6296
Prikaza
3
Komentara
SLAVONSKI BROD - U današnje vrijeme, kada mnogi traže načine kako skratiti svoje dnevne obveze i putovanja, Darko Bogner pokazuje nevjerojatnu posvećenost svojem pozivu. Posjetili smo učionicu profesora u kojoj predaje klarinet i saksofon u Glazbenoj školi Slavonski Brod. Svakog dana sjeda u automobil i kreće na put dug gotovo 90 kilometara prema Slavonskom Brodu, kako bi svoje znanje i strast prema glazbi prenio na učenike te posebne gradske škole.
- Nije mi teško putovati. Sada putujem već godinu i pol dana iz Osijeka kako bih predavao u Glazbenoj školi u Slavonskom Brodu. Koliko radim ovdje nikad nisam doživio nekakav osjećaj nelagode kada dolazim na posao. Opuštena je atmosfera i zato se postižu dobri rezultati te planiram i dalje ostati ovdje predavati, a za postizanje dobrih rezultata najbitnija mi je komunikacija roditelja, djeteta i nastavnika. - izjavio je za PlusPortal Bogner.
Kao klinac je počeo svirati u orkestru Limene glazbe Željezničar u Slavonskom Brodu na poticaj susjeda s kojim se družio u to vrijeme, a koji je također bio njihov član. I tako je započelo njegovo putovanje u svijet glazbe.
- Zato sam ja i krenuo na klarinet, upravo zbog toga što sam počeo svirati u Limenoj glazbi i onda sam normalno nastavio u Glazbenoj školi. Ja sam jedan od onih generacija koji je počeo svirati '78. ili '79., tada je u Limenoj glazbi u Slavonskom Brodu bilo puno mladih. Sveukupno je bilo 70-80 članova malog i velikog orkestra. Tada je "Željezničar" bio jako poznat, čak smo imali i njihove uniforme. - izjavio je Bogner.
Darko Bogner je u Slavonskom Brodu završio Opću gimnaziju i Glazbenu školu nakon koje je upisao glazbenu Akademiju u Sarajevu. Učenici danas svjedoče o njegovu strpljenju, predanosti i sposobnosti da motivira i najmlađe glazbenike. Putovanje iz Osijeka u Slavonski Brod nije lako, ali za profesora Bognera to je mala cijena za priliku da radi ono što voli.
- Motivacija mi je radna atmosfera, ali i djeca s kojima postižem dobre rezultate. Najviše me veseli njihov uspjeh. Djeca u Slavonskom Brodu su izuzetno nadarena i ako se ulože trud i rad to se zaista isplati. - dodao je Bogner.
Njegovo zalaganje nije prošlo nezapaženo - mnogi njegovi učenici redovito nastupaju, a profesor kaže da bilježei i velik napredak, što je svjedočanstvo o kvaliteti poduke koju primaju.
- Ono što mi je cilj je da djeca zavole te instrumente i da uživaju u sviranju. Meni je prvi domicilni instrument klarinet, drugi mi je instrument saksofon. Moja sva djeca redovno nastupaju. Pogotovo svi prvi razredi, koji nemaju jedan, nego po više nastupa. Zašto bi svirali ako se neće prezentirati?! Zbog toga ja gledam da ta djeca što više nastupaju. Nastupi su važni za uklanjanje treme, doživljaj adrenalina i sreće kad se nešto dobro napravi kao i za prvi pljesak publike. - dodao je Bogner.
Sljedeći planirani nastup je već 21. lipnja kada se obilježava Svjetski dan glazbe. Bogner ističe i važnost upoznavanja mladih s glazbenim instrumentima kako bi se što više djece glazbeno obrazovalo.
- Volio bih napraviti obilazak osnovnih škola i time učiniti da se instrumenti populariziraju. Mladima i djeci u Slavonskom Brodu bih htio poručiti da dođu i probaju svirati. Idealno vrijeme za upis djece u glazbenu školu je oko drugog ili trećeg razreda osnovne škole, s obzirom na to da glazbena škola traje šest godina. I onda taman kad završe osmi razred osnovne škole, završe i glazbenu pa zatim mogu krenuti u srednju glazbenu školu. - dodao je Bogner.
Tijekom svibnja i lipnja tekuće godine u tijeku su upisi. Glazbena škola u Slavonskom Brodu potiče i one najmanje da se upoznaju sa svijetom glazbe. Tako za djecu vrtićke dobi organiziraju igraonicu na kojoj se mogu upoznati s instrumentima prije upisa u redovan program.
- Upravo sam imao i predstavljanje instrumenata našim vrtićarcima. To je zapravo glazbena igraonica gdje se djeca upoznaju s ritmom, svijetom glazbe, slušanjem,... Upisi također počinju u devetom mjesecu i roditelji mogu upisati svoju djecu. To je zapravo priprema djece za glazbenu školu jer je djecu nakon toga lakše upisati i imaju prednost pri upisu. - izjavio je Bogner.
Ovaj izvanredan profesor svojim primjerom pokazuje koliko je važno biti posvećen svojem pozivu i koliko ljubav prema glazbi može biti snažan motivator. Unatoč svakodnevnim izazovima, Darko Bogner nastavlja inspirirati i oblikovati buduće generacije glazbenika, prelazeći granice gradova i stvarajući glazbu koja povezuje ljude.
Na godišnjoj razini kada odbije gorivo ostane mu 2-3 tisuće eura koje kada uloži u registraciju, gume, servis... i za par godina auto mu ima 200k km i ne vrijedi ništa, plus svaki dan na cesti... ovaj se neće opariti... Prikaži sve od putnih troškova. U drugim zemljama putovanje oko 100 km do posla ne predstavlja problem, a ovdje odmah pitanje koliki su putni... ne zavidim mu što izgubi oko dva sata dnevno samo na putovanje...