/ 29
3245
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Ministra rada i mirovinskog sustava, Marka Pavića, od danas, slobodno možemo zvati 'durilicom' jer je u Slavonskom Brodu, nakon benignog pitanja, novinarima okrenuo leđa.
No, krenimo od početka. Ministar je u Slavonski Brod stigao sa suradnicima kako bi u zgradi Brodsko-posavske županije s nositeljima projekta iz različitih dijelova Hrvatske, potpisao deset ugovora o dodjeli ukupno 30 milijuna i 279 tisuća kuna bespovratnih sredstava za program zapošljavanja žena „Zaželi".
- Ovim projektom dodijeljeno nam je devet milijuna i 850 tisuća kuna. Sastojimo se od jedanaest općina istočnog dijela Brodsko-posavske županije. Planiramo na tom području zaposliti 55 djelatnica i dodatnih pet djelatnika koji će biti voditelji i koordinatori rada tih žena. Socijalni program, pomoć u kući za starije osobe, obuhvatit će oko dvjesto obitelji. Jedna će žena biti odgovorna za četiri do pet korisnika. Mnogim je ženama to prvo zapošljavanje iako su starije od pedeset. Dvostruka je to sreća, kako se kaže, dva u jedan jer će žene dobiti posao, a stariji skrb. - kazala je Ankica Zmajić, predsjednica LAG-a Slavonska ravnica.
Osim LAG-a Slavonska ravnica, ugovore su danas potpisali i Općina Cestica iz Varaždinske županije, sisačka Udruga gluhih i nagluhih osoba, Ženska udruga Katarine iz Josipdola, Općina Pitomača, slatinska Udruga osoba s invaliditetom, dubrovačko-neretvanska Općina Ston, Grad Belišće, kninska Udruga za obrazovanje i znanost „Scientia populo" te Općina Donji Lapac iz Ličko-senjske županije.
- Zaposlit ćemo devet teže zapošljivih žena, a potpisujemo ugovor za milijun i 650 tisuća kuna. To je prvi ugovor iz EU fondova koji smo uspjele realizirati. Već četiri godine djelujemo humanitarno u ogulinskom kraju, a sada ćemo kroz ovaj projekt nastaviti s takvim radom. Korisnicima to znači puno, to su ljudi koji su usamljeni jer nemaju nikoga. Sami dolazak nekoga u kuću njima znači puno. - poručila je predsjednica Ženske udruge „Katarina" iz Josipdola, Zorica Marina Jandrlić.
Programi iz Projekta „Zaželi", nisu samo stvorili nova radna mjesta, nego su utjecali na povezivanje i ujedinjavanje odnosno suradnju među općinama, gradovima, udrugama.
- Projektom su povezane dvije općine. Pitomača je nositelj, dok je partner Općina Špišić Bukovica. Radi se o zapošljavanju ukupno petnaest djelatnika. Za to smo dobili dva i pol milijuna kuna. Sve je više starijih čija su djeca otišla van, tako da je ovakva pomoć njima itekako potrebna jer su ostali sami. - kazao je Željko Grgačić, načelnik Općine Pitomača.
Nakon svečanog potpisivanja, medijima se obratio i ministar, očekujući da će dobiti priliku samo se pohvaliti postignućima svog Ministarstva i Vlade.
- Zadovoljstvo mi je da danas u Slavonskom Brodu završavamo potpisivanje milijardu kuna vrijednog projekta. Dosad smo potpisali 835 milijuna kuna. Nakon potpisivanja i ostatka, kreće provedba projekta kojim zapošljavamo sedam tisuća žena koje će brinuti o 35 tisuća kućanstava, a završetkom ovog projekta, otvorit ćemo i fazu dva u 2020. godini. - kazao je ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić, no zadovoljstvo boravkom u Slavonskom Brodu nije dugo potrajalo.
Naime, nakon upita medija o tome - kako misli doskočiti činjenici da je broj prijavljenih žena zainteresiranih za rad na ovom projektu puno manji od očekivanog zbog masovnog odlaska žena te dobi u inozemstvo kako bi za trostruko veće iznose radile isti posao, skrbile o starijima i nemoćnima - ministru je očigledno 'skočio tlak'.
- Projekt „Zaželi" je poprilično iskorišten. Ideja je bila zaposliti skupinu od 58 posto nezaposlenih u Hrvatskoj koju čine žene, posebice u ruralnim područjima, nižih kvalifikacija koje, kada ostanu bez posla, do kraja života praktički ostaju na socijalnoj pomoći. Ideja je aktivirati domaću radnu snagu i teže uključivu skupinu na tržište rada. Pored plaća, te žene će imati i do tisuću eura za dodatno obrazovanje. - kazao je ministar Pavić i okrenuo leđa novinarima, ne dozvoljavajući daljnja pitanja.
Time ne samo da je opalio šamar 'sedmoj sili', nego je pokazao i nepoštovanje prema domaćinima, ali i onima koji su iz različitih dijelova Hrvatske stigli na potpisivanje u Slavonski Brod. Njegovo je ponašanje u potpunosti zasjenilo današnje potpisivanje ugovora. S obzirom na nagli obrat u situaciji (jer su izjave medijima najavljene nakon svečanosti potpisivanja), javnosti se nisu obratili župan Brodsko-posavske županije, Danijel Marušić koji je potrčao za uvrijeđenim ministrom, samo slegnuvši ramenima novinarima, kao ni Ante Lončar, ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje koji pruža veliku tehničku podršku cijelom projektu.
Da je srpski pisac Jovan Sterije Popović, kojim slučajem, 1838. godine znao kako će Hrvatska biti samostalna država te imati ministra kao što je Pavić, u svojoj antologijskoj komediji 'Pokondirena tikva' ne bi ismijavao Femu, nego Marka jer je njegovo današnje primitivno bježanje iz svog "zanatlijskog (opančarskog) svijeta" pokušaj da se slavonskobrodskoj javnosti predstavi kao pripadnik „plemstva, aristokracije, visokog društva" (hrv. nobles) kojem je ispod časti odgovarati novinaru, ustvari, predstavniku njegova poslodavca – naroda.