SLAVONSKI BROD - U Hrvatskom sabor je u četvrtak, 10. listopada na dnevnom redu bilo Godišnje izvješće o provedbi strategije i zakona o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske za 2018. koje je izazvalo brojne rasprave vezene za skrb o Hrvatima izvan Domovine, a posebice Hrvatima koji su se vratili u BIH i žive u tzv. Republici Srpskoj.
Tom se prilikom saborski zastupnik HSS-a Davor Vlaović osvrnuo na položaj Hrvata u dijelu Bosanske Posavine, kojim bi trebali proći trase autoceste prema Srbiji i plinovoda.
„Bosanski Srbi gradnju ceste planiraju preko župnog dvora i škole. Kad ruše župni dvor, školu i stotinu obiteljskih kuća protjeruju Hrvate iz Posavine. To je novo etničko čišćenje.", kazao je Vlaović potaknut najavljenom javnom raspravom.
Naime, u mjestima Garevac, Donje Kladare i Čardak u Bosanskoj Posavini živi oko osam tisuća stanovnika većinom Hrvata. - To su uglavnom Hrvati povratnici, a sada se planira ponovo rušiti njihove kuće jer bi preko tih naselja trebala prijeći autocesta prema Srbiji i plinovod. Pitam se što je Republika Hrvatska učinila da zaštiti naše, hrvatsko, stanovništvo u Bosanskoj Posavini, može li se išta učiniti da im pomognemo, da im se ponovo ne ruše kuće? Stradali su u Domovinskom ratu, bili raseljeni, obnovljene su im kuće, dio ih se vratio, nažalost nisu svi i sada bi zbog trase autoceste i plinovoda ponovo trebalo rušiti kuće i seliti iz ovih krajeva. Je li na djelu provođenje plana velikosrpske politike na koju će Hrvati šutjeti, a Posavina još jednom pasti?", upitao je javno saborski zastupnik Vlaović.
Pitanje rušenja hrvatskih kuća radi izgradnje autoceste prema Srbiji i plinovoda postavljeno je i članu predsjedništva BiH iz redova srpskog naroda Miloradu Dodiku, koji je u svom odgovoru poručio kako je najbitnije da svi oni, preko čije imovine bi se eventualno trebalo 'preći', budu pravično obeštećeni.
- Koliko ja znam taj autoput i neće ići tim pravcem, ali slušajte putevi ne biraju prolaze li kroz naselja gdje žive Hrvati, Srbi ili Bošnjaci. Tu je daleko važnija stvar da se osigura pravična naknada za imovinu i zemlju i to Republika Srpska čini kao što smo činili i na dosadašnjim trasama. To nema nikakve veze s nacionalnim pripadnostima. To je naprosto tehnička stvar. Struka će, a ne mi političari, reći kuda treba proći autocesta. Kada oni kažu trasu na nama je da osiguramo novac. To je tako svugdje. Tako se radi i u Hrvatskoj, i u EU i to nema uistinu nikakve veze s tim je li u pitanju hrvatsko, srpsko ili bošnjačko imanje - odgovorio je Dodik na pitanja novinara.
I dok je član predsjedništva BiH kazao kako će, kada je u pitanju trasa, 'slušati' struku te one koje bude trebalo financijski obeštetiti, saborski zastupnik Davor Vlaović zatražio je, u ime Kluba HSS-a i Demokrata od Vlade RH-a da se zauzme za promjenu trase autoceste i plinovoda. "Tražimo da se sačuva život Hrvata u Bosanskoj Posavini pogotovo da se omogući našim povratnicima, našim Hrvatima da žive na svojim ognjištima.", kazao je Vlaović dodajući kako 'vjeruje da će bosanski Hrvati dobiti neophodnu političku pomoć i potporu iz Hrvatske'.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -