2448
Prikaza
0
Komentara
ĐAKOVO - Trg ispred najljepše katedrale od Carigrada do Venecije i Ljetna pozornica u prekrasnom Strossmayerovom parku bili su središta događanja ovogodišnjih Đakovačkih vezova. Kroz plesne korake folklornih skupina oživljavane su stare tradicije i upriličeni prikazi starinskih običaja. Kolo, bećarac, zvuk tambure te raskošno vezene, šlingane i dukatima ukrašene narodne nošnje privukle su mnoge stanovnike i posjetitelje na ulice grada.
Bez obzira na to što sam postala voditeljica KUD-a, to ne znači da je mom učenju kraj, već da se sad još više trebam truditi i širiti svoje spektre znanja kako bih na buduće generacije mogla što bolje prenositi tradiciju koju su započeli naši stari.
Ovog vikenda, završila je 58. manifestacija Đakovačkih vezova. Glavni događaji koji su obilježili ovogodišnju manifestaciju su svečano otvaranje, Međunarodna smotra folklora, Svečana povorka sudionika ulicama Đakova, Smotra folklora Hrvatske i Slavonije i Baranje te Izbor za najbolje nošeno narodno ruho. Među brojnim sudionicima, tri KUD-a iz Brodsko-posavske županije također su sudjelovala u svečanoj povorci. KUD „Kupinaˮ i KUD „Ivan Filipovićˮ iz Velike Kopanice te KUD „Seljačka slogaˮ iz Zadubravlja predstavili su svoje bogate tradicije.
Josipa Vidaković, nova voditeljica KUD-a „Seljačka slogaˮ, izdvojila je vrijeme na manifestaciji kako bi za redakciju PlusPortala predstavila tradicionalnu nošnju iz Zadubravlja te je podijelila svoja iskustva s nama te nam otkrila i nešto o pripremama koje su prethodile ovom događaju.
Možete li nam reći nešto o tradicionalnoj nošnji vašeg kraja?
Nošnju sa slike su nosile kuvačice, žene koje su kuhale u svatovima i služile svatove. Osim što su kuhale, bile su zadužene za dobru i veselu atmosferu u svatovima. Na glavi je podvezalo zakićeno fazanovim perom, u ušima su dukati, a oko vrata komoš s medaljicom. Oplećak i ćošak su krpani, suknja je skitita i potprimljena na obje strane, fertun je necani, a preko fertuna je salveta.
Recite nam nešto o torbici koju nosite. Kako se takvi predmeti prenose iz generacije u generaciju?
Koliko traju pripreme za ovakve manifestacije poput Đakovačkih vezova i što pripreme sve uključuju? Koji je Vaš cilj kad posjećujete takve manifestacije i što to predstavlja za Vaše Kulturno-umjetničko društvo i zajednicu?
Sama priprema traje i po nekoliko dana. Podsuknje peremo, štirkamo te ih stavljamo sušiti. Gore navedene dijelove uređujemo ako je potrebno, sve mora biti lijepo ispeglano kako bi na nama izgledalo uredno. Na dan Đakovačkih vezova ustajemo jako rano, otprilike od 3 sata ujutro i započinjemo sa spremanjem u nošnju. Dio žena voli oglavlje narediti čak i noć prije pa tako moraju paziti kako spavaju, što znači da ponekad čak i ne spavaju. KUD „Seljačka sloga” iz Zadubravlja nije prvi put na Đakovačkim vezovima, a svake godine se trudimo publici prikazati nešto novo. Ove godine smo prikazali jednu od varijanti nošnje koje su nosile kuvačice. Pa tako mogu reći da nam je cilj pokazati raznolikost i bogatstvo naših nošnji i tradicije.
Koliko Vas ima u KUD-u?
KUD broji od 35 do 40 članova.
Koje su posebnosti vašeg KUD-a?
Kulturno umjetničko društvo “Seljačka sloga” iz Zadubravlja osnovano je 1936. godine te je ujedno jedno od najstarijih društava na području Brodsko-posavske županije. Od samih početaka pa sve do danas, Društvo publici predstavlja svoje običaje, izvorne pjesme i plesove sela Zadubravlja i same Slavonije.
Kako ste postali voditeljica KUD-a?
Od malih sam nogu, zahvaljujući roditeljima, zaljubljenik u folklor. Prvi nastup mi je bio na Brodskom kolu s tri i pol godine i otad se neprekidno bavim folklorom i članica sam KUD-a „Seljačka sloga” Zadubravlje. Svoja znanja širim na seminarima i na školi folklora na kojima učimo o načinu pjevanja, pjesmama, plesu i nošnjama određenog područja. Trudom, radom i učenjem stekla sam određena znanja i kompetencije kako bih kvalitetno nastavila voditi KUD uz koji sam odrasla i kojeg smatram drugom obitelji. Bez obzira na to što sam postala voditeljica ne znači da je mom učenju kraj, već da se sad još više trebam truditi i širiti svoje spektre znanja kako bih na buduće generacije mogla što bolje prenositi tradiciju koju su započeli naši stari.
Očuvanje tradicije i kulturne baštine predstavlja temeljnu vrijednost za svaku zajednicu. Mladi igraju ključnu ulogu u ovom procesu, jer upravo oni prenose naslijeđene običaje budućim generacijama. Manifestacije poput Đakovačkih vezova imaju neprocjenjivu vrijednost u tom kontekstu; one ne samo da revitaliziraju stare običaje i raskošne narodne nošnje, već i potiču osjećaj zajedništva te povezuju različite generacije i krajeve. Ovi događaji služe kao platforma za jačanje identiteta i kulturne baštine, osiguravajući da bogatstvo tradicije ostane živo i relevantno u suvremenom društvu. Kroz kontinuirano njegovanje i promicanje kulturnih vrijednosti, osiguravamo trajno očuvanje naše povijesti i identiteta.