/ 35
3049
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Mali križ velika žrtva i ove je godine, 19. puta za redom, održan u Slavonskom Brodu. Dan je to sjećanja na djecu ubijenu u Domovinskom ratu, a u Hrvatskoj ih je 402 u dobi od šest mjeseci do 18 godina. Dok je prošlogodišnja obljetnica prošla bez visokih uzvanika, danas je u Slavonski Brod došao i predsjednik RH-a Zoran Milanović kako bi osobno odao dužnu počast najnevinijim žrtvama agresije na Hrvatsku.
Nešto iza 11 sati, helikopterom Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, sletio je na aerodrom Aero kluba Brod, odakle je službenim vozilima i uz pratnju policije došao pred spomen obilježje 'Prekinuto djetinjstvo' podignuto 2016. godine u znak sjećanja na djecu ubijenu u ratu.
Izražavajući pijetet prema njihovoj žrtvi predsjednik Milanović, nakon što je položio vijenac, nije davao izjave. Današnjem susretu roditelja ubijene djece nazočio je i ministar branitelja Tomo Medved. Naime, dan uoči obilježavanja ovogodišnjeg susreta 'Mali križ-velika žrtva', Vlada je usvojila i u saborsku proceduru uputila Zakon na koji roditelji čekaju već više od četvrt stoljeća.
- Ono što je ove godine važno za izdvojiti je da smo sve ove godine intenzivno, s obiteljima civilnih stradalnika Domovinskog rata, radili na Zakonu koji će na određeni način pomoći obiteljima koje su izgubile svoju djecu. Zato smo uložili iznimno veliki napor u osmišljavanje zakonodavnog okvira, jedinstvenog akta koji nakon 26 godina od oslobađanja Hrvatske regulira to pitanje. Podsjetnik: od 1992. godine na snazi je Zakon koji je mijenjan 12 puta, a zapravo nikada nije ušao u srž onog što je bitno i stoga smo kroz ovaj zakonodavni okvir, u partnerstvu i u suradnji sa Savezom i udrugama civilnih stradalnika, izradili Zakon koji smo jučer usvojili na sjednici Vlade i uputili ga u saborsku proceduru. Taj će Zakon u materijalnom aspektu imati svoje učinke, no ono što je puno važnije od toga je izraz zahvale ljudima koji su izgubili svoju djecu, članove obitelji, kao civilne žrtve Domovinskog rata. Izdvojit ću još jednu kategoriju, a to su obitelji nestalih civilnih žrtava koji nisu mogli ostvariti svoje pravo prije no što svog člana obitelji proglase umrlim. I taj dio je u Zakonu reguliran te obitelji u buduće neće morati svog člana proglašavati umrlim prije nego što se ekshumira i identificira. - kazao je Medved izražavajući vjeru da će saborski zastupnici usvojiti ovaj Zakon.
Istome se nada i Julijana Rosandić predsjednica Zajednice civilnih stradalnika Domovinskog rata. Žena koja je svake godine iz Slavonskog Broda prozivala i pozivala vladajuće neka riješe problem s kojim se roditelji i civilne žrtve susreću kada je u pitanju zakonodavni okvir.
- U Zakonu je uglavnom objedinjeno sve ono na što smo upozoravali i što smo tražili. To su prije svega obiteljske invalidnine, naknade po gubitku člana obitelji, naknade svim roditeljima koji su izgubili svoju djecu. Sve se zapravo pokrenulo. Obiteljsku invalidninu će imati svi koji su izgubili člana obitelji, djeca koja su izgubila očeve koji su mlađi od 27 godina i to je zapravo onaj elementarni dio za koji smo se borili sve ove godine. - kazala je Rosandić dodajući kako je Zakonom riješeno i pitanje naknada djece ranjene u Domovinskom ratu.
- Neki su završili školu, neki nisu, neki su stopostotni invalidi i nikada neće moći raditi i brinuti se za sebe i mislim da će im osobni dodatak puno pomoći. - naglasila je Rosandić.
A puno će novi Zakon značiti i roditeljima koji su na njega čekali predugo.
- Meni koja sam s 15 godina staža otišla u invalidsku mirovinu od 1100 kuna donošenje novog Zakona značilo bi jako puno - kazala je Zemina Jaroš, koja je 5. travnja 1992. godine, u Donjem Gradu u Osijeku, izgubila svoju 14-godišnju kćer. Ubijena je pred kućnim pragom nakon što je u blizini pala granata.
- Sjećam se jednog svećenika koji mi je rekao kako vrijeme nosi svoje te da će biti lakše. Ne nosi i sve je teže i teže. Iako bi novi Zakon puno značio u financijskom smislu, meni moje dijete nikakvi novci ne mogu vratiti. Ta bol je nešto s čime živimo svakodnevno i bolno je danas kao i onoga dana kada su poginuli. Treba se znati nositi s tim - sa suzama u očima kazala je Zemina, dodajući kako joj susret roditelja u Slavonskom Brodu puno znači.
- Slavonski Brod je mjesto gdje se svi razumijemo i gdje smo svi jednaki. - brišući suze kazala je pred spomenikom gdje su danas, uz predsjednika države i ministra branitelja vijence položila i izaslanstva hrvatskog Sabora, Brodsko-posavske županije, Grada Slavonskog Broda te brojnih udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Među svim tim vijencima posebno su se isticale bijele ruže koje su svojim malim anđelima ostavili njihovi roditelji.