SLAVONSKI BROD/BiH - Nakon što je početkom rujna započela izborna kampanja za Opće izbore danas je zavladala predizborna šutnja prije nego li se sutra, prve nedjelje u listopadu, otvore birališta na kojima će Bosanci i Hercegovci birati tročlano Predsjedništvo te zastupnike u državnom parlamentu, parlamentu Federacije BiH i Republike Srpske i zastupnike u skupštinama 10 županija koje su sastavnica entiteta FBiH.
Birač upisan u središnji birački spisak u Federaciji Bosne i Hercegovine može glasati ili za Bošnjaka ili za Hrvata, nikako ne za oba, a bit će izabran onaj koji bude imao najviše glasova od kandidata među kandidatima iz istog konstitutivnog naroda. Jednog člana Predsjedništva BiH, koji se neposredno bira sa teritorije Republike Srpske biraju birači upisani u tamošnji središnji birački spisak.
Kako će na ovim izborima sudjelovatii veliki broj Brođanki i Brođana, koji imaju dvojno državljanstvo te priliku birati vodstvo i u susjednoj BiH, valja reći kako se na izborima za članove Predsjedništva BiH biraju tri člana, po jedan iz svakog konstitutivnog naroda u susjednoj zemlji. Birač upisan u središnji birački spisak u Federaciji Bosne i Hercegovine može glasati ili za Bošnjaka ili za Hrvata, nikako ne za oba, a bit će izabran onaj koji bude imao najviše glasova od kandidata među kandidatima iz istog konstitutivnog naroda.
Jednog člana Predsjedništva BiH, koji se neposredno bira sa teritorije Republike Srpske, biraju birači upisani u tamošnji središnji birački spisak. Mandat članova Predsjedništva BiH traje četiri godine.
Za izbore za članove Predsjedništva, Bosna i Hercegovina je izborno podijeljena u dvije osnovne izborne jedinice i to federaciju i Republiku Srpsku, dok je za izbore u predstavnički dom Parlamentarne skuštine BiH podijeljena na Federaciju (pet izbornih jedinica: 1. Unsko-sanski kanton i Kanton 10; 2. Hercegovačko-neretvanski i Zapadnohercegovački kanton; 3. Bosansko-podrinjski kanton Goražde i Kanton Sarajevo, 4. Zeničko-dobojski i Srednjobosanski kanton; 5. Posavski i Tuzlanski kanton te Distrikt Brčko)
i Republiku Srpsku (Tri izborne jedinice: 1. Krupa na Uni, Bosanski Novi, Bosanska Dubica, Prijedor, Bosanska Gradiška, Laktaši, Srbac, Prnjavor, Petrovac, Oštra luka, Banja Luka, Čelinac, Istočni Drvr, Ribnik, Mrkonjić Grad, Jezero, Skender Vakuf, Kotor Varoš, Šipovo, Kupres, Bosanska Kostajnica; 2. Derventa, Bosanski Brod, Vukosavlje, Bosanski Šamac, Donji Žabar, Modriča, Pelagićevo, Brčko Distrikt, Bijeljina, Doboj, Petrovo, Lopare, Ugljevik, Teslić; 3. Berkovići; Bileća, Bratunac, Čajniče, Foča, Gacko, Han Pijesak, Istočna Ilidža, Istočni Mostar, Istočni Stari Grad, Istočno Novo Sarajevo, Kalinovik, LJubinje, Milići, Nevesinje, Novo Goražde. Osmaci, Pale, Rogatica, Rudo, Sokolac, Srebrenica, Šekovići, Trnovo, Višegrad, Vlasenica, Zvornik, Trebinje).
Za izbore u Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Federacije Bosne i Hercegovine, Federacija BiH je podijeljena u dvanaest izbornih jedinica:
- Izborna jedinica 1: Bihać, Bosanska Krupa, Bosanski Petrovac, Bužim, Cazin, Ključ, Sanski Most i Velika Kladuša;
- Izborna jedinica 2: Odžak, Domaljevac-Šamac, Orašje, Gradačac, Brčko Distrikt (Opcija FBIH), Doboj Istok i Gračanica;
- Izborna jedinica 3: Lukavac, Srebrenik, Tuzla i Čelić;
- Izborna jedinica 4: Teočak, Banovići, Živinice, Kalesija, Sapna i Kladanj;
- Izborna jedinica 5: Doboj Jug, Tešanj, Maglaj, Žepče, Zavidovići, Zenica i Usora;
- Izborna jedinica 6: Kakanj, Vareš, Olovo, Visoko i Breza;
- Izborna jedinica 7: Hadžići, Ilidža, Novi Grad (Sarajevo), Trnovo (FBiH), Pale-Prača, Foča-Ustikolina i Goražde;
- Izborna jedinica 8:Bugojno, Busovača, Dobretići, Donji Vakuf, Fojnica, Gornji Vakuf-Uskoplje, Jajce, Kiseljak, Kreševo, Novi Travnik, Travnik i Vitez;
- Izborna jedinica 9: Prozor-Rama, Jablanica, Konjic, Mostar, Čitluk, Čapljina, Neum i Stolac, Ravno;
- Izborna jedinica 10: Posušje, Grude, Široki Brijeg i Ljubuški;
- Izborna jedinica 11: Ilijaš, Vogošća, Centar, Stari Grad i Novo Sarajevo;
- Izborna jedinica 12: Bosansko Grahovo, Drvar, Glamoč, Kupres, Livno i Tomislavgrad;
Za Predsjedništvo BiH prijavljeno je petnaest kandidata i to šest iz reda bošnjačkog naroda, pet iz reda hrvatskog i četiri iz reda srpskog naroda. Za predsjednika i potpredsjednike Republike Srpske prijavilo se ukupno 37 kadidata, od čega je 21 nezavisni kandidat. Njih će birati 3.278.908 glasača sa pravom glasa, koliko je na dan 23. kolovoza 2018. godine bilo upisano u središnji birački spisak. Broj registriranih birača u Federaciji BiH bio je 2.092.336,a u Republici Srpskoj 1.260.597.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -