6491
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Krajem lipnja ove godine Grad Slavonski Brod objavio je natječaj za rekonstrukciju pješačke zone u strogom gradskom centru. Radovi obuhvaćaju Ulicu A. Starčevića (od Trga I.B. Mažuranić do Ulice Petra Preradovića) te na nju okomitu Ulicu Ivana pl. Zajca (od Ulice Matije Mesića do Šetališta braće Radić). Površina zahvata je 2.949 m2.
Prema projektnoj dokumentaciji, dijelove Starčevićeve i Zajčeve ulice planira se rekonstruirati u suvremenu pješačku zonu. Popločenje pješačke zone planirano je betonskim opločnjacima dim 40x120 cm u svijetlo sivoj boji s dijagonalnim trakama u tamno sivoj boji (opločnjaci dim 20/20 cm).
Središnji dio pješačke zone širine 3 m planiran je kao slobodna zona za pristup vozila stanara, dostavnih i interventnih vozila. Za ostale građane promet motornim vozilima neće biti dozvoljen. Naime, jedna od boljki ove pješačke zone je i veliki broj vozila koji po njoj prometuju, a da za to nemaju dozvolu. Zato će nakon rekonstrukcije Starčevićeve i Zajčeve ulice biti strogo nadziran ulazak u pješačku zonu.
S obje strane predmetnih ulica smješta se urbana oprema, urbano zelenilo i rasvjeta. Urbana oprema i zelenilo grupira se s obje strane ulica u relativno pravilnim razmacima, oko stupova novoprojektirane rasvjete. Izabrana urbana oprema i zelenilo slobodno se postavljaju ili fiksiraju za podlogu bez temeljenja, tako da ih je moguće premiješati prema potrebi. Urbanu opremu čine klupe, koševi za otpatke i stalci za bicikle. Urbano zelenilo čine urbane vaze i žardinjere. Klupe su betonske i metalne s drvenom oblogom.
U pješačkoj zoni postavljaju unificirane pergole. Plastična tenda u Starčevićevoj ulici će biti uklonjena.
O plastičnoj tendi u sklopu ugostiteljskog objekta "Kuća piva" u Starčevićevoj ulici kritički smo pisali u više navrata jer se svojim izgledom nije uklapala u gradsku povijesnu jezgru. Zbog ujednačavanja izgleda terasa, Grad je ovim projektom predvidio postavljanje unificiranih pergola (alternativno unificirane ustakljene terase, tende ili suncobrani) koje će biti moguće postaviti obodno uz zgrade, a uz odobrenje Grada.
Oblikovanje terasa (pergola, tendi ili nadstrešnica) mora biti unificirano kako bi prostor bio uredan i ugodan za korištenje. Prema projektu planirana su dva modela pergola. Prvi model će biti širine 200 cm, dužine 600 cm i visine 265 cm dok će drugi model pergole biti širine 300 cm, dužine 600 cm i visine 265 cm.
Projektom je obuhvaćena izmjena oborinske odvodnje s nove parterne površine, rekonstrukcija postojeće oborinske odvodnje s krovnih površina okolnih zgrada i nova javna rasvjeta. U sklopu rekonstrukcije planirana je izgradnja javne rasvjete u duljini cca 400 m. Planiran je dvostrani raspored ukupno 30 cijevastih stupova javne rasvjete visine 3 m na čiji se vrh postavljaju svjetiljke snage 28 W.
Usporedno sa radovima koji podrazumijevaju popločenje pješačke zone i izmjenu oborinske odvodnje, a koji su obuhvaćeni projektom, slavonskobrodski Vodovod će izmijeniti kompletnu vodovodnu infrastrukturu u prostoru (Starčevićeva i Zajčeva ulica) koji je zahvaćen navedenom rekonstrukcijom.
Radovi podijeljeni u tri faze pogoduju i stanarima i poslovnim subjektima
S obzirom na to da Grad Slavonski Brod nije odlučio provesti istovremenu i sveobuhvatnu rekonstrukciju Starčeviće i Zajčeva ulice koja bi podrazumijevala "raskopavanje" cjelokupnog prostora zahvaćenog ovim radovima, stanari i poslovni subjekti će puno laške prebroditi nekoliko mjeseci radova u svom dijelu pješačke zone nego da moraju "trpjeti" gradilište deset ili više mjeseci.
Dobro je napravljen i raspored radova po fazama. Naime, nakon potpisivanja ugovora sa izabranim izvođačem, koje bi trebalo uslijediti za nekoliko dana, prva faza radova bi mogli započeti u prvoj polovici rujna ove godine. To znači da bi se rekonstrukcija Starčevićeve ulice od Preradovićeve do Zajčeve ulice, ako vremenske prilike dopuste, mogla završiti do kraja ove godine.
U tom dijelu Starčevićeve ulice je manji broj poslovnih subjekata nego li u dijelu od Zajčeve ulice do Trga Ivane Brlić Mažuranić koji bi se trebao rekonstruirati u drugoj fazi. Ta bi faza radova mogla trajati do travnja 2024. godine što bi omogućilo i ugostiteljskim objektima u tom prostoru da ne osjete velike probleme u poslovanju. Naime, terase za ugostiteljske objekte se kreću postavljati uglavnom u travnju za novu sezonu.
Treća faza bi obuhvatila rekonstrukciju Zajčeve ulice od Ulice Matije Mesića do Šetališta Braće Radić u kojoj ima nekoliko poslovnih subjekata i radovi bi mogli završiti do kolovoza 2024. godine. Pod uvjetom da ne dođe do nekih nepreviđenih okolnosti i da se radovi neočekivano produže izvan roka.
Zahvaljujući podjeli radova u tri faze, poslovni subjekti bi mogli kroz komunikaciju za investitorom (Grad Slavonski Brod) napraviti i drugačiji raspored radnog vremena za svoje djelatnike. Naime, u vrijeme kada se u pješačkoj zoni budu izvodili najzahtjevniji radovi, koji mogu otežati pristup njhovom poslovnom objektu, poduzetnici bi mogli uvesti kolektivni godišnji odmor (7, 10 ili 14 dana) za svoje zaposlenike jer bi zbog radova moglo doći do smanjene poslovne aktivnosti.
Podjela radova u tri faze olakšava i stanarima pristup vozilima njihovim stambenim objektima. Ali svejedno će biti potrebna strpljivost svih uključenih u ovaj projekt jer je prostor koji se rekonstruira zahtjevan. No završetkom radova strogi centar Slavonskog Broda bi trebao dobiti puno ljepše i funkcionalnije lice na zadovoljstvo svih stanara, poslovnih subjekata, vlasnika poslovnih prostora, Brođana, turista i svih ostalih koji će nakon rekonstrukcije taj prostor zasigurno puno manje izbjegavati.
Strogo nadziran promet u pjesackoj.....to ste mogli i do sada nadzirati, sta vas je sprjecavalo? Nemozete sprjeciti kad rođe voze po pjesackoj zoni pa ne smijete kaznjavati.