Kad jednom počnu raditi, ovi uređaji stvaraju snažan protok zraka, podižući prašinu nataloženu na kolniku, ali i čestice, zagađivače tipične za urbana područja.
Dok promatranje lišća koje se taloži nekima daje osjećaj smirenosti i opuštenosti, drugi ne mogu reći isto. S dolaskom sezone vraćaju se i strašni puhači lišća koji uklanjaju otpalo lišće, piše
Novi list.
Iako se mogu smatrati više ili manje bitnim u održavanju zelenila, postoje mnogi razlozi zbog kojih bi trebalo razmisliti o mogućnosti da se više ne koriste:
1. Prijete životinjama
Puhači lišća su među najgorim neprijateljima malih divljih životinja kao što su ježevi, ali i paukova, kukaca i drugih živih vrsta.
Ovi nalaze utočište upravo među lišćem kojeg se namjeravamo riješiti. Korištenje puhača za lišće punom snagom znači uništavanje njihovog skloništa i, ne manje važno, samih životinja.
2. Prilično zagađuju
Ne samo da predstavljaju izvor onečišćenja zraka, ispuštajući štetne ispušne plinove, već i buke. Puhač za lišće emitira nešto manje od 100 decibela, gotovo jednako glasno kao udarni čekić. Dugotrajna uporaba također može uzrokovati oštećenje sluha.
3. Oduzimaju tlu hranjive tvari
Puhačem se uklanja ne samo lišće, već i sva organska tvar i otpaci, a time i hranjivi elementi odgovorni za plodnost tla. Jednom “otkriveno” tlo će biti više izloženo zimskim mrazevima, bez ikakve zaštite.
4. Pometu sjeme
Nema više listova, ali ni sjemenki. Vrtni puhači čiste okolni prostor od bilo čega, sprječavaju nicanje budućih biljaka i, u nekim slučajevima, iščupaju mlađe.
5. Podižu prašinu i čestice
Puhači lišća predstavljaju rizik za ljudsko zdravlje i na drugi način. Kad jednom počnu raditi, ovi uređaji stvaraju snažan protok zraka, podižući prašinu nataloženu na kolniku, ali i čestice, zagađivače tipične za urbana područja.