354
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Kako smo nedavno zaključili, snažna je želja osoba s invaliditetom, ali i zajednice u kojoj žive, da se te osobe, u što većoj mjeri, u tu zajednicu uklope, postajući aktivni članovi društva. Jedan važan korak u tome smjeru učinila je Galerija umjetnina Grada Slavonskog Broda, projektom „Vidim, čujem, osjećam umjetnost - programi socijalnog uključivanja u Slavonskom Brodu za osobe s invaliditetom kroz prilagođene kulturne sadržaje".
Partneri Galerije u njegovoj provedbi jesu Udruga slijepih Brodsko-posavske županije, Udruga gluhih i nagluhih Brodsko-posavske županije, Dječje kazalište „Ivana Brlić Mažuranić“ i Grad Slavonski Brod.
Projekt je dio poziva „Aktivno uključivanje i poboljšanje zapošljivosti te razvoj inovativnih socijalnih usluga za ranjive skupine unutar sedam urbanih aglomeracija/područja Osijek, Pula, Rijeka, Slavonski Brod, Split, Zadar i Zagreb". Upravljačko tijelo za ovaj poziv je Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Projekt je predstavljen na konferenciji 17. listopada u slavonskobrodskoj Galeriji „Ružić" u Tvrđavi Brod. Njegova je glavna svrha, kako je objašnjeno, povećati socijalnu uključenost slijepih, slabovidnih, gluhih i nagluhih osoba s urbanog područja Slavonskog Broda, razvojem mreže programa izvaninstitucionalnih usluga, koja u suradnji javnog i civilnog sektora omogućava aktivno uključivanje i podizanje kvalitete života osoba s invaliditetom.
Organizacija konferencije u potpunosti je financirana iz Europskog socijalnog fonda.
- Ovaj projekt Galerija umjetnina provodi od 15. veljače 2022. do 15. veljače 2023. Današnja konferencija sazvana je kako bismo najavili dvije premijere koje će održati u srijedu, 19. listopada, u Galeriji „Ružić“: u 17 h plesno-dramska predstava „Paravani“ i poetski recital „Ruke“ u 18 h. One su plod rada dramskih radionica koje, unazad godinu i pol, provodimo s osobama s invaliditetom, a to su članovi naših partnerskih udruga - kazala je Romana Tekić, ravnateljica Galerije umjetnina, dodavši na gore navedeni popis suradnika i Udrugu „Regoč“, koja formalno nije partner, no čiji su se članovi na ove radionice rado odazvali, doprinijevši navedenim predstavama.
Da je projekt uspio, svjedoči već činjenica što su njegovu vrijednost prepoznali oni radi kojih je i pokrenut.
- Ovim projektom izrazito smo zadovoljni jer je ovo prvi događaj takve vrste u koji su uključen naši članovi. Galerija je određene sadržaje prilagodila slijepim i visoko slabovidnim osobama, npr. tiskala je vodiče na Brailleovu pismu i s uvećanim fontom, omogućivši da se s njenim umjetničkim sadržajima mogu upoznati i naši članovi - izjavila je Lidija Šaf, tajnica Udruge slijepih Brodsko-posavske županije.
- Bilo nam je veliko zadovoljstvo dolaziti na radionice. Drago mi je što je naša udruga partner Galerije umjetnina. Naši članovi vole raditi s osobama koje čuju i željeli bismo opet biti sudionici ovakvih projekata - kazala je, posredstvom znakovnog jezika i svoje prevoditeljice, Jelena Ananić, predsjednica Udruge gluhih i nagluhih Brodsko-posavske županije.
Radionica i predstava ne bi bilo bez iskusne redateljske ruke. U ovome projektu ta je čast pripala Brođanima već dobro poznatom kazališnom redatelju Mariju Kovaču.
- Suradnja sa svim trima udrugama bila je sjajna. Na početku smo se, na radionicama, na neki način, upoznavali, promatrajući što jedni od drugih možemo očekivati, stvarajući ujedno i materijal za ove predstave. Ništa nije bilo smišljano unaprijed, već smo napravili jedan veliki „švedski stol“ s raznim točkama, od kojih smo naposljetku oblikovali dvije dramaturške cjeline. „Paravani“ i „Ruke“ predstave su koje će pokazati što smo mi to radili svih ovih mjeseci.
Kovačeva „desna ruka“ u predstavama, kako je istaknula redateljica Tekić, bio je Branko Banković, a velike zasluge idu i Nikolini Miletić, koja se pobrinula za scenografiju i rekvizite.
Projekt „Vidim, čujem, osjećam umjetnost“ obogaćen je dodatnim sadržajima.
- Jednom mjesečno, subotom, za osobe s invaliditetom organiziramo i likovne radionice. Vodi ih prof. Tanja Parlov, koja i inače radi s djecom s invaliditetom. Spomenula bih i mobilnu aplikaciju koja, kao i tiskani vodiči, audiozapisima odnosno tekstovima uvećanog fonta, slijepim i slabovidnim osobama omogućava recepciju našeg stalnog postava. Za gluhe i nagluhe osobe angažirali smo prevoditelja znakovnog jezika - objasnila je široku inkluzivnost projekta ravnateljica Tekić.
Ukupna vrijednost projekta je 1.481.148,00 kuna, koje su u potpunosti osigurale Europska unija, iz Europskog socijalnog fonda, u iznosu od 85 posto, i Republika Hrvatska, u iznosu od 15 posto.
Sadržaj dokumenta isključiva je odgovornost Galerije umjetnina Grada Slavonskog Broda.