Eurostat je kraći naziv za Statistički ured Europskih zajednica koji prikuplja i objavljuje statističke podatke iz država članica Europske unije, država izvan nje te međunarodnih organizacija kako bi informirao institucije Europske unije i omogućio praćenje učinaka politika Zajednice.
Spomenuta institucija ponekad objavljuje i priopćenja za javnost, a od srpnja ove godine imaju aktivan internetski vizualizacijski alat koji omogućuje usporedbu raznih aspekata vašeg načina života s drugim zemljama te europskim prosjekom.
Konceptualno je sličan kvizu te se sastoji od pitanja i odgovora iz tri različita područja: „Ja i moj život", „Ja i moji životni uvjeti" te „Ja i moj posao". Na početku odaberete svoju zemlju, spol i dobnu skupinu, što je baza za uspoređivanje sa životima ostalih Europljana. Izvori podataka su posljednji popisi stanovništva, redovita godišnja demografska istraživanja, statistike o prihodima i životnim uvjetima te podatci iz područja radne snage.
Odgovor na pitanje tko ste i što ste prema statističkim podatcima Vi u Europi, možete na zabavan način saznati OVDJE, a Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske iz Eurostatove je baze izdvojio samo neke od sljedećih zanimljivosti:
U Luksemburgu živi najmanje ljudi koji su ujedno tamo rođeni - 73 posto stanovništva je rođeno u Luksemburgu. U Litvi je taj postotak puno veći i iznosi 99,5 posto tako da tamo gotovo da i nema stranaca. Najviše očekivano trajanje života žena je u Španjolskoj, 86,2 godine, dok su te godine najniže u Bugarskoj - 78,0 godina. Muškarci najduže žive na Cipru, u prosjeku 80,9 godina dok se u Letoniji ta dobna granica snizila na čak 69,1 godinu. Hrvatska je ispod prosjeka EU po udjelu visokoobrazovanih žena u dobi od 30 do 34 godine. Naime, u Hrvatskoj je taj postotak 31,8 posto, a u EU 40,4 posto. Zanimljivo, u Austriji živi tek 24,4 posto visokoobrazovanih žena te dobi.
Eurostatov alat za nas je zanimljiv način da saznamo nešto novo o sebi, drugima i svijetu koji nas okružuje, barem sa stajališta statistike, ali činjenica je da se radi o pametnom načinu Europske unije da kroz odgovore na postavljena pitanja sazna što više o svojim građanima te poveća bazu podataka.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -