SLAVONSKI BROD - Od 1. prosinca 2022. godine, miješani komunalni otpad iz kućanstava građana na gradska odlagališta (zakonski) smije odlaziti samo u posebnim žutim vrećicama. Tim je modelom Grad Slavonski Brod građane potaknuo na marljivije i savjesnije razvrstavanje otpada, ali im i omogućio da sami utječu na to koliko miješanog komunalnog otpada mjesečno proizvode te na to kolika će im biti cijena varijabilnog dijela odvoza takvog otpada koji plaćaju upravo kroz kupovinu posebnih vrećica.
Cijene vrećica po komadu dosad su ovisile o zapremnini- 10L - 0,18 eura, 20L - 0,33 eura, 40L - 0,64 eura. Gradska vijećnica Ilijana Vrbat Pejić (HSP), na današnjoj je sjednici postavila jedno od rijetkih suvislih pitanja - hoće li u tom segmentu biti povećanja cijena.
- Vrećice za miješani komunalni otpad su dio cijene odvoza komunalnog otpada. Smanjenja cijena neće biti. Svi oko nas već imaju niže cijene. Hoće li biti poskupljenja, to ovisi o tržištu. Uvedene su stvari koje prošle godine nismo imali. Svaki tjedan TD Komunalac odvozi biootpad, dvaput mjesečno odvozi korisni otpad,… - sve to povećava troškove. Usto, imamo kompostirnicu. Doduše, prvi je natječaj propao jer je ponuda bila 1,5 milijuna eura iznad procijenjene vrijednosti. Imate i sortirnicu koju smo mi kandidirali i koja bi trebala proći, a koja će zasigurno izazvati promjene u cijenama. Koliko će to biti, vidjet ćemo. Na TD Komunalac je da napravi analizu i da nam točne podatke što to znači za cijenu i koliko će ona ići gore. - odgovorio je gradonačelnik Mirko Duspara, poručivši time, zapravo, kako će do rasta cijena u budućnosti svakako morati doći.
Da novi sustav odlaganja otpada u gradu Slavonskom Brodu itekako ima smisla, pokazuju rezultati. Prikupljeno je 1138 tona više biootpada, 131 tonu papira više, a plastike je 10 tona više, dok je stakla 2,15 tona više.
- Ovo je dokaz da Komunalac radi i da su mjere koje se provode dobre. Da ima problema - ima. I s opremom i s radnicima jer ih je danas teško naći i vrlo lako daju otkaz. Idu gdje im je bolje jer su ovdje na granici minimalca, a ne možete im dati više zbog ostalih enormnih troškova. Moglo bi bolje, ali ne možemo sve svaljivati na Komunalac. Ali po povećanju količine različitih vrsta otpada i češćim odvozim, jasno vam je da se radi puno. To je puno više posla za isti broj radnika i isti broj vozila. Treba biti mađioničar da se uspije u tomu. - predstavio je dio problematike gradonačelnik Mirko Duspara.
Da su cijene odvoza u drugim hrvatskim mjestima odavno daleko veće, pisali smo ranije u članku OVDJE, tako da je neminovno da je trenutna situacija - jednostavno neodrživa. Prvenstveno, zbog radnika Komunalca koji su definitivno zaslužili veću plaću.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
rub0106.07.2023. u 19:34
Zar nije bilo dosta 60% povećanja cijene prije nekoliko mjeseci? Žute vrećice, plave vrećice nikakva razlika. I dalje bacamo nerazgradivu plastiku u prirodu. Do kada zadovoljavati nečiju pohotu za zaradom? Ako prikupljanja biootpada nije bilo prije 1.12.2022 (znači nula) normalno... Prikaži sve je da je 1138 tona ogroman porast.
-