DANAS (3. prosinca) obilježavamo Međunarodni dan osoba s invaliditetom - onih kojih u našem društvu ima više nego što se obično misli. Raspolaganje odgovarajućim podatcima preduvjet je za planiranje odgovarajućih preventivnih mjera i donošenje programa za osobe s invaliditetom, istaknuto je u Izvješću o osobama s invaliditetom u Republici Hrvatskoj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ).
Prema Zakonu o Registru osoba s invaliditetom, osoba s invaliditetom je osoba koja ima dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja koja u međudjelovanju s različitim preprekama mogu sprječavati njezino puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima, objašnjeno je u tom istom izvješću.
Prema podacima HZJZ, po stanju na 16. rujna 2024. u Republici Hrvatskoj živi 653.577 osoba s invaliditetom, od čega je 362.906 muškog spola (55,5%) i 290.671 ženskog spola. Riječ je o 17,0% ukupnog stanovništva. Od ukupnog broja osoba s invaliditetom, najveći broj ih je u dobnoj skupini sa 65 i više godina (njih 304.692 ili 46,6%).
Kao odraz toga, gledano po velikim dobnim skupinama u cijeloj populaciji, svaka treća osoba (34,9 %) u dobi sa 65 i više godina ima određeni invaliditet. U dobnim skupinama 0-19 (10,8 %) i 20-64 (12,0 %) njihov udio je podjednak, što znači da otprilike svaka deseta osoba u toj dobi ima neki od invaliditeta.
Promatrano po županijama, najveću prevalenciju invaliditeta imaju Šibensko-kninska (21,5 %), Požeško-slavonska (20,9 %) i Sisačko-moslavačka županija (20,2 %), dok najmanju imaju Istarska (11,2 %), Dubrovačko-neretvanska (12,5 %) i Primorsko-goranska županija(12,2 %). U Brodsko-posavskoj županiji živi 16,8% osoba s invaliditetom, čime je svrstana na 13. mjesto od svih županija. Preciznije, radi se o 21.527 osoba, od kojih je 13.030 muškog spola (60,5%) i 8.497 ženskog spola (39,5%). Dakle, gotovo dvostruko više od stanovništva Grada Nove Gradiške.
Posebnu pažnju skrećemo na prevalenciju invaliditeta u najstarijoj dobnoj skupini po županijama jer je nužno osvijestiti da starenje stanovništva sve više preoblikuje hrvatsko društvo (i europska društva) te donosi sve veće i specifične zahtjeve za zdravstvenom i socijalnom skrbi. Razlog za to je i udio invaliditeta kod stanovništva sa 65 i više godina koji je dvostruko veći od udjela invaliditeta u ukupnoj populaciji.
Šibensko-kninska županija ima 21,5 % osoba s invaliditetom u ukupnoj populaciji, a čak 43,5 % u dobi sa 65 i više godina. Slično je i u Krapinsko-zagorskoj (19,7 % odnosno 43,5 %) i Požeško-slavonskoj županiji (20,9 % odnosno 41,6 %). U Brodsko-posavskoj županiji udio od 31,8 % stanovnika u najstarijoj dobi ima neki invaliditet naspram spomenutih 16,8 % u ukupnoj populaciji, što nas sve potiče na veću brigu za naše najstarije članove društva. Ovo adventsko vrijeme idealna je prilika za to. Da osvijestimo da nas trebaju i da ne zaboravimo na njih. Pa neka se prosinačka solidarnost prema njima prelije i na cijelu iduću godinu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -