441
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Glazbena škola Slavonski Brod, sa svojih više od sedamdeset godina postojanja, oblikovala je glazbenu scenu grada i odgojila mnoge generacije talentiranih glazbenika, igrajući ključnu ulogu u kulturnom životu grada i šire zajednice.
Glazbeno obrazovanje u Slavonskom Brodu započelo je još u prvoj polovici 20. stoljeća, kada su za one željne glazbenog obrazovanja postojali isključivo privatni tečajevi klavira. To su bili prvi pokušaji stvaranja ozbiljne glazbene edukacije u gradu, ali tek nakon Drugog svjetskog rata počinju se pojavljivati organiziraniji oblici glazbenog obrazovanja. Važan trenutak u povijesti glazbenog obrazovanja bio je 1949. godina, kada je utemeljen "muzički tečaj", koji će kasnije izrasti u prvu institucionaliziranu glazbenu školu na području grada.
Formalno osnivanje škole dogodilo se 30. kolovoza 1954. godine kada je osnovana Niža muzička škola Slavonski Brod, smještena u zgradi na adresi Ulice Matije Mesića broj 1. Osnivači ove škole imali su viziju omogućiti sustavno glazbeno obrazovanje mladima u Slavonskom Brodu i okolici. Tadašnji ravnatelj, prof. Franjo Pokaz, zajedno s malim, ali posvećenim timom nastavnika, započeo je proces izgradnje institucije koja će postati okosnica glazbenog života grada.
Početni izazovi bili su veliki, budući da je škola naslijedila vrlo skroman inventar, a prostori su bili neprikladni za nastavu. No, usprkos ovim poteškoćama, škola je rasla, kako u broju učenika, tako i u kvaliteti obrazovanja. Od samih početaka postojala je jasna vizija: podizanje muzičke kulture u široj zajednici i stvaranje temelja za daljnje glazbeno obrazovanje mladih talentiranih glazbenika.
Kako je škola nastavila rasti, došlo je do potrebe za većim prostornim kapacitetima i boljom organizacijom. Već 1959. godine škola mijenja ime u Škola za osnovno umjetničko obrazovanje Slavonski Brod, čime je dodatno naglašena njezina uloga u obrazovanju mladih u umjetničkom polju, a ne samo u području glazbe.
Tijekom sljedećih godina škola je prošla kroz nekoliko faza institucionalnih promjena. Najznačajnija je bila 1964. godine kada je škola preimenovana u Osnovna muzička škola Slavonski Brod, čime je jasno definirana kao institucija posvećena osnovnom glazbenom obrazovanju. No, već 1971. godine dolazi do još jedne promjene imena – škola dobiva naziv Osnovna muzička škola Ivan pl. Zajc Slavonski Brod, u čast jednog od najvažnijih skladatelja i glazbenih pedagoga u povijesti Hrvatske, Ivana pl. Zajca. Ova promjena ne samo da je odala počast velikom skladatelju, već je i dodatno povećala ugled škole u široj zajednici.
Ime Ivana pl. Zajca postalo je simbol kvalitete i posvećenosti glazbenom obrazovanju. Iako je Zajc rođen u Rijeci, a najveći dio svoje karijere proveo u Zagrebu, njegovo ime ostaje čvrsto ukorijenjeno u hrvatskoj glazbenoj povijesti. Kao skladatelj, dirigent i pedagog, Zajc je postao sinonim za hrvatsku glazbenu tradiciju, a njegovo ime se s poštovanjem nosilo u školi u Slavonskom Brodu više od tri desetljeća.
Školska radna zajednica smatrala je da je Zajcovo ime idealno za školu koja želi njegovati najbolje tradicije hrvatske glazbene kulture. Ime Zajca simboliziralo je predanost kvalitetnom obrazovanju i usmjerenost prema visokoj razini glazbenih postignuća, što je škola u Slavonskom Brodu nastojala postići kroz svoj rad.
Do kraja 1970-ih škola se suočila s novim izazovima, ali i prilikama za daljnji rast. 1980. godine škola je proširila svoj obrazovni program uvođenjem srednjoškolskog glazbenog obrazovanja. Otvaranjem ovog novog smjera, Slavonski Brod je počeo dobivati prve naraštaje srednjoškolaca glazbenika koji su stjecali obrazovanje za zvanje suradnika u nastavi glazbe.
Ova transformacija imala je dalekosežne posljedice za razvoj glazbene scene u Slavonskom Brodu. Srednjoškolsko obrazovanje omogućilo je mladim glazbenicima iz grada i okolice da nastave svoje školovanje unutar grada, što je ranije bilo moguće samo odlaskom u veće središte poput Zagreba ili Osijeka. Srednjoškolci su po završetku četverogodišnjeg obrazovanja stjecali srednju stručnu spremu i mogli nastaviti svoje školovanje na visokoškolskim glazbenim institucijama, što je pridonijelo kvaliteti glazbene edukacije u cijeloj Slavoniji.
Jedan od ključnih trenutaka u povijesti škole bio je 2005. godine, kada je škola dobila novi dom u obnovljenoj zgradi nekadašnje vojarne u brodskoj Tvrđavi, u samom središtu grada. Ova povijesna zgrada, smještena u blizini rijeke Save, preuređena je i prilagođena potrebama suvremenog glazbenog obrazovanja.
Zgrada u Tvrđavi osigurala je škole odgovarajući prostor za rad, uključujući suvremeno opremljene učionice, dvorane za nastavu, kao i koncertnu dvoranu, koja se ubraja među najljepše dvorane ovakvog tipa u Hrvatskoj. Novi prostor omogućio je školi daljnji rast, ne samo u smislu broja učenika, već i u kvaliteti nastave i organizaciji koncerata i produkcija.
Ovo je bilo značajno poboljšanje u odnosu na prijašnje prostore, koji su često bili skromni i neadekvatni za kvalitetno izvođenje nastave glazbe. Novo sjedište postalo je centar okupljanja ne samo za učenike i nastavnike, već i za širu zajednicu, koja je uživala u koncertnim događanjima i produkcijama.
Glazbena škola Slavonski Brod je 2008. godine uvela srednjoškolski program obrazovanja, čime je postala Srednja glazbena škola Slavonski Brod. Ova škola danas nudi raznolike programe, koji uključuju teorijsko obrazovanje, kao i usmjerenja za različite instrumente, poput klavira, gitare, flaute, violine, harmonike, saksofona i tambure.
Škola je također usvojila Funkcionalnu muzičku pedagogiju, čiji je temelj postavila Elly Bašić, jedna od najvažnijih glazbenih pedagoginja u Hrvatskoj. Ova metoda, koju provodi samo nekoliko glazbenih škola u zemlji, omogućava sveobuhvatni i prilagođeni pristup učenju glazbe, prilagođen svakom učeniku. Usvajanje ovog pristupa pomoglo je Glazbenoj školi Slavonski Brod da ostane u samom vrhu hrvatskog glazbenog obrazovanja.
Glazbena škola Slavonski Brod nije samo obrazovna institucija, već i aktivan sudionik kulturnog života grada. Tijekom godine, škola priređuje brojne produkcije svojih učenika, koncertne događaje, a surađuje i s mnogim drugim kulturnim i obrazovnim institucijama u Slavonskom Brodu. Ova suradnja uključuje organizaciju manifestacija poput Međužupanijske smotre komornih sastava, smotre mladih flautista i smotre mladih gitarista Slavonije i Baranje.
Tradicionalni božićni koncert "U susret Božiću i Novoj godini", kao i koncertni ciklus Kvintola, samo su neki od projekata u kojima škola sudjeluje. Važno je spomenuti i Tjedan glazbe koji se svake godine održava povodom Dana škole i Dana grada Slavonskog Broda, čime se slavi ne samo školska baština, već i šira kulturna baština grada.
Glazbena škola Slavonski Brod, pod vodstvom ravnateljice prof. Mirele Jagodić, nastavlja širiti svoje obrazovne horizonte. Sa 28 razrednih odjela i 315 učenika, škola se i dalje razvija, omogućujući mladima iz cijele regije da stječu vrhunsko glazbeno obrazovanje.
Sa svojom bogatom poviješću i čvrstim korijenima u glazbenoj tradiciji, Glazbena škola Slavonski Brod ima svijetlu budućnost pred sobom. Njezina misija ostaje pružiti mladima priliku da razviju svoje glazbene talente i pridonesu kulturnom životu Slavonskog Broda i Hrvatske.
Na prvoj slici vozilo uparkirao pred ulazom zgrade. Razlog?! Treba li uopće komentar dalje za objekt? Nešto lijepo nam konstantno narašuva nered pojedinaca neki bi rekli. Ali ovo je doslovno pod prozorom gradonačelnika. Ako se tu usude i nitko ne... Prikaži sve reagira, logično da se prelije na ostatak grada takva situacija. Članak je odličan btw