1151
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Danas je na Šetalištu braće Radić, održan Susret sjećanja na poginulu djecu u Domovinskom ratu - „Mali križ - velika žrtva" - u organizaciji Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika iz Domovinskog rata Hrvatske. Uz potporu Ministarstva hrvatskih branitelja i ove su se godine u Slavonskom Brodu - gradu koji je, poslije Vukovara, imao najviše dječjih žrtava - okupili roditelji stradalih 'anđela' iz svih dijelova Republike Hrvatske.
Nakon mise u Crkvi Svetog Trojstva, položeni su vijenci i zapaljene svijeće kod spomenika „Prekinuto djetinjstvo".
- Danas je 20. put obilježavanja obljetnice „Mali križ, velika žrtva", prilikom koje se okupljaju roditelji stradale djece svih županija - direktno pogođenih ratom. Smatramo da je ova žrtva nešto pred čime bismo se trebali klanjati svaki dan, a ne samo jednom godišnje. Roditelji koji se ovdje sastanu dijele istu bol i sjećanja koje mogu opisati. Tuga se s vremenom ne umanjuje, no kada se okupe barem mogu podijeliti ono što samo oni znaju i osjećaju. Što se tiče preuzimanja odgovornosti za djela počinjena u vrijeme Domovinskog rata, već 30 godina ponavljamo isto. Upitala sam se: „Što činimo 'nečinjenjem'?", odnosno, jesmo li mi ti koji smo dužni nešto učiniti ili je nadležnost na državnim institucijama prikupiti i obraditi podatke tog vremena. Mi se, stradalnici, osjećamo nemoćno. Razlika u odnosu na prošlu godinu je ta da je 31. srpnja prošle godine donesen Zakon o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata koji će kako moralno, tako i materijalno poboljšati status stradalih civila. - za SBplus kazala je Julijana Rosandić, predsjednica Zajednice udruga.
Zakon je već u primjeni, no kako ističe predsjednica Rosandić, premda su roditelji stekli pravo na određenu naknadu za izgubljene članove obitelji, problem predstavlja 5. članak kojim je određeno tko ne može ostvariti statuse i prava utvrđena Zakonom. Osim navedenog članka, naknade nisu velike, točnije riječ je o približno 1500 kuna. Roditeljima stradale djece novci, ionako, ne znače mnogo. Zakon je, tek simboličan prikaz kako je nakon toliko vremena, netko primijetio njihovu svakodnevnu patnju.
- Izgubila sam 5. travnja 1992. godine četrnaestogodišnju kći Miljanu u napadu na Naselje Tenje. Tada smo smatrali da su napadi na Osječko-baranjsku županiju gotovi. U tom trenutku bila sam u kući, a Miljana je prijatelju u susjedstvu nosila poruku. Njegov je ujak radio na osječkoj radijskoj postaji 'Žuta podmornica' te je Miljanina želja bila da tu večer puste pjesmu Miroslava Škore „Ne dirajte mi ravnicu". Jako je voljela Osijek o kojem je pisala i poeziju. Kad je granata pala, ranjena je u vrat i preminula u bolnici. Nisu mi dali doći do nje. Ovdje dođem jer osjećam da me roditelji razumiju. Puno je godina prošlo te se u društvu osjeti manjak empatije. Nakon 30 godina konačno je prošao zakon i netko je uočio našu bol za što se zahvaljujem ministru Tomi Medvedu, koji se zauzeo za nas. Iznenađena sam negativnom reakcijom u Saboru vezanom za nas roditelje stradalih koje pojedinci prozivaju i 'Srbima'. Na smrt moga djeteta ne mogu staviti cijenu, a odrekla bih se ove naknade da znam da bi se netko njome okoristio. - istaknula je Zemina Jarož.
Roditeljima djece stradale u Domovinskom ratu od novčane naknade potrebnije je razumijevanje.
- Roditelj sam poginulog djeteta, sina Miljenka, koji je s 14 godina nagazio na minu. S njim je poginu još jedan dječak te je jedan teško ranjen. Ovdje dolazim svake godine pokloniti se malim žrtvama te provesti vrijeme s roditeljima među kojima se u okružju razumijevanja osjećam drugačije nego u Zadru. Djetinjstvo mog sina prekinuto je u najljepšem trenutku te je meni i njegovoj sestri preostalo posjećivati njegov grob i tako zadržati sjećanje na njega. - Kazala je majka stradalog djeteta, Mira Šljepica.
Roditelji koji se okupe u Slavonskom Brodu dijele iste emocije koje s vremenom ne jenjavaju. Ipak, u krugu ljudi koji proživljavaju slične sudbine, mogu pronaći neku utjehu.
- U ratu sam izgubio šestogodišnjeg sina, koji je nagazio na 'zvončić', vrstu mine koja je sada međunarodno zabranjena. Svima nam je, koji smo doživjeli smrt djeteta, bez obzira na vrijeme i dalje jednako teško. - izjavio nam je Zadranin, Slavko Ćirjak.
Na polaganju vijenaca ove je godine državni tajnik Ministarstva hrvatskih branitelja, dr. Špiro Janović, prisustvovao kao predstavnik 'državnog vrha'. Vijenac je položio i gradonačelnik Slavonskog Broda, Mirko Duspara. No, osim suza na licima okupljenih roditelja stradale djece Domovinskog rata, ozbiljni izrazi mališana koji su bijelim ružama odali počast, znak su kako godine - kad je o gubitku mladog života riječ - ne igraju nikakvu ulogu.