SLAVONSKI BROD / POŽEGA - U ožujku 2014. godine, Vlada Republike Hrvatske, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode donijeli su Program energetske obnove obiteljskih kuća, kojeg provodi Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Podsjetimo, nakon pet godina pauze, u srpnju 2020. godine ponovno je raspisan Javni poziv za dodjelu sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Fond je tada odobrio sufinanciranje u iznosu od 6,7 milijuna kuna za 99 projekata s područja Požeško-slavonske županije te 12,9 milijuna kuna za 183 projekta iz Brodsko-posavske županije, što je gotovo 20 milijuna kuna.
Kako doznajemo, najviše obiteljskih kuća u Hrvatskoj izgrađeno je prije 1987. godine te im je toplinska izolacija nepostojeća ili minimalna. Iako građani imaju velike izglede za prolazak na natječaju, i dalje je dosta onih koji se bore za sufinanciranje energetske obnove - posebno uz današnje cijene.
Kuće su to koje troše puno više energije, oko 70 posto, za grijanje, hlađenje i pripremu tople vode. Kako bi je uštedjeli, sve ih se više odlučuje na mjeru energetske učinkovitosti.
Osim što je energetska obnova značajna za smanjenje troškova, valja spomenuti kako je ona jedan od glavnih čimbenika koji doprinose smanjenju zagađenja zraka - što je poseban problem u gradu Slavonskom Brodu, o čemu je Plusportal pisao nekoliko puta.
Veseli stoga vijest kako će i ove godine biti objavljen Javni poziv za dodjelu sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, čime će mnogi dobiti priliku za sufinanciranje obnove, čak 60 posto iznosa.
Poziv za sveobuhvatnu energetsku obnovu najavljen je za prvi kvartal 2023. godine.
Uzmimo za primjer drugu mjeru energetske obnove, zamjenu vanjske stolarije, te tri kuće, veliku, manju i najmanju. Pretpostavimo da nova stolarija za najmanju kuću iznosi 10.000 kuna, za veću 50.000 kuna, a za najveću 110.000 kuna. Nakon prijave na natječaj za subvencioniranje energetske obnove, svim trima vlasnicima isplaćuje se 60 posto iznosa, s tim da je maksimalni dozvoljeni trošak 100 tisuća kuna.
Prvi vlasnik dobit će 6 tisuća kuna poticaja, a preostale 4 tisuće kuna morat će podmiriti sam. Drugom vlasniku subvencija će iznositi 30 tisuća kuna. U oba slučaja riječ je o 60-postotnom iznosu. Treći će vlasnik, međutim, dobit 60 tisuća kuna jer mu se postotak subvencuje zaračunava na maksimalni propisani iznos (100 tisuća kuna), a ne stvarni (110 tisuća kuna).
Izvor: energetska-obnova.hr
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -