SLAVONSKI BROD - Nezakoniti prelasci granice na Savi, često i s najgorim, smrtnim posljedicama, u Slavonskom Brodu i Brodsko-posavskoj županiji gotovo su svakodnevna pojava. Saznanja o tim događajma do građana stižu u birokratskim, „hladnim“ priopćenjima, da ne kažemo rutinskim, poput onih za vrijeme pandemije koronavirusa, u kojima ljudi bivaju reducirani na brojeve, a pojedinac na „geografsko podrijetlo“, najčešće neko bliskoistočno. Vijesti ovako sročene i učestale, teško da će itko pamtiti nešto dulje nakon što ih čuje.
Ipak, iza policijskih izvješća krije se stvarni život i susret s tm ljudima od „od krvi i mesa“. Zanimalo nas je stoga kako cijeli taj proces, od pronalaska migranata od njihova vraćanja u Bosnu i Hercegovinu, izgleda u praksi.
- Naša iskustva i dojmovi govore da migranti pri provm susretu ne budu uplašeni i da u hrvatsku policiju imaju povjerenje, u smislu da će im pomoć, poštujući ljudska prava - kazali su u Policijskoj upravi brodsko-posavskoj, podsjetivši da su spomenuta prava zagarantira međunarodnim konvencijama kojih je Republika Hrvatska potpisnik.
S obzirom na često vrlo teške vremenske uvjete i ostale uvjete, koji ih nerijetko dovode u životnu opasnost, najpotrebnija im je u prvom trenutku medicinska pomoć i smirenje.
- Svim ranjivim skupinama (žene, djeca, starije i bolesne osobe) osigurava se, ako za tim postoji potreba, medicinski pregled i pomoć. Mnogi od njih zahvalni su nam jer su upoznati s događajima u kojima su naši službenici spašavali migrante od utapanja ili npr. pothlađivanja.
Da bi se sve to obavilo na brz i učinkovit način, važno se sporazumjeti, što zbog podrijetla migranata i njihova (ne)poznavanja engleskog jezika ponekad nije jednostavno.
- S onima koji se njime služe, komuniciramo na engleskom jeziku, a za sve ostale u pomoć pozivamo prevoditelje, koji nam u tome budu posrednici - objasnili su iz Policijske uprave, dodavši da se uglavnom radi o populaciji iz slabije razvijenih i ruralnih područja.
Iz potonjeg je razvidan i razlog zašto se ovi, u svakom slučaju odvažni ljudi, odlučuju na dug, opasan i iscrpljujući put.
- Većina njih iz svojih zemalja odlazi iz ekonomskih razloga, u želji da pronađu i osiguraju si bolji život.
Ovaj zadatak u Brodskom Posavlju, odnedavno južnom obodu Europske unije, s još strožim pravilima i kontrolama, svim tim Iračanima, Sirijcima, u novije vrijeme i Indijcima i Kubancima, nije lak i često, gledajući iz njihove perspektive, završava neuspješno ili odgođeno - policija ih vraća u zemlju iz koje su granicu ilegalno ušli ili pokušali ući.
- Za strance koji su zatečeni u nezakonitom prelasku državnu granicu temeljem bilateralnog sporazuma između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine podnose se Zahtjevi za prihvat te po dobivanju odgovora nadležnih tijela dogovara se granični prijelaz, datum i vrijeme njihove predaje policijskim službenicima susjedne države - objasnili su u PU pravnu proceduru, koja migrantma vjerojatno nije draga te možda može biti okidač nekih neželjenih reakcija, npr. opiranja ili bijega.
- Prilikom njihova izručivanja Bosni i Hercegovini naši službenici dosad nisu imali takvih niti nekih drugih značajnijih problema.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
_Ludjakzavrsiovelkeskole_16.02.2023. u 07:46
...od 8 milijardi ljudi, više od 49% su mužjaci (...to je previše).
-