3534
Prikaza
0
Komentara
VRPOLJE - Danom otvorenih vrata i cjelodnevnim programom, obilježene su danas 52 godine djelovanja Spomen-galerije Ivana Meštrovića u Vrpolju. Mjesto rođenja velikog hrvatskog kipara Ivana Meštrovića, ponosi se njegovim životom i stvaralaštvom, a djelatnici Galerije ne dopuštaju da padne u zaborav.
Ideja o izgradnji muzeja posvećenog velikom umjetniku u mjestu njegova rođenja rodila se između dva svjetska rata. Antun Knežević, vrpoljački seljak i javni radnik, u svojoj knjižici zapamćenja „Divlji brak – zgode i nezgode hrvatskoga seljaka“ zabilježio je razgovor sa začetnikom ideje, učiteljem Josipom Golom.
Povijest Spomen galerije Ivana Meštrovića u Vrpolju neraskidivo je vezana s osnivanjem Kulturno-umjetničkog društva i muzeja „Ivan Meštrović“, 3. ožujka 1957. godine, ostvarenog na poticaj grupe vrpoljačkih intelektualaca predvođenih, tad već umirovljenim učiteljem, spomenutim Josipom Golom. Zamišljena je kao spomen-dom u kojemu će se čuvati i slaviti djelo velikana hrvatske umjetnosti rođenog u Vrpolju.
Prema idejnom projektu zagrebačkog arhitekta Rudolfa Varge u samom središtu Vrpolja, uz župnu crkvu u kojoj je Meštrović kršten, sredinom kolovoza 1969. počinje izgradnja Spomen galerije.
Spomen-galerija Ivana Meštrovića otvorena je 3. lipnja 1972. godine. Danas je u stalnom postavu predstavljeno 35 radova velikog kipara od kojih je 14 na posudbi, a jedno je izloženo u parku.
- Cilj rada je bio, u suradnji s Galerijom odnosno ravnateljicom Suzanom Bilić Vardić sistematizirati i obraditi podatke vezane za samu izgradnju, dakle, za izvorni projekt, promjene koje su se tijekom izgradnje događale i, u konačnici, izvedeni projekt i razlike u odnosu na prvotnu zamisao. Dosad to nije bilo sistematizirano i posloženo u jednom radu, na jednom mjestu... mada su se time, naravno, bavili i drugi. No, povjesničari umjetnosti dosad su se uglavnom bavili samim Meštrovićem. Meni je posebno zanimljiva priča iza cijele Galerije. Začetnik ideje o njezinu osnivanju je Josip Gol, zajedno sa 42 Vrpoljčana. Ideja se javila 30-ih godina 20. stoljeća, a pedesetih su bili prvi pokušaji realizacije. U konačnici je, '62. godine KUD I. Meštrović počeo s provedbom te ideje.
Uz mlade nade, predavanje su danas održali i oni iskusniji kada su u pitanju građevine tog značaja i njihovo očuvanje. Zbog svojih specifičnosti, Galerija još uvijek nije energetski učinkovita.
Predavanja koja su bila dio programa galerijske rođendanske proslave održana su u nedavno otvorenoj Eko-etno kući koja se nalazi prekoputa Spomen-galerije te nadopunjuje njezinu ponudu. Svojim je dolaskom ovaj dan obilježila i načelnica Općine Vrpolje, Ankica Zmaić.
Trenutno nema komentara, napišite prvi komentar i pokrenite raspravu.