SLAVONSKI BROD - Odlukom o odabiru najpovoljnijeg ponuditelja za dodjelu koncesije za obavljanje dimnjačarskih poslova na području grada Slavonskog Broda, za tu je uslugu opet odabran obrt Dimnjačar Nenadić, u vlasništvu Josipa Nenadića. Koncesiju će dobiti na vrijeme od pet godina, zbog čega je Gradu morao dostaviti Opće uvjete obavljanja dimnjačarskih poslova.
No, prije izglasavanja te Odluke u Gradskom vijeću, Opći se uvjeti daju na savjetovanje sa zainteresiranom javnošću koje će trajati do 24. veljače 2020. godine. Tako će i građani 'imati riječ' u tomu kako će se odvijati dimnjačarske usluge tijekom te koncesije.
U spomenutim Općim uvjetima, između ostalog, stoji kako pružatelj dimnjačarskih usluga redovito pregledava dimovodne objekte i uređaje za loženje (zbog sprječavanja opasnosti od požara i trovanja ugljičnim monoksidom), potom kontrolira i čisti dimovodne objekte i uređaje za loženje te vrši kontrolu i ispituje emisije plinova.
Dimnjačar Nenadić također će imati zadaću, (p)ostane li gradski koncesionar, pisanim putem upozoriti na nemogućnost kontrole i čišćenja ili na druge nedostatke - primjerice, u stambenim zgradama.
Cijena obavljenih dimnjačarskih usluga nije precizno navedena nego u dokumentu stoji kako će naknada za obavljene poslove biti naplaćena prema cjeniku.
Tema odgovornosti koncesionara za moguće štete zbog požara uzrokovanih neispravnim dimnjacima, otvorena je u Slavonskom Brodu i ove godine, kada je polovicom siječnja u cijelosti izgorjela kuća zbog korištenja neispravnog zajedničkog dimnjaka dvojnih objekata.
U takvim situacijama, svi najčešće traže krivca. Neminovno, radilo se o dimnjaku koji je trebao biti zazidan jer su godinama prije brojni stručnjaci utvrdili kako se više ne može koristiti. No, tko je trebao fizički onemogućiti 'loženje' na taj dimnjak - vlasnik objekta ili dimnjačar koncesionar - ostalo je neodgovoreno.
Ipak, Odluka o ustrojstvu i načinu obavljanja dimnjačarske službe, odgovara na mnoga pitanja. Tako, između ostalog, kaže kako je „korisnik, upravitelj ili vlasnik zgrade obavezan spriječiti neovlašteno korištenje dimovodnog objekta. Ako korisnik dimovodnog ili ventilacionog objekta koristi naprijed navedene objekte protivno ovjerenoj izjavi, sam nosi svu odgovornost u slučaju nezgode ili nastale materijalne štete". Drugim riječima, na dimnjačaru je da upozori, a na vlasniku da onemogući korištenje neispravnog dimnjaka.
Ipak, u suprotnim situacijama, ni koncesionari ne prolaze nekažnjeno. Naime, istom Odlukom donesena je i odredba prema kojoj se novčanom kaznom do 200 kuna za fizičke osobe ili tisuću kuna za pravne osobe, mogu kazniti oni koji su opunomoćeni za dimnjačarsku djelatnost, a ne kontroliraju, ne pregledavaju i ne čiste dimovodne i ventilacijske objekte. Kažnjeni mogu biti, dakle, i onda kada do nesreće ne dođe, nego netko prijavi njihovu lijenost.
U svakom slučaju, ozbiljnost tematike zahtijeva i 'riječ naroda' koji bi svakako trebao dobro pročitati ponuđene mu Opće uvjete obavljanja dimnjačarskih poslova i, sukladno njima, odlučiti komu i na koji način želi dati povjerenje na pet godina.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -