1111
Prikaza
1
Komentar
POŽEGA / SLAVONSKI BROD - Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“, osnovana prije gotovo 120 godina (1905. godine), kao jedna od najstarijih hrvatskih kulturnih udruga, koja osobito djeluje na području očuvanja kulturne i povijesne baštine, njegovanju i promicanju hrvatskoga identiteta, proučavanju povijesti hrvatskoga naroda, oživljavanju uspomena na slavne i važne događaje iz hrvatske prošlosti te na znamenite Hrvate, pokrenula je inicijativu za obilježavanje 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva u 2025. godini, a Sabor je tu ideju jednoglasno prihvatio.
Braća su za 1100. obljetnicu Kraljevstva osmislili 37 prilično ambicioznih projekata, a da su slavonski zmajevi (Zmaj od Broda II. - Hrvoje Špicer, Zmaj od Slavonskog Broda - Božidar Nagy, Zmaj Požeški VI. - Ivan Vukoja,...) itekako priznati članovi Družbe, pokazuju projekti 'rezervirani' za Slavonski Brod i Požegu - njih čak četiri.
Poprilično dobro pojašnjenje za veliko ulaganje koje je podržao i požeški gradonačelnik Željko Glavić. U ponedjeljak je primio Velikog meštra Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“, prof. dr. sc. Mislava Grgića, kako bi razgovarali o inicijativi. To, vjerojatno, znači kako će Grad dijelom i financirati obnovu.
Donosimo opise projekata planiranih za Slavonski Brod i Požegu kao dio obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva.
Cilj Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ jest pronaći ostatke starog spomenika kralju Tomislavu, uključujući sokola i spomen-ploče te pokušati obnoviti spomenik ili barem jedan njegov dio.
Odgovorna osoba: Pročelnik Zmajskog stola u Požegi dr. sc. Ivan Vukoja, Zmaj Požeški VI.
Opis projekta: Postavljanje spomen-ploče na Trgu Ivane Brlić Mažuranić u Slavonskom Brodu s tekstom o izvođenju hrvatske himne koja je u obradi za višeglasni pjevački zbor Nikole Fallera (hrvatskoga skladatelja i dirigenta) prvi puta izvedena u Brodu na Savi 1896. godine, prigodom proslave 25. godišnjice osnutka Hrvatskog pjevačkog društva „Davor“. Tom prilikom himnu je pjevalo približno osam stotina pjevača pristiglih iz svih hrvatskih krajeva, a glazbeni aranžman je prihvaćen kao službeni i izvodio se u Hrvatskoj kao svečana pjesma, odnosno himna.
Odgovorna osoba: Hrvoje Špicer, Zmaj od Broda II.
Opis projekta: S obzirom na to da je tekst hrvatske himne napisao Antun Mihanović, hrvatski preporodni pjesnik čije ime nosi osnovna škola i mjesni odbor u centru Slavonskog Broda, predlaže se postavljanje pjesnikove biste na postojeći postament ispred osnovne škole.
Odgovorna osoba: Hrvoje Špicer, Zmaj od Broda II.
Opis projekta: S obzirom na to da su Brođani 1925. godine, prilikom obilježavanja 1000. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva, u Slavonskom Brodu vlastitim prilozima sagradili i otvorili Hrvatski dom predlaže se da 2025. godine na odgovarajuće mjesto u zgradi Doma bude vraćena spomen-ploča s tekstom koji svjedoči o otvaranju zgrade.
Odgovorna osoba: Hrvoje Špicer, Zmaj od Broda II.
Izvor: DBHZ