1027
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD – Dana 19. rujna, u sklopu drugog po redu festivala REUMA, mladi glumac Lorenco Tolić izveo je svoju diplomsku predstavu pod nazivom "Sve će biti dobro" u Centru mladih u Slavonskom Brodu. Predstava je naišla na iznimno emotivne reakcije publike, koja je potaknuta duboko promišljenom tematikom obiteljskog nasilja i nasilja nad ženama.
Tolić, koji je ujedno i autor ove monodrame, kroz formu lažnog dokumentarizma istražio je složene odnose između stvarnog i fikcijskog svijeta, pružajući publici pogled na jedan od najtežih društvenih problema današnjice. Sama predstava, koja je dio njegovog diplomskog rada, nastala je kao rezultat dugotrajnog istraživanja, razgovora s mentoricom, poznatom redateljicom Anicom Tomić, i osobnog promišljanja o nasilju koje pogađa žene diljem svijeta.
Lorenco Tolić je detaljno objasnio proces stvaranja predstave i razloge zašto je odabrao baš ovu temu.
- Predstava koju sam napravio zapravo je rezultat dužeg procesa, jedan oblik istraživanja i promišljanja. Nastajala je postupno, kroz nekoliko faza, i sada kad pogledam unazad, mogu reći da je taj proces trajao prilično dugo. Ispočetka sam imao ideju, no nisam odmah znao kako je oblikovati. Dakle, ovo je moja diplomska predstava, što znači da sam bio pod velikim pritiskom da pronađem temu koja me istinski zanima i koja može nositi cijelu izvedbu. U dogovoru s mojom mentoricom, profesoricom Anicom Tomić, poznatom redateljicom kojoj sam neizmjerno zahvalan, počeli smo razgovarati o temama koje su me tada zaokupljale. Postavljali smo pitanja o društvenim problemima koji me na neki način diraju, a koji su aktualni u našoj svakodnevici. Prvo sam se uhvatio razmišljanja o tome što me zapravo muči, što me pogađa na osobnoj i društvenoj razini. Na kraju, nakon mnogih razgovora i promišljanja, odlučili smo se baviti temom obiteljskog nasilja, ali ne samo nasiljem u obitelji, već i nasiljem nad ženama. To je, nažalost, problem koji nije izoliran, nije samo neki 'ženski problem', kako se često percipira. To je duboko društveni problem koji se tiče i muškaraca i žena, zapravo svih nas. Odabrao sam ovu temu jer sam smatrao da je važno da i ja, kao muškarac, progovorim o tom problemu, upravo iz perspektive muškarca, što može dodatno doprinijeti razumijevanju i razbijanju predrasuda koje ga okružuju. - izjavio je Tolić.
Tolić je kroz predstavu želio istražiti temu na dublji način, oslanjajući se na stvarne priče i iskustva žena koje su proživjele nasilje. Jedan od izvora inspiracije bila je knjiga "Zašto on to radi" američkog psihologa Lundyja Bancrofta, koja detaljno analizira dinamiku nasilja u obitelji i profile muškaraca sklonih nasilju. Ova je knjiga, kako ističe Tolić, značajno utjecala na oblikovanje njegovog pristupa ovoj složenoj temi.
Jedan od zanimljivih elemenata ove predstave jest korištenje lažnog dokumentarizma, što je omogućilo Toliću da kombinira stvarne elemente svog života s fikcijom. Kroz predstavu koristi fotografije iz djetinjstva, stvarne priče iz svog života, ali i izmišljene elemente, čime stvara tenziju i ostavlja publiku u nedoumici što je istina, a što nije. Ova forma omogućila je istraživanje granica između istine i fikcije, što je publiku natjeralo na dublje promišljanje o nasilju koje često ostaje skriveno i nevidljivo u svakodnevnom životu.
- Jedna od ključnih odluka bila je izložiti se potpuno, biti sam na sceni i nositi cijelu težinu priče na svojim leđima. Ali, upravo je to bila ključna odluka – izložiti sebe, svoju ranjivost, svoje iskustvo i kroz tu ranjivost govoriti o tuđim ranjivostima, o žrtvama nasilja koje su također izložene. - istaknuo je Tolić.
Publika je na predstavu reagirala vrlo emotivno. Mnogi su nakon izvedbe izašli iz dvorane u suzama, duboko dirnuti pričama koje su im prezentirane. Ova snažna emocionalna reakcija pokazuje koliko je predstava pogodila u srž problema i koliko je važno govoriti o nasilju na ovaj način. Tolić je naglasio da mu je cilj bio upravo podići svijest o obiteljskom nasilju i potaknuti publiku na promišljanje o temi koja je često tabu u društvu.
Lorenco Tolić je kroz svoj rad pokazao kako teatar može biti snažan alat za društvene promjene, koristeći vlastitu izloženost i ranjivost kako bi pokrenuo razgovore o temama koje su od presudne važnosti za zajednicu.
Tolićeva predstava "Sve će biti dobro" ostaje važan doprinos suvremenom hrvatskom teatru, ne samo zbog svoje estetske vrijednosti, već i zbog hrabrog suočavanja s temama koje pogađaju cijelo društvo.