SLAVONSKI BROD - Skupština Brodsko-posavske županije na 11. sjednici, održanoj 23. studenog 2010. godine, donijela je Odluku o osnivanju trgovačkog društva zvanog Centar za gospodarenje otpadom Brodsko-posavske županije d.o.o., dok je osnivačka skupina Društva održana u prosincu iste godine.
Od 2013. godine, na mjestu direktora „Šagulja“ je HDZ-ovac Josip Grgić, s neto plaćom za to radno mjesto u visini od 1586 eura.
Zašto nitko ne odgovara za činjenicu da regionalni centri za gospodarenje otpadom diljem zemlje još uvijek nisu otvoreni te koliko će dugo građani još financirati one koji primaju plaće za vođenje nepostojećih centara - pitali smo Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. Opravdali su se kompleksnošću projekata.
- Centri za gospodarenje otpadom (CGO) su kompleksni projekti, te su postupci pripreme dokumentacije, provedbe postupaka javne nabave za radove i same izgradnje CGO-a dugotrajni postupci, a sve to prethodi stavljanju CGO-a u funkciju. Sukladno Planu gospodarenja otpadom RH za 2023.-2028., od ukupno 11 predviđenih centara za gospodarenje otpadom (CGO) u Hrvatskoj, 3 CGO-a (Marišćina, Kaštijun i Bikarac) rade, dok je CGO Biljane Donje u probnom radu. Na četiri CGO-a (Babina gora, Lećevica, Lučino razdolje i Piškornica) u tijeku je izgradnja. Za 3 CGO-a (Zagreb, Šagulje i Orlovnjak) u tijeku je priprema dokumentacije. - odgovorili su nam iz Ministarstva.
Sami su, pritom, sebi 'skočili u usta' jer centri na papiru postoje duže od desetljeća pa je sva prvotna dokumentacija vezana za njih toliko zastarjela da posao moraju raditi iznova. Drugim riječima, dokazano je ono što godinama pišemo, a to je da su navedena društva bila mjesta za uhljebljivanje te da su već gotovo 15 godina samima sebi svrha.
- Što se tiče CGO Šagulje, dosad pripremljenu dokumentaciju bilo je potrebno izmijeniti zbog promjene pravila prihvatljivosti za EU sufinanciranje projekata CGO-a u programskom razdoblju 2021.-2027., uslijed čega je korisnik projekta morao raditi značajne izmjene i dopune cjelokupne projektne dokumentacije, uključujući i dozvole. S obzirom na visok stupanj zrelosti pripremljene dokumentacije tijekom ove godine očekuje se pokretanje izravne dodjele za ovaj projekt. - pojasnili su iz Ministarstva.
S obzirom na to da jedinice lokalne samouprave osjećaju posljedice nepostojanja takvih Centara, pitali smo Ministarstvo i što je sa stalnim požarima na odlagalištu otpada u Davoru.
- Sukladno Odluci o redoslijedu i dinamici zatvaranja odlagališta (NN 3/2019, 17/2019) i dokumentu Dinamika zatvaranja odlagališta , odlagalište „Baćanska“ je sanirano i na njega je dozvoljeno odlaganje otpada do otvaranja Centra za gospodarenje otpadom. Naime, odlagalište ispunjava kriterije i ima dovoljan kapacitet te može prihvaćati preusmjereni otpad s odlagališta koja se zatvaraju. Također, ima i mogućnost proširenja izgradnjom novih ploha. Što se tiče požara na odlagalištu, uzroci mogu biti različiti. Sukladno Zakonu o gospodarenju otpadom za nadzor odlagališta nadležna je inspekcija zaštite okoliša Državnog inspektorata, koja obavlja redovite godišnje nadzore odlagališta u okviru „Programa aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara od interesa za Republiku Hrvatsku“ https://hvz.gov.hr/program-
Iz takvog je odgovora evidentno kako je, kao i većina toga u Lijepoj Našoj, i sustav gospodarenja otpadom u potpunom rasulu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -