Središnji dio pješačke zone širine 3 m slobodna je zona za pristup vozila stanara, dostavnih i interventnih vozila (policija, vatrogasci, hitna pomoć i sl.). Za ostale građane promet motornim vozilima nije dozvoljen. Parkiranje u pješačkoj zoni nije dozvoljeno, s stanarima je omogućen pristup do kolnih ulaza. Za ostale građane parkiranje osobnih vozila je osigurano na javnim mjestima u blizini Pješačke zone.
Uz obodne zgrade, s obje strane predmetnih ulica (u zonama između zgrada i slobodne zone za kretanje vozila) smješta se urbana oprema, urbano zelenilo i rasvjeta.
U pješačkoj zoni postavljaju unificirane pergole. Plastična tenda u Starčevićevoj ulici će biti uklonjena.
O plastičnoj tendi u sklopu ugostiteljskog objekta "Kuća piva" u Starčevićevoj ulici u strogom centru Slavonskog Broda kritički smo pisali u više navrata jer se svojim izgledom nikako nije uklapala u gradsku povijesnu jezgru. Iako se može reći kako je tenda bila "šaka na oko" u tom prostoru, potrebno je naglasiti kako Starčevićeva i Zajčeva ulica u centru Slavonskog Broda obiluju ružnim i tužnim prizorima koji danas potiču pješake na zaobilaženje tog prostora. I o tome smo ranije pisali. Za te ružne prizore odgovorni su i Grad Slavonski Brod (kad govorimo o izgledu opločnjaka, tendi, javne rasvjete, prometa...), ali i vlasnici privatnih objekata koji ne uređuju svoje objekte (od kojih potencijalno prijeti opasnost).
Kako bi se ujednačio izgled terasa, Grad je ovim projektom predvidio postavljanje unificiranih pergola (alternativno unificirane ustakljene terase, tende ili suncobrani) koje će biti moguće postaviti obodno uz zgrade, a uz odobrenje Grada. Prilikom njihovog pozicioniranja potrebno je voditi računa o položaju kolnih prilaza, da ne zadiru u središnju slobodnu zonu za kretanje vozila te da je između njih dovoljan razmak da se može smjestiti urbano zelenilo i urbana oprema. Oblikovanje terasa (pergola, tendi ili nadstrešnica) mora biti unificirano kako bi prostor bio uredan i ugodan za korištenje. Prema projektu planirana su dva modela pergola. Prvi model će biti širine 200 cm, dužine 600 cm i visine 265 cm dok će drugi model pergole biti širine 300 cm, dužine 600 cm i visine 265 cm.
Urbana oprema i urbano zelenilo grupira se s obje strane ulica u relativno pravilnim razmacima, oko stupova novoprojektirane rasvjete. Izabrana urbana oprema i zelenilo slobodno se postavljaju ili fiksiraju za podlogu bez temeljenja, tako da ih je moguće premiještati prema potrebi. Urbanu opremu čine klupe, koševi za otpatke i stalci za bicikle. Urbano zelenilo čine urbane vaze i žardinjere. Urbane vaze su zasađene stablima Acer palmatum multi stem–green. Klupe su betonske i metalne s drvenom oblogom.
Odabranu urbanu opremu i urbano zelenilo čini:
Oborinska odvodnja kolno-pješačke površine riješena je formiranjem uzdužnih i poprečnih padova prema linijskoj kanalici pozicioniranoj središnjim dijelom ulica A. Starčevića i Ivana pl. Zajca.
U sklopu predmetne rekonstrukcije planirana je i izgradnja nove javne rasvjete u duljini oko 400 m. Planiran je dvostrani raspored ukupno 30 cijevastih stupova javne rasvjete visine 4 m.
Usporedno sa radovima koji podrazumijevaju popločenje pješačke zone i izmjenu oborinske odvodnje, a koji su obuhvaćeni predmetnim projektom, slavonskobrodski Vodovod će izmijeniti kompletnu vodovodnu infrastrukturu u prostoru (Starčevićeva i Zajčeva ulica) koji je zahvaćen navedenim projektom.
Jedna od boljki ove pješačke zone je i veliki broj vozila koji po njoj prometuju, a da za to nemaju dozvolu. Zato će nakon rekonstrukcije Starčevićeve i Zajčeve ulice biti strogo kontroliran (nadziran) ulazak u pješačku zonu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -