Na Trgu Ivane Brlić Mažuranić održan je STEM dan u organizaciji Udruge INNCRO-IT. Građani su upoznali robote, 3D tehnologiju i digitalnog psa Švrću koji uči spašavati živote.
SLAVONSKI BROD – Slavonskobrodska Udruga INNCRO-IT održala je veliki STEM dan na Trgu Ivane Brlić Mažuranić, u sklopu projekta PanonSTEM. Brođane su na korzu dočekali roboti i umjetna inteligencija, 3D print i 3D olovke, logički izazovi i eksperimentiranje, solarna energija i održiva tehnologija te interaktivne radionice za sve uzraste.
K. J. / PlusPortal
Nositelj projekta i organizator je Udruga INNCRO-IT, a partneri su Institut Ruđer Bošković, Gimnazija Matija Mesić, Grad Slavonski Brod, Osnovna škola 'Stjepan Radić' Oprisavci, Osnovna škola 'Vjekoslav Klaić' Garčin, Dječji vrtić 'Latica' Garčin te Udruga marketinških aktivnosti 'Lima'.
Ukupna vrijednost PanonSTEM projekta, koji traje do 12. ožujka 2028. godine, iznosi čak 294 tisuće eura. Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda plus (85 %) i iz Državnog proračuna Republike Hrvatske (15 %).
- Ovu priču u Slavonskom Brodu nastojimo provoditi potpuno besplatno za sve građane, dakle potrebna je samo dobra volja. Na štandu projekta PanonSTEM predstavljamo različitu STEM edukacijsku opremu, uz 3D opremu, robotskog psa, tu je i interaktivni pano s umjetnom inteligencijom koji priča o našim znanstvenicima. - rekao je Roko Lukenda, predsjednik Udruge INNCRO-IT.
K. J. / PlusPortal
Štand na korzu bio je pravo malo tehnološko igralište, a posebnu pozornost izazvao je digitalni četveronožni robot - Švrćo.
- Tu su dodatni roboti od predškolske do srednjoškolske kategorije, a cijeli štand napajamo zelenom, solarnom energijom i baterijskim generatorom. - dodao je Lukenda.
Švrćo, iako simpatičan i privlačan oku, ima vrlo ozbiljnu svrhu te se koristi kao edukacijska platforma, ali i za potencijalno opasne scenarije u budućnosti.
- Osim negativnih konotacija koje ljudi često imaju prema novoj tehnologiji, Švrćo je izrazito koristan u različitim područjima poput spašavanja žrtava iz različitih nezgodnih situacija kao što su potres ili požar gdje ne trebamo riskirati ljudske živote. Trenutno Švrćo služi kao edukacijska platforma za sve kategorije gdje ga djeca programiraju, a ujedno uz pomoć lider senzora skeniraju, mapiraju 3D područja koja ćemo kasnije iskoristiti za 3D ispis. Dakle, Švrćo nije samo igračka, nego i korisna edukacijska platforma. - pojasnio je Lukenda.
K. J. / PlusPortal
Robot je nabavljen u suradnji s partnerima iz Kine te se i dalje razvija unutar Udruge, uz potporu umjetne inteligencije.
- Njega smo nabavili od prijatelja iz Kine koje smo upoznali prošle godine u Zagrebu te trenutno prolazi treniranje unutar Udruge. Sada ga pokušavamo naučiti uz pomoć umjetne inteligencije sve naredbe koje su nam potrebne za edukaciju, a kasnije i promociju za dane kao što je današnji. - rekao je Lukenda.
S obzirom na to da se događaj odvijao na javnoj površini, sigurnost je bila prioritet pa se Švrćom upravljalo ručno.
- Trenutno je on kontroliran od strane osobe s obzirom na to da se nalazimo na javnoj površini te kao takav po našim mišljenjima, još nije spreman za umjetnu inteligenciju i samostalno korištenje na javnim površinama kako ne bi došlo do ozljeda. Kada se koristi u edukacijskom dijelu, u kontroliranim uvjetima ga primjenjujemo s polaznicima gdje ga oni programiraju unutar zatvorenog prostora. Opet, određeni dio funkcija samostalno radi i sam odlučuje, ali to su funkcije koje su definitivno sigurne. - objasnio je predsjednik Udruge.
K. J. / PlusPortal
Zanimljiva je i priča o tome kako je Švrćo dobio ime.
- Došli smo na Institut Ruđer Bošković prošli vikend i tada je Švrćo otvoren iz kutije, krenuo je šetati i učiti hodati, a onda je jedan čovjek rekao 'Pogledaj malog Švrću' i tako je Švrćo dobio ime. - prisjetio se Lukenda.
Građani su pokazali velik interes za radionice koje će redovito biti održavane sljedeće tri godine.
- Na današnjem programu imamo dosta upisanih za novi ciklus radionica koje će postati tradicija u sljedeće tri godine te ćemo nastojati kroz otprilike 10 puta godišnje susresti se s građanima. - zaključio je Lukenda.
Kako su se djeca zabavljala uz Švrću, moguće je pogledati u videoprilogu.