1893
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Dana 21. rujna, PlusPortal je posjetio drugi po redu festival REUMA, Reviju mladih umjetnika u Slavonskom Brodu, na kojem je posljednjeg dana održana izvedba monodrame "Nina?" autorice i glumice Nine Vujević iz Srbije. Ova izvedba zatvorila je Festival donoseći nekonvencionalnu izvedbu na slavonskobrodsku scenu.
Nina Vujević, diplomirana glumica s Akademije umjetnosti u Novom Sadu, došla je u Slavonski Brod donoseći svoju diplomsku predstavu, projekt koji je proizašao iz osobne potrebe za introspekcijom i razumijevanjem vlastitih životnih izazova.
Revija mladih umjetnika ima za cilj okupljanje i promicanje te pružanje platforme za inovativne izvedbe i promociju mladih umjetnika. Ove godine festival je dobio međunarodni karakter, ugostivši umjetnike iz različitih zemalja, a upravo je izvedba Nine Vujević poslužila kao primjer kako mladi umjetnici mogu kroz osobne priče otvoriti šira društvena pitanja i izazvati snažnu emocionalnu reakciju publike.
Predstava "Nina?" donijela je na scenu preispitivanje identiteta i unutarnjih borbi. Vujević je monodramom izazvala publiku da promišlja o vlastitim unutarnjim preprekama i izazovima. Ujedno, donijela je intimnu priču o odrastanju i suočavanju s teškoćama u svijetu u kojem odgovori na najvažnija pitanja često ostaju nedokučivi.
Kroz monodramu, Vujević je na scenu donijela osobnu ispovijest koja progovara o univerzalnim temama – identitetu, nesigurnosti i potrebi za unutarnjom snagom. Publika je svjedočila iznimno hrabroj izvedbi koja je razbila granice konvencionalnog kazališnog izraza na koji je slavonskobrodska publika naviknuta, pretvarajući izvedbu u otvoren dijalog između glumice i gledatelja.
PlusPortal u nastavku donosi intervju s Nikolinom Vujević.
Možete li nam se predstaviti i reći nekoliko riječi o predstavi i poruci koju šaljete? Kako je nastala ideja za ovu monodramu i što vas je motiviralo na njezino stvaranje?
- Predstava je nastala u jednom od ključnih trenutaka mog života, tijekom pandemije koronavirusa. Dok smo bili zatvoreni u svojim domovima, bez značajnije interakcije s drugima, osjetila sam potrebu da preispitam sebe, svoje odluke i svoj identitet. Počela sam istraživati svoja unutrašnja stanja, što je rezultiralo ovim autorskim radom. Pitanje "Tko sam ja?" bilo je polazna točka, a predstava je zapravo potraga za odgovorima na to pitanje. Željela sam kroz tu predstavu postati sigurnija, samopouzdanija verzija sebe – jedna Nina koja se suočava sa životom hrabro, bez obzira na izazove. Predstava mi je pomogla da zavolim samu sebe, svoj poziv koji je pun izazova, ali koji mi pruža i puno radosti. Ova predstava, kao i rad na njoj, stalno me podseća na to da je umjetnost moćno sredstvo kroz koje možemo rasti, mijenjati se i bolje razumeti vlastite unutrašnje svjetove.
Odakle dolazite? Ispričajte nam nešto o svom rodnom mjestu?
- Ja sam iz Golubinaca, to je malo mjesto u Srijemu, u Srbiji. Tamo sam odrasla, ali već duži niz godina ne živim tamo. Studirala sam na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, gdje sam živjela šest godina, a sada sam se preselila u Zemun, tako da sam sada "friška" Zemunka, što bi se reklo. Zemun je specifičan po svojoj atmosferi, pun je povijesti, kulture, i stvarno se osjećam kao da pripadam tamo. Ipak, bez obzira na to gdje živim, Srijem i Golubinci su uvijek u mom srcu.
Kako je publika reagirala na predstavu i što vam je najvažnije u toj interakciji?
- Susret s publikom je za mene ključan. Ova predstava je intimna ispovijest i kao performeru mi je važno da ljudi osjete iskrenost i ranjivost koju donosim na scenu. Nakon izvedbe često mi prilaze i dijele svoja iskustva. Ta razmjena energija je nevjerojatno važna, jer kroz nju vidim da ono što radim ima odjeka kod publike. To me dodatno motivira da nastavim s ovim projektom i pružim podršku onima koji se bore s vlastitim unutrašnjim preprekama.
Kako se osjećate večeras, s obzirom na to da ste prvi put u Slavonskom Brodu? Kakav je dojam?
- Divno je! Osjećam se prelijepo. Ovo mi je prvi put da sam u Slavonskom Brodu. Moja mama je inače iz Slavonije pa mi je Slavonija bliska. Često sam dolazila u Slavoniju, ali u Slavonskom Brodu nikada ranije nisam bila. Prva stvar koju sam primijetila kad smo stigli je rijeka. Vidjela sam je iz auta dok smo dolazili i odmah sam poželjela sutra ujutro ustati, prošetati i otići ravno do rijeke. Priroda ovdje je zaista predivna, energija je izuzetno pozitivna. Do sada nisam stigla puno vidjeti, s obzirom na to da smo imali probu i pripreme za večerašnju predstavu, ali sutra prije nego što krenemo dalje planiram prošetati i razgledati grad.
Predstava nosi snažne poruke, ali i određenu težinu. Možete li nam reći nešto više o poruci koju želite prenijeti publici?
- Kroz ovu predstavu želim potaknuti ljude da se suoče sa svojim unutrašnjim borbama. Bez obzira na sve izazove, postoji put ka unutrašnjoj snazi i ravnoteži. Ključna poruka je da ne treba čekati da nam drugi pomognu ili da se stvari izvana promijene, već treba preuzeti odgovornost za svoj život i postati oslonac sami sebi. Želim poslati poruku svim ljudima koji se bore s nekim unutrašnjim teškoćama, bilo da se radi o gubicima, nesigurnostima, anksioznosti, depresiji ili bilo kojem izazovu s kojim se suočavaju, važno je da znaju da, iako je teško, moguće je pobijediti te borbe. Iz svega toga može se izaći kao radosna i ispunjena osoba, puna života, snova i novih želja. Uvek postoji put ka svjetlu, radosti i unutrašnjoj slobodi. Umjetnost nam pomaže da razumijemo te izazove, da ih nadvladamo i krenemo naprijed s osmijehom i optimizmom.
Svojim autorskim radom, Nikolina Vujević nije samo zatvorila festival, već je otvorila vrata novim promišljanjima o identitetu, unutarnjoj snazi i važnosti suočavanja sa samim sobom.