SLAVONSKI BROD - Opća bolnica „dr. Josip Benčević" mogla bi dobiti status bolnice hrvatskih veterana. Hoće li tako i biti ovisi o odluci koju će vijećnici Županijske skupštine Brodsko-posavske županije donijeti na svojoj sjednici koja će biti održana ovoga ponedjeljka. Bolnica je inicijativu za dobivanjem ovoga statusa pokrenula temeljem činjenice da kao županijska bolnica regionalnog značaja i bolnica A2 kategorije ispunjavaju sve potrebne uvjete.
U inicijativi da dobiju status veteranske bolnice brodsku Opću bolnicu podržalo je i 19 udruga proisteklih iz Domovinskog rata s područja Brodsko-posavske županije.
Naime, iako je uloga ove ustanove i njenih djelatnika tijekom rata bila iznimno velika, ona je i danas značajna kada su u pitanju hrvatski branitelji. Tako usluge liječnika brodske bolnice, kroz razne pretrage, redovne i sistematske preglede te liječenje, koristi veliki broj njih. Tijekom 2017. godine, temeljem sporazuma koji je bolnica potpisala s ministarstvom branitelja i ministarstvom zdravlja, obavljeno je 824 pregleda. Godinu kasnije bilo ih je 1001, a sa zadnjim mjesecom rujna ove godine obavljeno je 457 sistematskih pregleda hrvatskih branitelja. Uz to, od početka programa stručne procjene u postupku ostvarivanja statusa HRVI-a, od listopada 2018. do prosinca te iste godine, obrađeno je 219 branitelja.
„Pored sistematskih pregleda hrvatski branitelji koriste i usluge specijalističko-konzilijarne zdravstvene zaštite te usluge dijagnostike i bolničkog liječenja. Izdvajamo i operativne zahvate s najkraćom listom čekanja u RH-a i EU, kao što su operacije ugradnje umjetnih zglobova kuka i koljena, a koje se pružaju i populaciji hrvatskih branitelja. Svi operativni zahvati koji se vrše na braniteljskoj populaciji radi obolijevanja od zloćudnih bolesti prolaze kroz obradu multidisciplinarnih timova prema svjetskim medicinskim standardima.", piše uz ostalo u inicijativi upućenoj prema Brodsko-posavskoj županiji, a u kojoj se navodi i činjenica da je do sada objavljeno više od 60 stručnih i znanstvenih radova na temama iz Domovinskog rata u stručnim znanstvenim časopisima.
Uz to, napomenuto je i kako je održano više od 15 pozivnih predavanja na svjetskim i evropskim medicinskim kongresima najviše kategorije gdje je prezentiran rad brodske bolnice tijekom Domovinskog rata u kojem je ona bila primjer organizacije jedne ratne bolnice. Naime, upravo je u Općoj bolnici dr. Josip Benčević, koja je bila najveća ratna bolnica tijekom Domovinskog rata liječen i operiran najveći broj ranjenika. Naime, obavljeno je više od devet tisuća operativnih zahvata na ukupnom broju ranjenih liječenih u ovoj bolnici koja je kontinuirano deset mjeseci radila u crvenoj punoj mobilizaciji, 20 mjeseci u žutoj djelomičnoj te 26 mjeseci u zelenoj odnosno stanju pripravnosti. Usporedi li se to sa sadašnjim međunarodnim standardima brodska je bolnica u tim vremenima radila u uvjetima velike nesreće razine I, II i III.
U inicijativi da dobiju status veteranske bolnice brodsku Opću bolnicu podržalo je i 19 udruga proisteklih iz Domovinskog rata s područja Brodsko-posavske županije. Isti zahtjev prema županijskim vijećnicima uputili su i iz novogradiške opće bolnice koja je potporu za njegovom realizacijom dobila od tamošnjih udruga proisteklih iz Domovinskog rata.
Hoće li potpora koju su bolnice dobile od branitelja u konačnici biti dovoljna da one i ponesu status bolnica hrvatskih veterana vidjet će se u ponedjeljak, na sjednici Županijske skupštine čiji će vijećnici o ovome raspravljati pod petom točkom predloženog dnevnog reda.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -