U samo 24 sata na slavonskobrodskom Objedinjenom hitnom bolničkom prijemu, timovi odrade do 140 pojedinačnih intervencija. U smjeni radi samo šest medicinskih tehničara/sestara i tri liječnika.
SLAVONSKI BROD - Opća bolnica Dr. Josip Benčević Slavonski Brod, točnije njezin Centar za hitnu medicinu – OHBP, zajedno s Hrvatskim zavodom za hitnu medicinu i Hrvatskim sestrinskim društvom hitne medicine organizirali su Trening obnove znanja i vještina iz Trijaže na Odjelu hitne medicine, namijenjen (primarno) medicinskim tehničarima/sestrama.
Željka Gavranović / PlusPortal
Trijaža (od francuskog trier, razvrstavati) izraz je koji se rabi kao formalan postupak kojim se bolesnici ili ranjenici razvrstavaju prema hitnosti skrbi, prirodi rana ili bolesti i o tome ovisi hitnost medicinske pomoći odmah nakon dolaska na odjel hitne medicine. Trijažu na hitnom prijemu obavljaju za to posebno obučeni medicinski tehničari.
'U moru pacijenata moraju prepoznati onog vitalno ugroženog'
- Trijaža je naš osnovni alat i osnovni element rada. Funkcija trijažnog tehničara ili sestre jedna je od najvažnijih na našem Odjelu. Oni određuju kategoriju hitnosti pojedinog pacijenta i brinu da na vrijeme o tome obavijeste liječnika. Njihova uloga je i pratiti trijažnu čekaonicu koja je često prepuna te u moru pacijenata prepoznati vitalno onog ugroženog. Zato je ovaj tečaj bitan - da kontinuirano obnavljamo znanje te da stječemo nova znanja i vještine. - kazala je specijalista hitne medicine Mia Hajnal, voditeljica Odjela hitnog bolničkog prijema Opće bolnice Dr. Josip Benčević.
Željka Gavranović / PlusPortal
'Najveći problem svih OHBP-ova su nehitni pacijenti. Čine 2/3 ukupnog broja pacijenata!'
Tečaj koji se sastoji od teoretskog i praktičnog dijela danas pohađa 16-ero polaznika koji su djelatnici Bolnice i njih 12-ero 'vanjskih'. Upravo djelatnici OHBP-a najbolje mogu opisati koliko je stresan i kaotičan jedan njihov radni dan na najužurbanijem odjelu Bolnice.
- Naša svakodnevica izgleda jako kaotično, posebice nekomu tko to gleda sa strane. No, mi smo podijeljeni po radilištima i svatko točno zna koje je njegovo zaduženje. Najveći problem je dolazak velikog broja pacijenata koji bi, možda, trebali otići svojim doktorima opće prakse. Svakomu su njegove tegobe najbitnije, ali to ne znači da je svatko tko dođe na hitni prijem životno ugrožen. U smjeni radi samo šest sestara/tehničara i tri liječnika. Jako je puno radilišta. Trenutačno smo na brojkama od 120 do 140 u 24 sata. Problem svih OHBP-ova, a tako i našeg, su upravo spomenuti nehitni pacijenti, trijažne kategorije četiri i pet koji mogu čekati dva sata do pregleda liječnika. Takvih je dvije trećine od ukupnog broja pacijenata koji prođu kroz OHBP. Godišnje ukupno kroz Odjel prođe gotovo 50 tisuća pacijenata. Tu govorimo samo o OHBP-u, bez hitne pedijatrijske ambulante, hitne psihijatrijske i hitne ginekološke ambulante. - kazala je magistra sestrinstva i djelatnica slavonskobrodskog OHBP-a, Elizabeta Babić.
Željka Gavranović / PlusPortal
Nehitni pacijenti u čekaonici provedu i do dva sata
Šokantne brojke možda osvijeste one koji (ne)namjerno zagušuju rad hitnog prijema. No, svi tamošnji djelatnici pobrinu se za sve koji im se obrate.
- Ljudi često misle da mi pacijente na hitnom prijemu pregledavamo po vremenu dolaska. To, naravno, nije slučaj i zato oni pacijenti koji nisu hitni ponekad provedu i do dva sata čekajući na ulazak u ambulantu. U čekaonici stoje trijažni plakati putem kojih se pacijenti mogu pobliže informirati o tomu. Svaki medicinski tehničar ili sestra provjeravaju vitalne parametre pacijenta - disanje, tlak, puls, šećer, zasićenost krvi kisikom, bolnost,... - i procjenjuju hitnoću odnosno trijažnu kategoriju. - dodala je doktorica Hajnal.
Nakon što na treningu u Slavonskom Brodu obnove svoje znanje, to će činiti još uspješnije i bolje - a na dobrobit svih nas koji ćemo možda jednog dana zatrebati njihovu (hitnu) pomoć.