/ 26
2422
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Zajednica udruga hrvatskih civilnih stradalnika iz Domovinskog rata Hrvatske, uz potporu Ministarstva hrvatskih branitelja, organizirala je danas tradicionalni šesnaesti Susret „Mali križ - velika žrtva", u znak sjećanja na poginulu djecu u Domovinskom ratu.
Osim predstavnika Brodsko-posavske županije i gradonačelnika Mirka Duspare te njegove zamjenice Tee Tomas, Vlada Republike Hrvatske, predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović te Ministarstvo branitelja, na ovaj su važan dan u Slavonski Brod poslali svoje predstavnike. Oni su danas jedini gasili vatru nezadovoljstva i razočaranja koje se ogledalo u svakoj izjavi prisutnih.
- Ovo je posebno teško jer su u pitanju djeca. To je vrlo osjetljiva tematika i problematika, Slažem se kako je prošlo puno godina, ali osobno vjerujem da će se pronaći rješenje za sve. - kazao je Krunoslav Šeremet, izaslanik Vlade i ministra branitelja, Tome Medveda.
- Ovdje smo da se poklonimo velikoj žrtvi i da podsjetimo preživjele da ih nismo zaboravili. Molimo za još malo strpljenja sve one koji su već dosad dugo čekali na ostvarenje svojih prava. - poručio je Ivan Krupec, Predsjedničin izaslanik.
Nakon svete mise održane u brodskom franjevačkom samostanu, uslijedilo je polaganje vijenaca, bijelih ruža i paljenje svijeća kod spomenika „Prekinuto djetinjstvo". Bolne uspomene roditelja koji su izgubili djecu posebice su na tom mjestu došle na vidjelo.
- U Dubrovniku je rat odnio petnaestero djece. Čak 92 osobe su poginule, a 35 djece dobilo je status trajnog invalida. U Lijepoj Našoj nikako doći do pravde, do života dostojanstvenog čovjeku. Nedužnoj djeci koja su stradala trebaju se ostvariti osnovna statusna prava, a ona su sada djeca drugog reda. Tragedija i dalje traje, 26 godina nakon rata. Postoje po primanjima tri vrste invalida, što je protivno našem Ustavu. Mi mali ljudi u tomu smo nemoćni. Možemo doći, upaliti svijeće i poslušati njihova lažna obećanja i zatim nastaviti živjeti kako komu srce dozvoljava. Rat i dalje traje i to gori nego onaj devedesetih kada nas je barem držala nada u bolju budućnost. - ogorčeno je kazala Marija Lukšić, predsjednica Udruge civilnih hrvatskih stradalnika Domovinskog rata Dubrovačko-neretvanske županije koja je i sama u ratu izgubila šesnaestogodišnjeg sina i koja već 20 godina dolazi u Slavonski Brod prisjetiti se žrtve s ostalim roditeljima.
Jednaka razočaranost ogleda se i u izjavama predstavnika udruga civilnih žrtava rata Brodsko-posavske županije. Očigledno je prošlo previše vremena da bi sada vjerovali bilo kojoj vladi, a zbog ponovne krize i nestabilne političke situaciji u zemlji, strahuju kako će njihov problem trajno biti gurnut u stranu i zaboravljen.
- Ovo je jedini dan kad se roditelji iz cijele Hrvatske skupe i kada smo svi isti. To nam puno znači. Podršku još nemamo, iako je ovo 16. komemoracija i 20. godina borbe za naša prava, ali nismo se pomaknuli dalje od početka. U vlastitoj smo državi građani petog reda. Bojim se da se opet kupuje vrijeme jer je do danas održan samo jedan sastanak radne skupine. - kazala je Julijana Rosandić iz Udruge civilnih žrtava Domovinskog rata koja je i sama članica radne skupine za konačno ostvarenje prava svih osoba kojima su najmiliji kao civili stradali tijekom rata.
Svečani program ovog šesnaestog po redu susreta svih onih koji odaju počast stradalima i priznaju koliko je velika bila njihova žrtva u Domovinskom ratu, nastavljen je u brodskoj Glazbenoj školi, a zatim i na zajedničkom ručku.
Najteža i najsramotnija statistika svakog rata. Stradavanje brodske djece je jedan od najstrašnijih događaja u novijoj povijesti grada, računaući i razaranja u 2. svjetskom ratu. Nama svakako najstrašniji jer smo ga iskusili, na ovaj ili onaj način. Pamtit ćemo ih... Prikaži sve dok smo živi, gdje god bili.