnje s lokalnim kulturnim institucijama, poput Kazališno-koncertne dvorane, Galerije umjetnina i Gradske knjižnice, koje mladima omogućuju korištenje svojih prostora za kreativne projekte.
- Što se tiče prostora za mlade, ja vjerujem da posla uvijek ima, koliko si ga sam stvoriš, u kojem god poslu da se baviš. U Slavonskom Brodu kulturne institucije imaju sluha za nas mlade, posebno ravnateljice Sanja Nuhanović, Romana Tekić i Ružica Bobovečki, koje su nam ponudile svoje prostore na korištenje. Nadam se da će se ta suradnja nastaviti i u budućnosti. - izjavio je Krištof.
REUMA ove godine uključuje i međunarodne umjetnike, poput Nikoline Vujević iz Srbije, koja će na zatvaranju festivala izvesti svoju monodramu. Uz nju, na festivalu sudjeluju i brojni drugi mladi umjetnici iz Hrvatske, među kojima su Anđela Ilakovac iz Đakova, Dominik Karaula iz Gline i Lorenco Tolić iz Slavonskog Broda.
Profesorica hrvatskog jezika Mihaela Šebalj-Zavor, koja je sudjelovala na radionici zajedno sa svojim učenicima, naglasila je važnost poezije u školskom kurikulumu, kao i poticanje mladih da se aktivno uključuju u kulturne događaje.
- Važno je poticati učenike da kroz nastavne programe čitaju poeziju, gledaju predstave, da vide i slušaju izvedbe. To je važno jer oni moraju uključiti svakodnevni život u svijet oko sebe. - izjavila je Šebalj-Zavor.
Smatra da moderni učenici, iako digitalno povezani, često izbjegavaju osobnu komunikaciju, a upravo je poezija način da se probiju ti zidovi i razviju dublje emotivne i socijalne vještine.
- Učenici se boje stati i održati javni govor, iako je to dio kurikuluma. Važno je da se otvore, da sudjeluju jer su oni budućnost. - rekla je profesorica.
Revija mladih umjetnika (REUMA) ove je godine postala međunarodni festival, dodatno obogaćujući kulturnu scenu Slavonskog Broda. Izložba mladih umjetnika u Galeriji Ružić, koja će biti otvorena do 28. rujna, ističe radove talentiranih studenata Akademije za umjetnost i kulturu iz Osijeka, među kojima su Dorija Bogović, Josip Jurić, Marta Mršić i Fabio Vargić.
Kroz radionice, izložbe i izvedbe, REUMA nastoji uključiti mlade umjetnike iz Hrvatske i inozemstva, omogućujući im da pokažu svoj rad široj publici. Sudjelovanje u ovim kulturnim događanjima nije samo prilika za razvijanje talenta, već i za jačanje međuljudskih vještina i povezivanje generacija kroz umjetnost.