/ 48
1787
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Osnovnoškolci iz Ogulina, ukupno njih 45-ero koji su učenici četvrtog do osmog razreda, imali su danas priliku posjetiti Slavonski Brod. Za onog tko živi u jednom od ta dva grada, poveznicu nije teško pronaći. Ona, dakako, leži u slavnoj književnici i „hrvatskom Andersenu", Ivani Brlić Mažuranić.
No, sve to ne bi bilo moguće da nije jedne osnovne škole koja nosi njezino ime i u kojoj svakodnevno marljivo rade ljudi koji žive nastavnički poziv. Projektom „Od Ivane Brlić do Ivane Mažuranić" uspjeli su u život vratiti dio Ivanine ostavštine te ga modernizirati. Sajam rukotvorina u školskom dvorištu i posebna kazališna predstava, danas su nas odveli na njihovu adresu.
- Kolegice Marija Vukoja Naglić i Ivana Krešić pokrenule su projekt prijavom na 'Poziv za financiranje projekata u sklopu izvannastavnih aktivnosti' Ministarstva znanosti i obrazovanja. Ostali su se spontano priključivali i tako su nastale brojne suradnje. Za našu predstavu glavna je i odgovorna Marija Bilić, profesorica engleskog jezika koja je naša čarobnjakinja jer sve uspije prikazati na poseban način. Kolegica Tajana Novak koja vodi zbor također je imala veliku ulogu u glazbenom dijelu predstave, a za Sajam je najodgovornija Ivana Bešlić, voditeljica školske Zadruge. Puno je tu bilo i drugih pomagača te im svima zahvaljujem. Projektna sredstva utrošili smo u kupovinu materijala za izradu svega potrebnog te glazbenih instrumenata. - kazala je Irena Holik, ravnateljica Osnovne škole „Ivana Brlić Mažuranić" Slavonski Brod koja danas - uz dvije područne škole - ima 420 učenika.
Teško je 'na papir' prenijeti sve što su one, zajedno sa svojim učenicima, uspjele napraviti od 'Ivanina imena'. Majice s printom motiva Ivaninih bajki uz moderne i šaljive natpise, platnene torbe i vrećice, maštoviti suveniri - sve je to danas bilo moguće kupiti u školskom dvorištu u gradskom naselju „Budainka".
- Ovo danas kruna je projekta „Od Ivane Brlić do Ivane Mažuranić" u kojeg su uključene skupine izvannastavnih aktivnosti i zadruga naše škole. Osim naše djece, danas su tu učenici Osnovne škole „Ivana Brlić Mažuranić" iz Ogulina. Projekt je osmišljen da idemo naopako - od prezimena koje je Ivana u Slavonskom Brodu dobila udajom pa do Ogulina u kojemu je rođena kao Ivana Mažuranić. Projekt je već dosad obuhvatio mnoštvo aktivnosti. Istraživali smo Ivanin život i djela, održali izložbu fotografija u Kući Brlić pod nazivom „Srce ne da spavat'", obišli smo sva važna mjesta u gradu i okolici koja vežemo za Ivanu i njezino stvaralaštvo, povezali skulpture na gradskim ulicama s bajkama, radili skulpture i crteže,... ono najbitnije nam je da Ivanino stvaralaštvo približimo našoj djeci. Jedan razred smo kostimirali u likove iz bajki i oni su odglumili pojedine scene iz Ivaninih djela. Kolegica Marija Bilić i ja prilagodile smo tekst „Priča iz davnine" i napravile smo malo izdanje tih prepričanih priča s fotografijama naših učenika prerušenih u Ivanine likove kao ilustracijama. Današnji sajam svih rukotvorina koje su nastale tijekom projekta i kazališna predstava - prilagodba djela „Ribar Palunko i njegova žena" uistinu su kruna svega toga. - kazala je Marija Vukoja Naglić, knjižničarka Osnovne škole „Ivana Brlić Mažuranić" Slavonski Brod.
U vrijeme kada su izvannastavne aktivnosti školaraca postale društvene mreže i stvaranje sadržaja za njih te videoigrice, uistinu je bilo nevjerojatno vidjeti djecu posvećenu nečemu drugomu. No, to u Osnovnoj školi „Ivane Brlić Mažuranić" nije tako samo danas.
- U Školi je 2021. godine osnovana Učenička zadruga „Domaći". Ove školske godine naša zadruga broji sedamdeset stalnih članova te obuhvaća osam sekcija; Mali ekolozi, Knjižničari, Vrtlarska i kreativna skupina, Mali tehničari, Moj hobi, Geografi - istraživači i Zlatne ruke. Krajem svibnja bit će održana županijska smotra učeničkih zadruga gdje će se naša škola predstaviti po prvi put i to s platnenim ruksacima koje su naši učenici naučili šiti na radionici šivanja. Oni su i danas u ponudi, a za izradu jednog učenici trebaju oko sat vremena. - kazala je Ivana Bešlić, nastavnica biologije i voditeljica školske zadruge.
Ništa od toga ne stigne se u 45 minuta školskog sata, nego u slobodno vrijeme nastavnika i učenika. Jasno je, stoga, koliko odricanja stoji iza svega što su danas pokazali.
- Puno je timskog rada, vremena, volje i suradnje iza svega ovoga što vidite. Želja mi je bila da u sve uključimo što više djece. To smo uspjeli. Kroz različite radionice i aktivnosti prošlo je stotinjak djece. Osim toga, ovime smo željeli oživjeti izvannastavne aktivnosti i povezati ih međusobno. Htjeli smo ukazati na ličnost jedne 'superwoman' koja je bila ispred svog vremena. Čitav bi grad na tomu trebao graditi svoju priču. - kazala je Ivana Krešić, nastavnica likovne kulture.
Prigodu za posjetu 'sestrinske' škole i obilazak Slavonskog Broda iskoristilo je po troje učenika iz svakog razrednog odjela ogulinske osnovne škole.
- Ivana je rođena u Ogulinu. Tamo se nalazi Ivanina kuća bajke. Naša škola, posebno naša zadruga, poznata je po radovima. U keramici izrađujemo likove iz Ivaninih priča. Najpoznatija je naša šahovska ploča. „Šah iz davnina" izradili smo prije pet godina. Zanimljivo je da sve figure predstavljaju neki lik iz Ivanine bajke - pješaci su mali domaći, Regoč je kralj, Palunko je lovac, Ivana kraljica, Legendgrad je kula i Kosjenka na konju je skakač. Na taj način doprinosimo njegovanju kulture i sjećanja na Ivanu i njezina djela. Stanovnici Ogulina i Slavonskog Broda znaju puno o svemu tomu, no - nažalost - ta dva grada onima koji u njima ne žive još uvijek nisu dovoljno prepoznatljiva po Ivani. Ima tu još puno mjesta za napredak, treba raditi i ugledati se na projekte poput ovog. - kazala je Ivana Stipetić iz Ogulina, nastavnica ogulinske osnovne škole koja također nosi ime slavne spisateljice koja će vječno povezivati dva grada.
Dok je ovakvih entuzijasta, Ivanino ime sigurno neće biti zaboravljeno. Mnoge bi njihove ideje mogli ukrasti i proširiti oni koji brinu o turističkoj promidžbi i predstavljanju grada. Već danas izloženi suveniri s 'Ivaninim' motivima bilo su daleko ispred onoga što se nudi posjetiteljima - mahom djeci - na gradskom korzu tijekom manifestacije „U svijetu bajki".