1865
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U Kući Brlić u Slavonskom Brodu, svi će posjetiteljo do 29. veljače 2024. godine moći pogledati osebujnu izložbu „Mač - jednom davno…” koju je pripremio Hrvatski povijesni muzej. Postavljanje izložbe bilo je uistinu zahtjevno te je trajalo čitavih tjedan dana. Predstavljeno je trinaest primjeraka izuzetno vrijednih srednjovjekovnih mačeva „viteškog doba”, odnosno, mačeva koji potječu iz vremena od 11. do početka 16. stoljeća.
Kako stoji na stranici Galerije umjetnina Grada Slavonskog Broda, u ne tako dalekim kraljevstvima i kneževinama, mač je bio simbol i osobno naoružanje vitezova, oklopljenih plemića, ratnika na konju koji su s mačem u ruci podčinjavali, ali i štitili druge. Mačem su se stvarala i rušila carstva, krojile granice i oblikovala povijest svijeta. Mač je nositelj simbola i izraz je dubokih vrijednosti u svakom društvu koje ga je koristilo. To je vrlo konfliktan predmet, predmet umjetnosti, znanosti, iznimno visokog tehničkog umijeća, izražaj je jezika i nositelj mitova. Iako ih sada, izložene u muzeju, promatramo i divimo im se kao umjetničkim djelima ili vrhunskim obrtničkim proizvodima – ne smijemo zaboraviti da nisu nastali kako bismo im se danas divili, već kao oružje, sredstvo za borbu koje je sposobno spasiti, ali i oduzeti život.
Uvijek prisutan u povijesti, kao i u imaginaciji ljudi, mač je oružje viteza – produžetak njegove ruke, ali i uma. Predmet je legendi, pripovijedaka i pjesama, kako kod naših davnih predaka, tako je i nama danas gotovo neizostavan dio modernih epova koje čitamo, slušamo i gledamo.
Izložba se velikim dijelom temelji na stručnoj i znanstvenoj obradi mačeva iz Zbirke oružja koju je Hrvatski povijesni muzej 2009. godine objavio u katalogu zbirke „Mačevi viteškog doba u Hrvatskoj”.
U cilju popularizacije fundusa, osim prezentiranih mačeva i općih tema iz viteškog života, prezentirani su i objavljeni brojni predmeti i mediji s kojima se susrećemo u svakodnevnom životu, a koji i danas svjedoče o fascinaciji viteštvom i mačem.
Mačevi s područja Hrvatske ne odstupaju od tipologije, sustava i karakteristika istodobnih mačeva diljem Europe. Običaji i obredi povezani s tim mačevima jednaki su onima u drugim dijelovima Europe te svjedoče zajedničkoj kulturi koju i danas baštinimo.